Kisgyermekes családok számára a téli időszakot nagyon gyakran a különböző légúti megbetegedések elleni elkeseredett küzdelem határozza meg. A hideg hónapokban különösen gyorsan terjednek a kórokozók az óvodákban és iskolákban, hiszen a kicsik immunrendszere 10 éves kor alatt még nem éri el a kellő fejlettséget, így kitettebbek a szezonális kórokozóknak. Az egyik leggyakoribb légúti megbetegedés ilyenkor a nátha, amely általában néhány nap alatt magától is gyógyul, az azt kísérő orrdugulás azonban különösen sok kellemetlenséget okozhat a kisgyereknek, aki még nem tudja megfelelően kifújni az orrát. Fontos, hogy ezt megtanítsuk neki, hiszen a felgyülemlő, nem megfelelően távozó orrváladék komoly szövődmények kialakulását eredményezheti.
Egészen kicsi gyerekeknél gyakran kell ilyenkor bevetni a rettegett orrszívó porszívót még akkor is, ha a csöppség nagyon ellenkezik. Ahogy azonban a helyes kézmosást, úgy a megfelelő orrfújás technikáját is fontos, hogy időben elsajátítsa. Az eldugult orr ugyanis nem csak kényelmetlenségekkel jár: amennyiben az orrmelléküregben felgyülemlett váladék nem tud távozni, az felülfertőződéséhez, és akár arcüreg- vagy fülgyulladáshoz vezethet. Nagyon sok gyermek amiatt visszatérő vendég az orvosi rendelőkben, mert az orrváladéka nem ürül megfelelően.
Játékos feladatokkal tanítsuk a gyerekeket
A gyermek fejlettségi szintjétől is függ, hogy mikortól képes önállóan is orrot fújni, a szakemberek szerint általánosságban már 2-3 éves kor között érdemes bevezetni bizonyos játékok közé a fújás technikájának elsajátítását. Segíthet, hogyha elsőre a szájukkal tanulnak meg fújni. Erre rengeteg olyan játékos feladattal rávehetjük a kicsit, amelyek neki is örömet okoz: kérjük meg például, hogy fújjon el egy meggyújtott gyertyát, egy pitypangot, vagy buborékot. Versenyezhet akár pingpong labdákkal is, amelyeket a szájával fújva kell eljuttatni az asztal egyik végéből a másikba.
Hogyha ez már magabiztosan megy, megpróbálhatja úgy megmozdítani a pingpong labdát, hogy a száját összeszorítja, és az orrán keresztül préseli ki a levegőt. Egy másik feladat lehet, hogy egy papírzsebkendőt tartunk a kicsi arca elé, és kérjük, hogy fújjon akkorát az orrával, hogy a zsebkendő minél magasabbra libbenjen. Gyakorolhatja ezt váltott orrlyukkal is – először a balt, aztán a jobbot fogja be, miközben „olyan mérgesen fúj, mint egy sárkány”. A gyermekek hajlamosak a szájukon keresztül venni a levegőt, így ezek a játékos gyakorlatok az orrlégzésre is segítik átszoktatni őket.
Hogyha a zsebkendős játék elnyerte a tetszését, már csak egy lépésre van a tényleges orrfújástól. Ehhez persze kezdetben a szülők segítségére is szüksége lesz: tartsuk az orrához a zsebkendőt, majd egy-egy orrlyukat befogva kérjük, hogy fújjon egy nagyot. Mikor azt halljuk, hogy szipog, próbáljuk meg vele is gyakoroltatni, figyelve persze arra, hogy megfelelően csinálja, ne fogja be például mindkét orrlyukát, illetve ne nyissa ki közben a száját, mert a kifújt levegő egy része ott távozik. Az sem szerencsés, ha túl erősen fújja ki a levegőt, a megerőltetés hatására ugyanis az orr nyálkahártyájában lévő hajszálerek elpattanhatnak, és orrvérzés alakulhat ki. Sőt, nagyon súlyos – és szerencsére ritka – esetben a dobhártya is megsérülhet. Kérjük inkább arra a gyereket, hogy több kisebb fújással próbálja szabaddá tenni a légutakat, és egyszerre csak az egyik orrlyukán keresztül fújja ki a levegőt, a másikat fogja be. Segíthet az is, ha kicsit előre hajtja a fejét, így a gravitáció is hozzájárul a sikeres váladékürítéshez.
Orrspray is segíthet fellazítani az orrváladékot
Persze más módon is segíthetünk abban, hogy a gyermek minél előbb lélegzethez juthasson. A patikák polcain vény nélkül is elérhető olyan 100%-ban természetes orrspray, amelyet kifejezetten kisgyermekek számára készítettek. Ezek segítenek fellazítani a besűrűsödött orrváladékot, amely így könnyebben távozhat. A bennük lévő ásványi sók és nyomelemek is segítik az orrnyálkahártya egészséges állapotának fenntartását, valamint megtisztítják az orrot a szennyeződésektől.
Fontos továbbá, hogy a beteg gyermek légterében kellően párás levegőt biztosítsunk, ami meggátolja a nyálkahártya kiszáradását és az újabb felülfertőződést. Egyszerű párásító módszer lehet a fűtőtestre rakott, vízzel teli edény, amelyekbe akár illóolajokat is csepegtethetünk.