A kiebbek immunrendszere közel sem működik olyan jól, mint a felnőtteké, így rosszabb esetben könnyen és észrevétlenül adhatunk át nekik fertőzéseket. A szájra adott puszival szinte akadály nélkül juttathatjuk a kórokozókat a gyerekek szervezetébe, ami kihívás elé állíthatja az immunrendszerüket.
A felnőttek jelentős része a tudta nélkül hordozója például a herpeszvírusoknak, melyek többek között az ajakherpesz kialakuláséért is felelősek. A herpeszvírusoktól ráadásul nem is lehet megszabadulni: ha egyszer bekerültek a szervezetbe, időről időre fellángolhatnak az általuk okozott betegségek.
Aki az ajakherpeszre hajlamos, jól ismeri a jelenséget: elég a megszokottnál több stressz, legyengült immunrendszer vagy egy lázas betegség, és szinte azonnal meg is jelennek a fájdalmas kis hólyagok. A kisbabák sajnos sokkal nehezebben küzdenek meg ezzel a fertőzéssel, és akár az is előfordulhat, hogy a herpesz miatt kórházi kezelésre szorulnak.
Szintén cseppfertőzéssel, vagyis a nyállal terjed a mononukleózis, melyet csókbetegségnek is neveznek. A betegség tünetei közé tartozik például a láz, a hányinger és a hányás, a fáradékonyság és a duzzadt nyirokcsomók.
Még a “legegyszerűbb” náthát, influenzát is könnyen átadhatjuk a kisebbeknek, ha a száját puszilgatjuk, ez ráadásul náluk nemcsak kellemetlenségeket okozhat, de akár komolyabb szövődményeket is.
A hányással és hasmenéssel járó, gyomorpanaszokat okozó fertőzéseket is könnyen továbbadhatjuk a kisgyerekeknek. Ezek a betegségek is jobban megviselik őket, mint a felnőtteket, ráadásul sokkal gyorsabban ki is száradhatnak, mint a felnőttek. Emiatt pedig akár kórházi ellátásra is szükség lehet náluk.
Meglepő módon, még a kicsik fogait is veszélyeztetjük azzal, ha szájon pusziljuk őket: egy finn kutatás szerint a felnőttek szervezetéből egy olyan baktérium, a Streptococcus mutans kerülhet a babák szervezetébe, mely a szájüregben megtelepszik, elszaporodik és fogszuvasodást okozhat a tejfogakban.
Nyitókép: Getty Images