Baba

A szülés is hajlamosíthat stressz inkontinenciára

A stressz inkontinencia kifejezés nem a pszichés terhelésre, hanem a fizikai nyomásra utaló megnevezés, amely vizeletszivárgással jár, és amely nagyon kellemetlenül érintheti a pácienseket.
2021. Május 19.
A szülés is hajlamosíthat stressz inkontinenciára (fotó: Getty Images)

Dr. Csutak Magdolna, az Urológiai Központ szakorvosa a probléma gyakori okaira és a kezelés lehetőségeire hívta fel a figyelmet.

Stressz inkontinencia – a leggyakoribb típus

Az akaratlan vizeletszivárgás olyan gyakori probléma, hogy az Amerikai Urológiai Társaság szerint a 30-60 év közti nők közel 30 %-a, a férfiaknak 1,5-5 %-a tapasztalja. Magának az inkontinenciának 6 típusa ismert: a késztetéses, a túlfolyásos, a funkcionális, a kevert, a teljes és a stressz inkontinencia. Ez utóbbi a leggyakoribb típus, amely a fizikális nyomást érti stressz alatt, egész pontosan azt a helyzetet, amikor a húgyhólyag és az vizeletkontrollért felelős izmok valamiért nagyobb nyomás alá helyeződnek. Ilyenkor az érintettnek akaratlanul szivárogni kezd a vizelete, elcseppen néhány csepp. Jellemző helyzetek, amelyek kiválthatják a stressz inkontinenciát:köhögés,

– nevetés,

– tüsszentés,

– ugrálás,

– edzés,

– nehéz súlyok emelgetése,

– szexuális együttlét.Természetesen nem mindenkinél jelentkezik minden ilyen helyzetben vizeletszivárgás, előfordulhat, hogy valaki csak egyszer-egyszer tapasztalja a stressz inkontinenciát, másnál már akár egy székből való felállás is kiválthatja.

A nőknél kétszer olyan gyakori

Nem meglepő, hogy a nők kétszer gyakrabban szenvednek a stressz inkontinenciától, mint a férfiak, hiszen az egyik legnagyobb rizikófaktor a terhesség és a szülés, amely kapcsán a záróizmok és a medence izmai is megnyúlnak és meggyengülnek. Ugyanakkor a probléma természetesen a férfiakat is érintheti, különösen prosztataműtét után. A további hajlamosító tényezők közt található a mindkét nemet érintő idősödés, a dohányzás vagy más ok miatt kialakuló krónikus köhögés, a nagy mennyiségű koffein és alkoholfogyasztás, az elhízás, a székrekedés miatti erőlködés, az ugrálással, nagy megterheléssel járó fizikai aktivitás, a medencét érintő műtétek, és bizonyos hormonális eltérések.

Kezelési lehetőségek stressz inkontinencia esetén

Ahhoz, hogy eldönthessük, milyen kezelés a leghatékonyabb, pontosan tudnunk kell, mi váltja ki a stressz inkontinenciát. Sok esetben kombinálnunk kell a különböző lehetőségeket, mint például a gyógyszeres kezelést a medencefenéki izmok tornájával – hangsúlyozza dr. Csutak Magdolna, az Urológiai Központ urológusa. Vannak helyzetek, amikor “csak” életmód változtatásokat ajánlunk, hiszen egy jelentősebb túlsúly leadása már nagy segítség lehet. Olyan szokásokat is ajánlatos lehet lecserélni, amelyek irritálják a hólyagot és/vagy köhögésre ingerelnek, ilyen elsősorban a dohányzás, a kávé- és alkoholfogyasztás, illetve az ugrálással járó aktivitások. Szintén természetes gyógymód lehet a medencefenéki torna, a Kegel-gyakorlatok végzése, amely tudatosítja az itt található izmok használatát és meg is erősíti azokat, tehát idővel könnyebb lesz zárni a záróizmokat. Ugyancsak ezt a célt szolgálják bizonyos elektromos stimuláló eszközök, amelyek közül körültekintően ajánlott válogatni, legjobb, ha ebben a kérdésben szakorvossal egyeztet a páciens. Bizonyos esetekben, különösen menopauzát átélő vagy azon már átesett nők esetében beválhat az ösztrogénpótlás, bár magára a stressz inkontinenciára nem létezik konkrét gyógyszer.Ritkábban, de előfordulhat, hogy műtét szükséges a megfelelő életminőség eléréséhez, és használatos lehet az izomlazító hatású Botox-injekció és a katéterezés is. Minden esetben az a cél, hogy az érintettek megszabaduljanak a kellemetlen, akár kínos panasztól, és újra jól érezzék magukat a bőrükben. Érdemes tehát leküzdeni a szégyenérzetet, beszélni róla és tenni ellene, mert van segítség, van megoldás!

Forrás: Urológiai Központ