Persze a tudomány nélkül is tudjuk, hogy mennyire jó az ölelés, hogy mennyi pozitív érzelmi hatása van. Mindenesetre érdemes elolvasnod a következő érdekességeket is arról, hogy milyen remek pszichés és biológiai, egészségügyi hatásokkal is jár – majd utána adj egy nagy ölelést a szeretteidnek.
A szülői ölelés megnyugtat
A HuffPost egy 2020-as tanulmányról ír, aminek során kutatók azt vizsgálták, hogy mi történik a babák pulzusával, amikor egy számukra ismeretlen személy ölelte át őket, tartotta őket, majd amikor a szüleik. Míg az első esetben enyhén lelassult a pulzus, a másodikban még inkább csökkent. Az ölelés amellett, hogy fontos módja a kötődés alakításának, még mérhető élettani változással is jár – és segít megnyugtatni a picit.
A nagyobb gyerekeknél próbáld ki azt a technikát, hogy megöleled, majd egyszerre vesztek és fújtok ki három nagy levegőt – ez a módszer segíthet megnyugodni.
Oxitocint szabadít fel
Az oxitocin hormont szokták szeretethormonnak is nevezni – ez a hormon szabadul fel ölelés közben is. Ennek a hormonnak fontos szerepe van a kötődés kialakulásában is. A tanulmányok szerint ráadásul hozzájárul a jobb alváshoz, a szív egészségéhez és a stresszcsökkentéshez is.
Csökkentheti a félelmet
Kutatások szerint a fizikai érintés segíthet csillapítani az egyén egzisztenciális félelmeit – ez pedig segíthet megmagyarázni azt, hogy előzetes kutatások miért vélik úgy, hogy a gyerekek, akiket csecsemőként sokat ölelnek, miért lesznek kevésbé stresszesek felnőttkorukban.
Az agyfejlődést is segíti a piciknél
A kicsiknek sok érzékszeri stimulációra van szükségük, amik segítik az agyuk fejlődését, növekedését. Mivel az újszülöttek először az érintésen keresztül tanulnak meg eligazodni a világban, a fizikai érintkezés, például az ölelés és a bőrrel való érintkezés, a bőrkontaktus kulcsfontosságú a fejlődéshez – ahogy azt az Exchange Family Center is írja.
És természetesen az érzelmi fejlődést is támogatja
Az ölelés nemcsak az agyi fejlődéshez és a fizikai növekedéshez fontos, de az érzelmi fejlődést is támogatja. Semmi sem csillapítja gyorsabban egy gyerek fájdalmát, aki lehorzsolta játék közben a térdét, mint egy szeretetteli ölelés.
Az ölelés hisztikor is hatékony, hiszen ilyenkor a kisgyerek elveszíti az uralmát az érzelmei, érzései felett. Ha átöleled ezekben az intenzív érzelmi kitöréses pillanatokban az megnyugtatja, megtanítja neki, hogy a nehéz időkben támogatod, és segít elkerülni az érzelmi összeomlást.