Bár az alkalmi dühkitörések normálisak, különösen abban az életszakaszban, amikor a gyerekek még nem képesek sem szabályozni az érzelmeiket, sem belátni tettetik következményeit, sem verbalizálni, hogy mit éreznek. De ettől még rávezethetjük arra, hogy másokat bántani, akár szóval, akár tettel, nem helyes.
1. Állítsuk fel a határokat
És legyünk következetesek. Ha túllépi a határt, akkor szelíden, de határozottan jelezzük.
2. Soha ne fenyegess
Egyszerűen nem hatékony. A hatékony a pozitív megerősítés és az, ha rávezetjük őket arra, hogyan cselekedjenek helyesen. Ha dühös és odarúg egyet, akkor mondjuk azt, hogy ez nem elfogadható, ehelyett inkább mondja el, beszéljük meg, mi bántja és most miért mérges.
3. Tereljük el a figyelmét
Miközben megtanítjuk arra gyereket, hogy reagáljon helyesen, az sem baj, ha időnként eltereled a figyelmét, vagy kipróbálsz egy másik megközelítést. Mindaddig, amíg nem “vesztegeted meg” őt édességgel, rágcsálnivalók felajánlásával, hogy másképp viselkedjen. Például semmi rossz nincs abban, ha szándékosan megváltoztatod a fókuszát.
4. Uralkodj magadon – felesleges mondat
Nos, épp az a helyzet, ők még nem képesek erre. Ne feledd, hogy a kisgyermekeknek kevés a természetes önkontrolljuk. Meg kell tanítanod őket arra, hogy ne rúgjanak, üssenek vagy harapjanak, ha dühösek, hanem inkább szavakkal fejezzék ki az érzéseiket.
5. Nem bántjuk egymást
Figyeljünk arra, hogy amikor vitába keveredik játszótársaival, hogyan viselkedik. Ne szóljunk bele, de legyünk résen. Ha a nézeteltérés kisebb, tartsunk távolságot, és hagyjuk, hogy a gyerekek maguk oldják meg a problémát. Be kell azonban avatkozni, ha a gyerekek verekedni kezdenek. Válasszuk szét a gyerekeket, és tartsuk őket külön, amíg meg nem nyugszanak. Ha a verekedés rendkívül heves, előfordulhat, hogy el kell menni a helyszínről. Nincs mentség arra, hogy megpróbálják bántani egymást.
6. Verekedés helyett a nemet mondás képessége
Tanítsuk meg a gyereket arra, hogy határozottan mondjon nemet, forduljon el, vagy találjon kompromisszumokat ahelyett, hogy harcolna. A példamutatással megtanítod gyermekednek, hogy szavakkal rendezd a nézeteltéréseket.
7. Dicsérd meg
Dicsérd meg, amikor helyesen reagált, vedd észre, hogy harapás helyett más módot választott. Nagyon fontos a pozitív megerősítés.
8. Vond ki a forgalomból kicsit
Ez nem azt jelenti, hogy bezárod vagy beparancsolod a szobájába. Egyszerűen csak nyomsz egy állj gombot, időt kérsz és adsz.
9. Uralkodj a saját indulataidon
Mindig figyelj a saját viselkedésére is. Az egyik legjobb módja annak, hogy megtanítsd a gyerekednek a megfelelő viselkedést, ha képes vagy te magad is kontrollálni a saját indulataidat. Ha nyugodt, békés módon tudod kifejezni magad, gyermeked valószínűleg követni fogja a példádat.
10. Légy következetes
Ha komolyan hiszel abban, ahogy nevelsz és amilyen értékék mentén élitek az életeteket, akkor ez nem lesz nehéz. A következetességed arra is megtanítja, hogy vannak szabályok és viselkedési normák, amelyeket minden helyzetben követünk.
Kép: Getty Images
Forrás: healthychildren.org