Baba

Egy kutatás szerint a gyerekkori traumák növelheti később a terhességi szövődmények kockázatát

Egy nemrégiben készült tanulmány szerint a gyermekkori traumák növelhetik a terhességi szövődmények kockázatát.
2023. Augusztus 16.
(Kép forrása: Getty Images)

A gyermekkori traumák, mint például a bántalmazás, az érzelmi elhanyagolás vagy a családon belüli erőszaknak való kitettség növelhetik a nő későbbi életében a terhességi szövődmények kockázatát, valamint az alacsony születési súlyt a babánál vagy a koraszülést – írja a BMJ Open folyóiratban publikált elemzés alapján a Medical Xpress.

Az elemzés szerint az esetükben lényegesen magasabb lehet a terhességgel összefüggő cukorbetegség, a magas vérnyomás, a depresszió/szorongás, valamint az alacsony születési súly a babánál és/vagy a koraszülés kockázata.

Míg a korábban publikált kutatások azt sugallják, hogy a korai életszakaszban megélt trauma jelentős negatív hatással lehet a felnőttkori egészségre, az nem volt egyértelmű, hogy a terhességre is kiterjedhet-e.

Ennek további feltárása érekében a kutatók áttekintettek 32 releváns tanulmányt, melyeket 1994 és 2022 között publikáltak – köztük voltak hosszú távú (kohorsz) tanulmányok, és megfigyelési vagy összehasonlító (eset-kontroll) vizsgálatok is. A legkevesebb résztvevős tanulmányban csupán 48 főt vizsgáltak, míg a legnagyobbat 11 556 résztvevővel végezték.

Az összevont adatelemzések alapján azoknál a nőknél, akik valamilyen gyermekkori traumát éltek át, 37 százalékkal nagyobb valószínűséggel fordultak elő terhességi szövődmények, és 31 százalékkal nagyobb valószínűséggel született alacsonyabb születésű súlyú vagy koraszülött babájuk.

A további, mélyebb elemzések szerint a gyermekkori traumák a terhességgel összefüggő cukorbetegség kockázatát 39 százalékkal, a szülés előtti depresszió kockázatát 59 százalékkal, az alacsony születési súly kockázatát 27 százalékkal és a koraszülés kockázatát 41 százalékkal fokozta.

A kutatók szerint több közvetlen és közvetett magyarázata is lehet az eredményeknek.

Szerintük a gyermekkori trauma megváltoztathatja a stresszt jelző útvonalak szabályozását és az immunrendszer működését, az agy szerkezetét és működését, vagy felgyorsíthatja a sejtek öregedését.

Korábbi kutatások azt sugallják, hogy összefüggésbe hozhatók a felnőttkori kockázatos viselkedés nagyobb valószínűségével, köztük a szerhasználattal, a fizikai inaktivitással és a nem megfelelő táplálkozással, amelyek hatással lehetnek a terhességi szövődmények és kimenetelek kockázatára.

A kutatók elmondták, hogy a tanulmányok többsége magas jövedelmű nyugati országokból származott, így az eredmények máshol nem általánosíthatók, és nem tudták felmérni a különböző típusú gyermekkori traumák lehetséges hatását sem.

Azonban arra a következtetésre jutottak, hogy: „Az eredmények azt sugallják, hogy a [gyermekkori traumának] való kitettség növeli a terhességi szövődmények és a kedvezőtlen terhességi kimenetelek kockázatát. Az [ezeknek] kitett nők azonosítása és gondozásuk személyre szabása lehetőséget teremthet az anya és a gyermek mentális és fizikai egészségének javítására”.