A Zürichi Egyetem munkatársai azonosítottak egy apró szakaszt a génállományunkban (az úgynevezett mikroRna-t), amely elraktározhatja traumatikus élményeinket, ezeket a felkavaró emlékeket – valamint az általuk kiváltott érzelmeket – gyermekeinknek, sőt akár unokáinknak is továbbadhatjuk.
Nagyszüleink félelmeit hordozhatjuk
Egyelőre egérkísérletek eredményeivel támasztották alá, hogy a „lelki sebhelyek” öröklődhetnek és rányomhatják a bélyeget érzelmi életünk alakulására. A mikroRna olyan molekula, amely hatással van sejtjeink, szöveteink és szerveink fejlődésére is, a benne rögzült traumák, félelmek és rossz élmények pedig két generáción át örökölhetők.
Egyes szakemberek úgy vélik, hogy a bipoláris zavar családi halmozódásának hátterében is ez húzódhat, hiszen az öröklés ténye bizonyított, azonban a konkrét gént vagy génszakaszt egyelőre hiába keresték a kutatók.
Az egérkísérletek során egy bizonyos szaginger keltése során félelmet ébresztettek az egerekben, majd megfigyelték, hogy az adott szaginger hatására – ijesztő körülmények nélkül is – félelem alakult ki az egerek utódaiban.
Nyitókép: Getty Images