Család

Az is lehet mérgező, ha mindig mindennek csak a jó oldalát nézzük

Miért nem valódi pozitivitás a „toxikus pozitivitás”?
2022. December 16.
szomorú és mosolygos arc
A toxikus pozitivitás nem valódi pozitivitás. (Kép forrása: Getty Images)

Mi az a toxikus pozitivitás?

„Maradj pozitív!„Minden okkal történik.” „Nézd a dolgok jó oldalát.”

A toxikus pozitivitás nem egy klinikai fogalom, de az általános szókincsünk részévé vált, ahogy a Psychology Today is írja.

A portál a következő meghatározását adja a toxikus, vagyis mérgező pozitivitásnak: A toxikus pozitivitás a negatív érzelmek vagy tapasztalatok elkerülésének, elnyomásának vagy elutasításának az aktusa. Ez megnyilvánulhat a saját érzelmek megtagadásának formájában, vagy ha valaki más tagadja meg az érzelmeinket, és helyette ragaszkodik a pozitív gondolkodáshoz.

Sasha Heinz, aki a pozitív pszichológia területén kiterjedt képzettséggel rendelkező fejlődéspszichológus kiemeli, hogy a toxikus pozitivitás nem a pozitivitás mérgező szintjét jelenti. (Így a kifejezés egyébként félrevezető.)

Valójában ez egyáltalán nem pozitivitás, hanem érzelmi elkerülés, érvénytelenítés, tagadás. Inkább valamilyen közhellyel, üres frázissal szolgál, amikor inkább empátiára és kapcsolódásra van szükség – könnyebbséget jelent az érzelmi felszínen maradni, mint a nehézséget okozó érzelmeket teljesen átérezni.

Mi a valódi pozitivitás?

A hiteles, valódi, autentikus pozitivitás annak a képessége, hogy értelmet, célt örömöt, szórakozást, inspirációt, hálát, elégedettséget, érdeklődést, szeretetet, reményt találjunk, miközben elfogadjuk az élet realitását – a jót, a rosszat és a szörnyűségeket is.

A valódi pozitivitás nem azt jelenti, hogy „Minden tökéletesen rendben van!”, miközben a világ összeomlik körülöttünk. Nem kerülés, tagadás, téveszme. A szakértő szerint a valós pozitivitás inkább valahogy úgy hangzana, hogy „Nincs minden rendben. Ez most egy nehéz helyzet. Ennek ellenére továbbra is én irányítom az életemet, választhatok, hogyan gondoljak erre a helyzetre, és hogyan akarok reagálni rá.” Ez inkább a rugalmasság, a bátorság és a személyes felelősség megtalálása olyan helyzetekben, amikor a körülmények nem tökéletesek.

Egy 2008-as tanulmány szerint azok, akik „magas pszichológiai jóllétben vannak”, nagyobb valószínűséggel folytatnak altruista viselkedést, például végeznek önkéntes munkát vagy jótékony célra adakoznak. A jótett jóllétet teremt, és fordítva. Ha másokon segítünk, attól jobban érezzük magunkat, és azok, akik jobban érzik magukat, nagyobb valószínűséggel segítenek másoknak.

De a boldogság nagyobb életsikerekhez és jobb teljesítményhez vezethet. Egy 2005-ben készült metaanalízis szerint a pozitív hatás (a pozitivitás) előzte meg a sikert több életterületen.

A valódi pozitivitás valóban számít. A pozitív érzelmek kiszélesítik a perspektivánkat, jó hatással vannak a társas kapcsolatokra, csökkentik az elfogultságot, segítenek új ismereteket és készségeket elsajátítani, növelik a kreativitást és az innovációt, fejlesztik az ellenálló képességet és a fizikai egészséget is javítják.

Hogyan fejlesszük a valódi pozitivitásunkat?

Bár ezt nem mindig egyszerű megtenni, de előmozdíthatjuk a pozitív érzéseket, függetlenül attól, hogy mit történik az életünkben.

Amikor valamilyen nehézségen megyünk keresztül:

  • Emlékeztessük magunkat arra, hogy a külső körülményeket nem választhatjuk meg, de a hozzáállásunkat és a reakcióinkat, azt, hogy mit teszünk ezzel kapcsolatban igen.
  • Próbáljuk megtalálni az értelmét valaminek, ha látszólag nincs neki. Például: „Ez a dolog nem okkal történt. Véletlen volt, kaotikus és értelmetlen. De megtalálom a módját annak, hogy ezt a zűrzavart valami értékessé változtassam.”

Ha valaki olyan megy keresztül nehéz időszakon, akit szeretünk:

  • Kerüljük az üres frázisokat, amivel elhárítjuk a fájdalmat. Helyette próbáljuk meg azt mondani: „Ez nagyon nehéz helyzetnek tűnik. Mit tehetek, hogy támogassalak?”

Forrás: psychologytoday.com