A legutóbbi fejlesztések még nem nevezhetőek sikeresnek, de már állítólag vannak olyan részeredmények, amelyek a siker irányába mutatnak. A kutatók célja az, hogy segítsenek azoknak, akik letennék a cigarettát, de szenvednek a nikotinéhség miatt. Tapasztalataik szerint a nikotintapaszok és rágók csekély segítséget jelentenek csupán a leszokni vágyóknak, míg a gyógyszerek számos mellékhatással – többek között pl. hallucinációval – is járhatnak, ezért egy biztonságos, hatékony vakcina kifejlesztésére van szükség.
Az oltás lényege az, hogy magára a molekulára van hatással, ezért voltaképpen csökkenti annak hatását, így a nikotinéhség várhatóan nem is jelentkezik. Egy egyszeri oltásról van szó, amelynek segítségével a nikotinfüggőség egyszerűen letehető.
A legutóbbi két klinikai kísérlet ugyan sikertelennek bizonyult, a tudósok azonban bizakodóak. Bebizonyosodott ugyanis, hogy azok a leszokók a legeredményesebbek, akiknek a szervezetében az antinikotin antitestek szintje a legmagasabb.
A kutatás a Journal of Medicinal Chemistry című szaklapban került publikálásra.
A dohányzás mint ismeretes, nem csupán azok egészségét rombolja, akik dohányoznak, hanem azokét is, akik csak a füstöt lélegzik be anélkül, hogy ők maguk cigiznének. Ilyen passzív dohányzásnak vannak kitéve például a gyerekek, akiknél egészen súlyos következményei lehetnek a passzív dohányzásnak.
Az alapvető és talán sokak számára nyilvánvaló veszélye a gyermekek passzív dohányzásának, hogy megnő a kockázata a szív-és érrendszeri betegségeknek, az allergiának, az asztmának és felelőssé tehető bizonyos fejlődési rendellenességekért is. Kevésbé ismert, de kutatások bizonyították a kapcsolatot a másodlagos dohányzás és a gyermekek viselkedészavara illetve tanulási nehézségei között. Sőt arra is találtak bizonyítékot, hogy azok a gyermekek, akik ki vannak téve a passzív dohányzásnak, kamasz korukra nagyobb valószínűséggel lesznek valamilyen mértékben halláskárosultak: mégpedig minél nagyobb mértékű a dohányfüst, annál nagyobb a halláskárosodás.
Kapcsolódó cikkeink:
Forrás: Medipress