Az amerikai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (CDC) összegyűjtött néhány javaslatot arról, hogy mit érdemes betartani ilyenkor a biztonságotok érdekében.
Biztonsági tippek beltérre
A CDC szerint a villámcsapás okozta sérülések nagyjából egyharmada zárt térben történik. Néhány tipp, amit érdemes betartani a kockázat csökkentéséhez:
Kerüld a vizet
Zivatar idején nem tanácsos fürödni, zuhanyozni, mosogatni, más módon érintkezni a vízzel, mert a villám átjuthat az épület vízvezetékein. Műanyag csövek esetén a kockázat kisebb lehet. A legjobb azonban vihar idején kerülni a folyó vízzel és a vízvezetékkel való érintkezést.
Ne érintsd meg az elektronikus berendezéseket
Ne használj elektromos aljzathoz csatlakoztatott eszközöket, például számítógépet, laptopot, játékkonzolt, mosógépet, szárítógépet, stb. A villám átjuthat az elektromos rendszereken, a rádió- és televízióvételi rendszereken, valamint a betonfalakban vagy a padlóban lévő fémhuzalokon vagy -rudakon. A készülékek védelme érdekében célszerű az egész házat felszerelni túlfeszültség-védőkkel.
Kerüld az ablakokat, az ajtókat, a teraszokat és a betont
Maradj távol az ablakoktól és az ajtóktól, és kerüld a teraszokat. Zivatar idején ne feküdj betonpadlón vagy támaszkodj betonfalnak.
Ne használj vezetékes telefonokat
Vihar idején nem biztonságos a vezetékes telefon használata, de a vezeték nélküli vagy a mobiltelefon igen.
- Kapcsolódó: 6+1 tipp a biztonságos családi nyaraláshoz
Biztonsági tippek kültérre
Zivatar idején kint nem biztonságos tartózkodni, de ha időben felméred a villámveszélyt, és megteszed a megfelelő intézkedéseket, azzal minimalizálhatod a kockázatot.
Tájékozódj előre
Ha szabadtérre tervezel valamilyen programot, előtte ellenőrizd az időjárás-előrejelzést.
Menj beltérre
Ha dörög az ég, keress biztonságos, zárt menedéket, ha van erre lehetőség. Ilyen a ház, az irodák, a bevásárlóközpontok, és a felhúzott ablakú, zárttetős járművek.
A szabadban is keress menedéket
Ha nyílt területen kap el a vihar, akkor is keress menedéket. A legfontosabb elkerülni a veszélyt. A leguggolás vagy alacsonyan összehúzni magadat a földön segít csökkenteni a villámcsapás kockázatát, de nem védi ki teljesen a veszélyt. Ha nincs a közelben biztonságos menedék, a következők segíthetnek csökkenteni a kockázatot:
- Azonnal menj le a magas helyekről, mint a dombok, a hegygerincek, a hegycsúcsok.
- Soha ne feküdj le laposan a földre. Guggolj le labdaszerű testhelyzetbe, hajtsd be a fejedet, tedd a kezeidet a füleid fölé, úgy, hogy alacsonyan legyél, minimális érintkezéssel a talajjal.
- Soha ne menj egy különálló fa alá. Ha erdőben vagy, menj az alacsonyabb fák közelébe.
- Soha ne használj sziklát menedékként.
- Azonnal menj ki a tóból, vagy más vízből, és távolodj el azoktól.
- Maradj távol az elektromos áramot vezető dolgoktól, mint a szögesdrótos kerítés, az elektromos vezeték, a szélmalmok.
Távolodj el a csoporttól
Ha egy csoporttal vagytok, zivatar idején távolodjatok el egymástól. Ez csökkenti a sérülések számát, ha villámcsapás éri a talajt.
Ha nyílt vízen vagy, azonnal térj vissza a partra
Ha egy hajón vagy a nyílt vízen, zivatar idején azonnal térj vissza a partra, és keress menedéket. Ha nem tudsz visszatérni, a kabinos csónakok védelmet nyújthatnak. A kabin nélküliben ereszd le a horgonyt, és menj a lehető legalacsonyabbra.
- Kapcsolódó: Vízparti aranyszabályok
Ne tartózkodj nyitott járműben
Ne tartózkodj nyitott járműben zivatar idején, például motoron, kabrióban, stb.
Ne maradj nyitott építményekben
Kerüld a nyitott építményeket, mint a tornácok, a pavilonok, a sportstadionok, stb.
Kerüld a nyílt területeket
Maradj távol az olyan nyílt terektől, mint a golfpályák, a parkok, a játszóterek, a strandok, és azonnal keress menedéket.
Ne tartózkodj magas építmények közelében
Maradj távol a magas építményektől, mint a telefonpóznák, mert a villám hajlamos a legmagasabb tárgyba csapni.
Forrás: cdc.gov