Kisgyerek

A tabletező kisgyerekek később kezdenek beszélni

Szakértők arra hívták fel a figyelmet, hogy a totyogó korúaknál a tablet- és okostelefon-használat késleltetett beszédfejlődést, expresszív beszédzavart okozhat.
2017. Május 10.

Amint arról dr. Catherine Birken, a torontói Hospital for Sick Children munkatársa beszámolt, noha a gyermekorvosok ajánlása alapján a csecsemők és kisgyerekek képernyő előtt töltött idejét minimálisra kellene szorítani, még mindig nagyon sokan adják ezeket az eszközöket a kicsik kezébe mindenféle korlátozás nélkül, pedig a legfrissebb kutatások szerint mindez negatív hatással van a nyelvkészségük alakulására.

A vizsgálat során közel 900 torontói gyereket követtek nyomon, akiknek az életkora hat hónap és két év között volt, és amint az a felmérésekből kiderült, 18 hónapos korukban 20 százalékuk naponta átlagosan 28 percet töltött valamilyen elektronikus eszközzel. A szakemberek megállapították, hogy minden egyes plusz félóra, amit a gyerek valamilyen ilyen típusú eszközzel – telefonnal, tablettel – töltött, 49 százalékkal rontotta az expresszív, kifejező beszédkészségét, vagyis azt a képességét, ami az érzelmek és információk átadására teszi képessé az embert.

A kutatók a vizsgálati eredményeikről a Gyermekgyógyászok Akadémiai Társaságának San Francisco-ban megrendezett találkozóján számoltak be az érdeklődőknek.

Kapcsolódó cikkek:

Tablet a gyerekek kezecskéire fejlesztve

Apa, játszhatok az iPadeden?

Számítógép – minél később vagy minél korábban?

Forrás: Medipress