„Egy olyan korban, amikor egyre több az erősen feldolgozott élelmiszer, és egyre több az alvászavar, fontos felmérni, hogy az étrend hozzájárulhat-e a rossz minőségű alváshoz” – idézi az Independent Marie-Pierre St-Onge, az Irvingi Columbia Egyetem munkatársa és a kutatócsoport tagja.
Az ultrafeldolgozott élelmiszerek, például a gyorsételek, többek között színezékeket, tartósítószereket, emulgeálószereket, mesterséges aromákat és egyéb adalékanyagokat tartalmazhatnak. Korábbi vizsgálatok számos rendellenességgel hozták összefüggésbe az ilyen ételeket.
A szakértők ezúttal 2013 és 2015 között havonta gyűjtött adatokat elemeztek, így mintegy 39 ezer franciaországi felnőtt információihoz fértek hozzá. Az alanyok étrendjükre és alvásukra vonatkozó adatokat is megadtak.
A krónikus álmatlanságban szenvedő résztvevők arról számoltak be, hogy több ultrafeldolgozott élelmiszert fogyasztottak, náluk az ilyen ételek az energiabevitel 16-20 százalékát tette ki. A feldolgozott élelmiszerek fogyasztásából eredő álmatlanság kockázata a férfiaknál és a nőknél is megfigyelhető volt, de előbbieknél valamivel magasabbnak bizonyult.
Maguk a szerzők is kiemelték, hogy ok-okozati összefüggést nem tudtak megállapítani, ennek ellenére a tanulmány a szakértők szerint első a maga nemében, és hozzájárul az ultrafeldolgozott élelmiszerekkel kapcsolatos ismeretek bővítéséhez.