Hagyományos, audio bébiőr, kamerás babamonitor, matrac alá fektethető vagy éppen pelenkára csíptethető légzésfigyelő, különböző telefonos applikációk: ma már sokféle lehetőség áll a szülők rendelkezésére, hogy akkor is biztonságban tudhassák szemük fényét, amikor nem tudják rajtuk tartani a szemüket.
Három gyerek anyukájaként már én is többféle eszközt kipróbáltam, de 100 százalékosan egyikkel sem voltam elégedett: hol sokszor tévesen riasztott, hol gyenge volt a hatótávolság vagy az akkumulátor, másszor az app fagyott le gyakran. Éppen ezért fellelkesültem, amikor lehetőséget kaptam tesztelni az Owlet Monitor Duo termékét, amely egy bébifigyelő okos zokniból és kamerából áll, és külföldi Insta-mamiknál már korábban felfigyeltem rá.
Holisztikus megközelítés, kevesebb stressz
Újdonsült szülőként letaglózó lehet, hogy mennyi adatot kell méricskélni, megjegyezni gyermekünkről. Hogyan gyarapodik a súlya, mennyit evett, hány centit nőtt, hányszor szopizott, hány pisis és kakis pelusa volt, és még folytathatnám. Az első kislányomnál én is szorgalmasan jegyzeteltem ezeket, aztán a másodiknál már elhagytam a nagy részüket, a harmadik, Lili meg például babamérlegre is csak a védőnőnél kerül.
Ami viszont mindhárom gyermekemnél érdekelt: mennyit és hogyan alszik, illetve mivel tudnám ezt biztonsággal, bárhol és bármikor nyomon követni. A nyugodt alvás ugyanis nemcsak a picik kiegyensúlyozott fejlődéséhez elengedhetetlen, hanem ahhoz is, hogy az anyukák kiegyensúlyozottak maradjanak — már amennyire persze egy csecsemő mellett lehet.
Az Owlet Smart Sock okos zokni éppen ebben nyújt segítséget, mivel pulzoximetriás technológiát használva monitorozza a baba szívverését és oxigénszintjét, valamint figyeli a baba mozgását, illetve alvásának minőségét és időtartalmát is. Ha pedig a mért értékek eltérnek a normálistól, azonnal figyelmeztet a bázisállomáson és telefonos applikáción keresztül.
Az Owlet Kamera pedig mindezt kiegészíti azzal, hogy élő, HD felbontású videóstreamet biztosít titkosított WiFi-hálózaton keresztül, hang- és mozgásértesítést küld, emellett pedig a szoba hőmérsékletét és páratartalmát is ellenőrzi. A két eszköz tehát egy holisztikus bébifigyelő rendszert képez, hogy az átfogó adatokkal megkönnyítse a szülők dolgát.
„Oké, de hogy marad a zokni a babán?“
Bevallom, a biztató leírások és külföldi vélemények után is maradtak bennem kételyek. A legnagyobb kérdés az volt, hogy vajon a 8 hónapos, mindent felfedezni vágyó kislányom mennyire viseli majd el a lábán az okos zoknit. Már persze a doboz is felkeltette a kíváncsiságát, ami letisztult csomagolásban rejtette az Owlet Smart Sock 3 okos zoknit és Owlet kamerát. Szerencsére az egész beüzemelés gyorsan ment, ezért nem volt ideje közelebbről megismerni (értsd: szájába venni megkóstolni) a tartalmát.
Első lépésként le kell tölteni az Owlet Care applikációt (természetesen iOS-re és Androidra is elérhető), amiben egyébként nagyon aranyos, hogy rájátszanak a bagoly motívumra (Owlet=kis bagoly angolul), például frissítésnél kis türelmet kér, amíg rendezi a fészkét. Regisztrálás és a gyerek(ek) adatainak megadása után csatlakoztathatjuk az eszközöket a hálózatra, amelyek ezután szinte automatikusa párosítják magukat a telefonhoz.
Jó hír, hogy ehhez még a krónikus kialvatlansággal küzdő anyukák számára is érthető instrukciókat ad az app, nincs más dolgunk, mint lépésről lépésről követni ezeket. Egyedül a WiFi-re való csatlakozás lehet picit trükkös, mert mint a legtöbb okoskütyü, az Owlet sem támogatja az 5 GHz hálózatot, csak a 2,4 GHz-et, ezt tehát ennek megfelelően kell beállítani.
