Gyerek

Ezért fontos az orrdugulás megszüntetése

Melyek a legjobb trükkök, amelyeket könnyedén alkalmazhatunk egészen kicsi gyerekeknél is? Az orrdugulás számos szövődmény kialakulásának a forrása lehet, az orr szívása vagy fújása azonban sok gyermekben riadalmat kelthet, amelyet igyekezni kell minél hatékonyabban feloldani.
2023. Október 03.
FOTÓ: GETTY IMAGES
FOTÓ: GETTY IMAGES

Az orr felett, mellett és a szemek alatt elhelyezkedő, levegővel telt orrmelléküregeket nyálkahártya béleli, amely – az orrnyálkahártyához hasonlóan – kóros állapotában megduzzadhat. Ha a melléküregek nem tudnak megfelelően kiürülni, a felgyülemlett nyálkában gyulladást keltő baktériumok szaporodhatnak el. A leggyakrabban ősszel és télen jelentkező problémát általában olyan cseppfertőzéssel terjedő, szezonális vírusos betegségek okozzák, amelyek az arc- és homloküreg-gyulladásokért is felelősek. A kórképek kialakulását fokozzák egyes anatómiai sajátosságok, mint például a megnagyobbodott orrmandula, illetve a nem elég gyakori, vagy nem megfelelő technikával kivitelezett orrfújás.

Orrszívás kíméletesen

A gyermekek nagyjából óvodáskoruk környékén lesznek képesek az önálló orrfújásra, ezért előtte a szülőnek kell orrszívó készülékkel eltávolítani a felgyülemlett váladékot. Ehhez elérhetőek különböző kézi vagy szájjal működtethető, valamint elektromos és porszívóra szerelhető változatok is. Ezeket annyiszor kell egy nap használni, ahányszor az orrüreg megtelik váladékkal, azaz erős nátha esetén kifejezetten gyakran. Orrszíváshoz az egyik legjobb pozíció, ha a szülő a földön ülve a lábai közé veszi a gyermeket úgy, hogy a feje stabilan, a combjai között legyen. Szükség esetén a lábait is nagyon óvatosan, de biztonságosan a combjai alá helyezheti. Így a gyermek orrszívásához egy ember is elegendő, ráadásul a stabil póznak köszönhetően a feje sem mozdul el, ezzel elkerülve az esetleges sérüléseket. Figyeljünk arra, hogy a szívás ne egyszer hosszan, hanem többször, rövid ideig ismételve történjen!

Oldjuk a stresszt

Az orrszívás sok esetben félelmet válthat ki a gyermekből, ezért igyekezni kell ezt minél inkább feloldani. Ehhez az egyik trükk, ha az orrszívókészüléknek – vagy a porszívónak – kedves nevet adunk, és a gyermek korához mérten, akár mesébe foglalva elmondjuk, hogy miért van szükség a használatára. Igyekezzünk elérni, hogy a gyermek számára az orrszívó sokkal inkább egy hasznos barát, és ne félelmetes ellenség legyen. Segíthet az is, ha játékos módon „kiszívhatja” a kedvenc játéka orrát, aki így végre akadálytalanul, újra kaphat levegőt. A nagyobb gyermekek számára az is megnyugtató lehet, ha ők is részt vehetnek a folyamatban: engedjük, hogy bekapcsolja a készüléket, vagy ha már elég ügyes, akár saját maga is bedughatja az orrába. Orrszívás végén soha ne felejtsük el megdicsérni!

Gyakoroljuk az orrlégzést

Az önálló orrfújáshoz az első lépés a tudatos orrlégzés, amelyet játékos módon lehet gyakorolni a gyerekekkel. Ilyen fejlesztő feladat például, ha csukott szájjal, csupán az orrával próbál elfújni egy tollpihét – vagy hanyatt fekvő pózban egy arcára helyezett, kihajtogatott, könnyű papírzsebkendőt. Ha sikerül, következhet a váltott orrlyukkal való fújás gyakorlása is. Emellett persze fújkálhat az orrával madzaggal felakasztott lufit – minél magasabbra sikerül, annál jobb –, konyhaasztalra szórt lisztet, vagy szigorú felügyelet mellett gyertyalángot is. Az orrfújással versenyezni is lehet: tegyünk az asztalra egy-egy pingponglabdát, és lássuk, hogy ki tudja előbb célba juttatni!

Tanítsuk meg az önálló orrfújásra

Ha már ügyesen és tudatosan képes irányítani az orrlégzését, tanítsuk meg – a nagyjából óvodás korú – gyermeket az önálló orrfújásra is. Ehhez először az egyik orrlyukát fogja be egy zsebkendővel, miközben a másikat többször ismételve kifújja, majd jöhet a csere. Figyeljünk arra, hogy a művelet közben kissé hajtsa előre a fejet, legyen csukva a szája, ha pedig végzett, dobja ki a papírzsebkendőt a szemetesbe, és mosson kezet! Mivel nem számít ritkának, hogy egy gyermek az óvodás kora végére sem tanul meg még tökéletesen orrot fújni, ezért ameddig szükséges, a maradék váladékot a szülő mindig szívja le orrszívó készülékkel.

Kíméletes orrspray-k gyermekeknek

A különböző orrspray-k használata nemcsak a felnőttek, hanem a gyermekek számára is ajánlott. Az orrfújást, vagy orrszívást megkönnyíthetik azok a fiziológiás sóoldatot tartalmazó orrspray-k, amelyek előtte segítenek fellazítani a váladékot, a tiszta orrjáratokba pedig javasolt orrnyálkahártya-nyugtató és orrváladék-csökkentő változatokat alkalmazni.

Természetesen ezek használatába is be lehet vonni a már nagyobbacska gyermekeket. Mutassuk meg neki az orrspray-t, hagyjuk, hogy fújjon belőle egyet a levegőbe, majd idővel tanítsuk meg az önálló használatára is: felváltva fújjon először az egyik orrlyukába, miközben a másikat befogja, majd jöhet a csere. Befújás előtt a gyermek kissé hajtsa előre a fejét, befújás közben pedig szívjon be egy kevés levegőt az orrán, amit végül a száján engedjen ki. Ha végzett, ezúttal se maradjon el a dicséret!