Család

Ezek a játék szakaszai kétéves korig

Annak, hogyan játszik egy csecsemő és hogyan egy kisgyerek, nem sok köze van egymáshoz. A játszásnak is vannak szakaszai, amelyet Mildred Parten szociológus az 1930-as években megjelent tanulmányában foglalt össze.
2024. Július 24.

A játék nagyon fontos a babák, a kisgyerekek életében, de teljesen máshogy történik maga a játék a különböző életkorokban. Nem túlzás azt állítani, hogy a játszás a világ felfedezése egy kisgyerek számára és szinte semmi sem fejleszt annyi területet, mint a szabad játék. Lássuk, milyen állomásai vannak a játszásnak kétéves korig.

baba játszik

Kép: Getty Images

Játék nélküli játék – három hónapos korig

Tulajdonképpen foglalkozás nélküli játék, azaz nem az a fajta játék, amit oly jól ismerünk. Ebben a szakaszban a csecsemők felfedezik a körülöttük lévő tárgyakat, a saját testrészeiket. Szájába veszi a játékokat, nézegeti és megérinti a játszószőnyeg lelógó játékait, nézegeti a tükröt – mindez segíti a finommotorikus készségek, a nagymozgások fejlődését. Nem utolsó sorban felfedezi a világot az őt körülvevő tárgyakat.

Egyéni vagy magányos játék – születéstől 2 éves korig

A magányos játék egy olyan játéktípus, amikor a kicsik teljesen egyedül, más gyerekektől távol, saját játékaikkal egyedül játszanak. Például megépítheti saját egymásra rakható pohártornyát, vagy játékokat rakhat vödrökbe, és kiveheti őket – mindezek lehetőséget adnak neki arra, hogy gyakorolja a szortírozási készségét, és dolgozzon a motoros fejlődésén.

Szemlélődő vagy bámészkodó játék – kétéves kor körül

A bámészkodó játék inkább “nézelődés”, mint “játék” – egyszerűen csak megfigyeli a többi gyermek játékát, anélkül, hogy részt venne benne -, de ettől még nagyon fontos a gyermek fejlődése szempontjából. A gyerekek elég sokat tanulnak a társaik megfigyeléséből, például azt, hogyan kell használni a játékvasutat, vagy hogyan kell felváltva játszani és osztozni.

A bámészkodó játékban részt vevő gyerekek nem feltétlenül érzik magukat kirekesztve a csoportból. Ők csak egy olyan  játéktípusban vesznek részt, amelyen minden csecsemő és kisgyermek átesik. A bámészkodó játék során a gyerekek általában közel ülnek a csoporthoz, amelyet figyelnek.

Párhuzamos játék – kétéves kor felett

A párhuzamos játék során a kicsik egymás mellett vagy egymás közelében játszanak, anélkül, hogy kölcsönhatásba lépnének egymással. Lehet, hogy ugyanazokkal a játékokkal játszanak –például játékkocka-tornyokkal vagy kisautókkal –, de egyedül játszanak, mindegyikük a saját kis világában.

A párhuzamos játék azonban különbözik a magányos játéktól. Ez részben önálló játék, részben pedig csoportos játék – és a jó hír az, hogy a gyermeked már egy lépéssel közelebb került ahhoz, hogy képes legyen másokkal együtt játszani.

(whattoexpect.com)