Család

Ilyen előnye is van az építőjátékozásnak

Az építőkockázásnak, az építőjátékoknak számos pozitív hatásuk van a kisgyerekek fejlődésére.
2024. Május 03.
kislány épít
(Kép forrása: Getty Images)

Az építőkockák, az építőjátékok valószínűleg az egyik legalapvetőbb kisgyerekjátékok közé tartoznak. Amellett, hogy nagyon szórakoztatók, úgynevezett nyíltvégű játékként számos pozitív hatásuk van a kicsik fejlődésére a motoros készségek fejlesztése mellett.

Az egyik első játék a kockákkal a toronyépítés, aminek során a kisgyerek kockákat épít egymásra, majd megfigyelheti, mi történik, amikor ledönti a tornyot. Ez egy jó módja a finommotorika fejlesztésének, és hogy olyan dolgokkal ismerkedjen, mint a korai matematikai, geometriai és problémamegoldó képességek, és az ok-okozat, írja a Verywell Family. Hamarosan pedig már utakat, városokat, hidkat is építeni fog a játékkockákból.

Mi mindent fejleszt az építőjáték?

Ahogy azt a National Association for the Education of Young Children is írja, egyrészt a problémamegoldást, hiszen ha eltervez valamit a gyermek, amit meg szeretne építeni, azon fog gondolkodni, hogy ezt hogyan teheti majd meg. De az építőkockázás pozitív hatással van a képzelőerőre, a matematikai készségekre, hiszen olyan dolgokat gyakorolhatnak vele, mint a mérés, a hosszúság és magasság, az összehasonlítás, a becslés, de még a szimmetria és az egyensúly is, és bevonja a térérzékelést is. A játékhoz szükség van kreativitásra, ha pedig közösen játszanak a gyerekek, taníthat a megosztásról és az együttműködésről is. Az építéssel pedig az ok-okozati összefüggésekkel is ismerkedhet a kisgyerek, tesztelheti, mi történik, ha egymásra tsz különféle alakú vagy számú építőelemeket, és hogy mi történik, ha meglöki a tornyot.

Mikor hogyan építőkockáznak a gyerekek?

A kétéves kisgyerek még nem tud házakat, városokat építeni a kockákból, de egy kupacba tudja azokat halmozni, és a kockákat, a kupacokat mozgatni, amivel a súlyról és az egyensúlyról is tanul. A Verywell Family szerint 15-17 hónapos korban nagyjából két kockát tudnak egymásra építeni a kicsik, 24-29 hónaposan már nagyjából nyolc kockás tornyot, 30-36 hónapos korban pedig tíz kockás tornyot is. Nagyjából óvodás korban már olyan szerkezeteket építenek, mint a hidak.

Amikor a kicsik még inkább dobálnak a játékokkal, érdemes a szivacsos verzióval kezdeni, majd később jöhetnek az összetettebb készletek és a fakockák is.