36 hónapos baba fejlődése
A legtöbb baba
- képes elmagyarázni, hogyan használ két tárgyat
- 4-5 szóval mondatot alkot
- két cselekvést is megnevez (pl. kúszik, ugrik)
A babák fele
- mindkét lábán képes egyensúlyozni 3 másodpercig
- 2-3 részes parancsot teljesít
- szüleit könnyen, biztonsággal meg tudja különböztetni
Néhány baba
- szökdécsel és ugrándozik
- kört rajzol
- segítség nélkül felöltözik
34-36 hónaposan a gyermek már egyformán jól tud futni, ugrani, forogni, szökdelni. Ügyesen kerekezik triciklin, a hintán hajtja magát. Az öltözködéshez nincs szüksége segítségre, bár lehet, hogy lassan készül el. A cipőjét még nem tudja befűzni, de a tépőzárral már elboldogul.
Egyre hosszabb ideig tud egy dologra figyelni. A képei már felismerhetőek, ügyesen színez, de például kört rajzolni még nem tud. Elkezd szerepjátékokat játszani – orvosost, boltost, papás-mamást, mozit -, és ha egyedül van, gyakran képzeletbeli játszótársakat talál ki magának.
Most már tudja, hogy ő fiú vagy lány, és ezzel egy időben feltámad az érdeklődése a másik nem iránt. A “doktor bácsis” játék ebben a korban nagyon gyakori a gyermekek szívesen játszanak egymás testével. Vizsgálgatják, tapogatják egymást, meglesik egymást pisilés közben, egyszóval játékaik némiképp szexuális színezetet öltenek. Sosem szabad haragudni rájuk ezért, ez éppen olyan fejlődési korszak, mint a többi. Idővel ez az érdeklődés csökken.
Két-háromszáz szót mond, tudatosan használja a nyelvet, érdeklik az új szavak. “És”-sel kapcsolja a szavakat, mondatai egyre több szóból állnak. Verset mond, mesélni tud képekről, és a mesékből visszaad részleteket is. Önzetlenebb a kapcsolata a többi gyermekkel, együttérző, adakozó.
Játéktippek 34-36 hónaposan a gyermekeknek
- Gyermeked beszédfejlődését azzal segítheted, ha a helytelen mondatokat helyesen ismétled utána, de nem kéred, hogy ő is mondja el!
- Az óvodaérettség feltétele, hogy a gyerkőc el tudja mondani a saját nevét, a szülei nevét, meg tudja nevezni a testvérét, és a lakhelyéről is van információja.
- Építs különböző méretű tornyokat építőkockából, gyakoroljátok a kisebb-nagyobb, alacsony-magas fogalmakat.
- A ma, tegnap, holnap szavak használatával segítheted az időérzék fejlődését.
- A klasszikus mesék is bekerülhetnek immár a mesés repertoárba, gazdag illusztráció mellett! A hét napjait monoton autó- vagy buszutakon remekül megtaníthatod neki, ha együtt soroljátok őket.
- A kör, a háromszög és a négyzet fogalmával ismerkedjetek meg!
- Hajtogassatok papírhajót együtt, majd este, fürdéskor úsztassa meg a kicsi a kádban.
- Fotózz le telefonoddal tárgyakat, a lakásotok egy-egy részletét, majd kérd meg, találja meg, hol is vannak ezek a részletek.
- Egy nagyítóval a kezetekben induljatok az udvarra vagy sétálni!
Kapcsolódó cikkek