Gyermekünk húsz hónapos. Folyékonyan beszél. Csak mi nem értjük. Mert a saját nyelvén beszél, nem éppen magyarul. De azt folyamatosan. Halandzsa-nyelv, nagyon cuki. Rengeteg a közölnivalója, és néha még érteni is véljük, hogy mit szeretne mondani.
Persze használ szépen érthető, magyar szavakat is, méghozzá a maguk szabályos helyén. Vagy tizenötöt. És persze vannak saját szavai, amik ugyan csak kicsit hasonlítanak a mieinkre, viszont következetesen mondja őket, így teljesen rendben van.
Ezzel együtt nagyon várjuk az első igazi mondatot, sőt, mondatokat. De nem siettetjük őt, még csak meg sem néztük, hogy mikorra várhatók… csak e cikk kedvéért.
Szóval azt mondják, hogy nem lehet általánosítani, de a gügyögésből úgy az első év környékén lesznek szavak, de a másfél éves kor is teljesen átlagosnak tekinthető. És hogy milyen szavak? Ez is érdekes.
Teljesen más például az angol nyelvű babák viselkedése ilyen szempontból. Az ő listájuk ez:
- kutya
- cica
- még
- baba
- labda
- kacsa
- mackó
- tej
- nagyi
- megint
Meglepő lehet, hogy a mummy (anya) szó nincs a listán. Azt mondják, hogy az M hang nem könnyű, még a D-t, (daddy) is előbb mondják a kicsik.
- Kapcsolódó: Mikor kezdenek mondatokban beszélni
Ami a magyar gyerekeket illeti, vannak átfedések. A mi toplistánkban az alábbi szavak találhatóak meg:
- anya
- apa
- baba
- kutya
- cica
- szia
- pápá
- alma
Természetesen az egy-két tagú szavak a legkönnyebbek számukra. Továbbá azok, amelyek főként magánhangzókat, a-t, o-t tartalmaznak. Ezeket követik a b, p, t mássalhangzók, majd a többi.
Talán nem meglepő gyakorló szülőknek, hogy sok pici kedvenc szava a ‘nem’, és az ‘add ide’, hát igen, ezek fontos tudnivalók ebben a korban.
Természetesen ne rettenjünk meg, ha gyermekünk nem ezt a metódust követni, hanem fogadjuk el: ő egy egyéniség! Akiből még bármi lehet… Az első szavak sorrendjén ugyanis nem múlik semmi az életben való sikeresség szempontjából.