Minél kisebb egy gyerek, annál nagyobb kockázata van annak, hogy megviseli a hőség, mivel még nem elég fejlett a hőmérséklet szabályozásuk. Éppen ezért arra is hajlamosabbak, hogy túlhevüljenek. Ebben a páratartalom és a kiszáradás is szerepet játszik. Ha a környezet páratartalma meghaladja a 60 százalékot, a gyerekek nehezebben hűsítik magukat, mivel nehezebben izzadnak, mint a felnőttek. A kiszáradás pedig még tovább rontja a helyzetet.
A hőguta kialakulását megelőzi a hőkimerülés, amelynek az alábbi jelei lehetnek a gyerekeknél:
- túlzott izzadás
- szédülés/ájulás
- sápadt bőr
- gyengeség
- ingerlékenység
- hányinger, hányás
- fokozott szomjúság
- izomgörcsök
- fejfájás
- hűvös, nyirkos bőr
- a testhőmérséklet emelkedése
Ha a hőkimerülés jeleit tapasztaljuk, akkor vigyük be a gyereket a napról árnyékba vagy a házba. Vegyük le a ruháit, nedvesítsük a bőrét, itassuk meg. Ha a tünetek nem javulnak 20-30 percen belül, akkor forduljunk orvoshoz.
Hőguta akkor fordulhat elő, ha a hőkimerülés észrevétlen vagy kezeletlenül marad. Ilyenkor az történik, hogy a szervezet hőszabályozó központja leáll, így a testmaghőmérséklet emelkedik. A hőguta életveszélyes vészhelyzet, ezért azonnal hívjuk a mentőt.
A hőguta jelei az alábbiak lehetnek:
- kipirult/forró bőr, amely száraz tapintású
- magas testhőmérséklet (40 Celsius fokos vagy azt meghaladó)
- ájulás
- rohamok
- súlyos fejfájás
- zavartság
- eszméletvesztés
- szapora légzés és szívverés
- gyengeség/szédülés
Hogyan kezeljük a hőgutát?
Ha gyermeknek nagyon meleg van, de a bőre száraz tapintású, az azt jelzi, hogy nem tudja szabályozni a hőmérsékletét, és már nem tud izzadni, hogy lehűtse magát. Addig amíg megérkeznek a mentők, hűvös helyre vigyük a gyereket, fektesd le és kissé emeljük meg a lábát, nedvesítsük be a bőrét, vegyük le a ruháit és erőteljesen legyezzük.