A tesztoszteront férfi nemi hormonként ismerjük, de bizonyos mennyiségben a nők szervezetében is jelen van. Férfiaknál a herék termelte tesztoszteron befolyásolja például a libidót, a külső megjelenést, miközben az izom- és csonttömeg építésében is szerepe van. Nem túl jó hír, de igaz, hogy a tesztoszteronszint a kor előrehaladtával csökken.
Jelek, melyek tesztoszteroncsökkenésre utalnak a férfiaknál
- Izomvesztés – Gyakran utal alacsony tesztoszteronszintre, hogy az izomtömeg kezd leépülni és egyre több zsír rakódik le.
- Hajhullás – A tesztoszteron felelős a másodlagos nemi jellegekért, így a testszőrzetért és a hajért is. Ha alacsony a tesztoszteron szintje, az hajhullással járhat együtt.
- Alacsony libidó – A tesztoszteron csökkenésének egyik legkorábbi jele a csökkent nemi vágy és/vagy a merevedési zavarok.
- Csonttörések – A tesztoszteron fontos szerepet játszik a csontozat felépítésében, hiányában csontritkulás, gyakori csonttörések jelentkezhetnek.
- Depresszió, hangulatingadozás, ingerlékenység – Az alacsony tesztoszteronszint a hangulatra, életkedvre, viselkedésre, az idegrendszer megfelelő működésére is hatással van.
Mi okozhat alacsony tesztoszteronszintet?
Az alacsony tesztoszteronszint hátterében több tényező is állhat, nemcsak az idő múlása járulhat hozzá. A teljesség igény nélkül okozhatja cukorbetegség, hipofízis zavar, stressz, gyógyszerek mellékhatása vagy metabolikus szindróma.
Vérvétellel könnyen megállapítható, hogy a tünetek mögött valóban alacsony tesztoszteronszint áll-e. Ha nem természetes, korral járó folyamatról van szó, tesztoszteron pótlásra is sor kerülhet.
Fotó: Getty Images