A Smart Sockhoz tartozik egy kis bázisállomás: ez kapcsolódik a WiFi-re, ez fogja a zokniba rakható érzékelőt, plusz tölt is, ha ráillesztjük, illetve hang- és fényjelzéssel értesít. Maga a zokni rész nem felhúzható, hanem tulajdonképpen a baba lábfejét körülölelő puha pánt egy speciális szenzorral.
Az alapcsomagban 4 darab található belőle: 2 méretben bal és jobb lábra való, ez a készlet 0-18 hónapos kor között használható. De kapható külön 13,6-25 kg közötti méretben is, ha gyorsabban cseperedik a gyerkőcünk, vagy tovább használnánk. Mivel Lili 8,5 kiló, neki a második méret volt megfelelő.
Ám még mielőtt kipróbálhattam volna élesben, fel kellett tölteni, ami idő alatt beinstalláltam az Owlet Kamerát a babaszobába. Tetszett, hogy kompakt, letisztult a formája, és kétféle lehetőség nyílik a rögzítésére. Szerelhetjük a falra a kiságy mellé, amihez szintén részletes útmutatót találunk, külön pozitívum, hogy az elektromos vezeték biztonságos és esztétikus elrejtésére is gondoltak.
A másik opció, hogy egyszerűen az ágy mellett egy sík felületre (például polcra) helyezzük. Mivel nem volt kedvem csavarozni, az utóbbinál maradtam. Először arra gondoltam, hogy a kiságy sarkára rakom, hogy jó közelről lássak mindent, de mivel a 8 hónapos kis felfedezőm ott már könnyedén elérné, átköltöztettem a szekrény tetejére. Mivel HD felbontásra és 4x zoomra is képes a kamera, onnan is teljesen jó képet mutatott. Maga a kameratest erős mágnessel kapcsolódik a tartó bölcsőhöz, így könnyedén be lehet állítani a legjobb pozícióba, és mivel 130 fokos látószögű, bárhogy vándorol alvás közben a csecsemő, tuti képben maradunk.
Az időzítés remek volt, mert mire befejeztük a délelőtti játékot, majd az ebédet, feltöltődött a zokni, így a délutáni alvásnál már tesztelhettük is az Owlet rendszerét. Elsőre nagy kihívásnak tűnhet felcsatolni a baba lábára a Smart Sockot, főleg első gyerekeseknek, de a képes és videós instrukcióknak hála meglepően gyorsan és könnyedén megy. Ami pedig még meglepőbb volt: Lili ugyan azonnal felfigyelt a lábacskájára került újdonságra, de hiába piszkálta, a két tépőzár fixen tartotta, nem tudta leszedni. Tél révén persze nem mezítláb alszik, de az okos zokni akkor sem kényelmetlen viselet, ha rendes zoknit, harisnyát és rugdalózót húzunk rá. Így ráadásul még kevésbé tud elmozdulni a helyéről a kis kütyü, de ha mégis megtörténne, azonnal értesítést kapunk. Szopi, kis zene, kiságyba lerak, és mikor kimentem a szobából, csekkoltam az appon, hogy mindkét eszköz megfelelően működik. Pár perc múlva Lili már aludt is.
Nem csak paramamiknak
A tesztelés idején anyukám éppen látogatóban volt nálunk pár napot, és mikor elmagyaráztam neki, hogy mi ez, csak legyintett, hogy felesleges, maximum a túl aggódós anyukák (ahogy manapság mondjuk: paramamik) használnak ilyesmit. Pár nap alatt azonban bebizonyosodott, hogy ez egyáltalán nem így van. Én kicsit sem tartozom a mindenért idegeskedő anyukák táborába, mégis sok szempontból hasznosnak találtam.
A klasszikus légzőfigyelővel ellentétben az Owlet Smart Sock teljesen mobil: bárhol alszik a baba, képes monitorozni, legyen az a babakocsi vagy ringató hinta. Az érzékelő egyébként kb. 16 órát bír egy töltéssel, nálunk sosem merült le, mert két használat között mindig töltőre raktam, és sajna ennyit az én gyerekem sosem aludt egyhuzamban (bárcsak!).
Még nagyobb szabadságot ad, hogy mivel a háttérben is fut az applikáció, úgy is hallgatózhattam a babaszobába, hogy közben például a hétvégi ebédhez kerestem receptet. Ráadásul mobilneten akkor is gyorsan rá tudtam nézni, ha éppen a kert végében dolgoztam (több mint 100 méter hosszú a telkünk, a normál bébiőrünk ott már nem fog jelet). De nem is kell állandóan csekkolni, mert az app megbízhatóan küld értesítéseket, ha mozgást vagy zajt érzékel, ne adj isten a pulzusa vagy oxigénszintje eltér a normálistól, sőt még arra is figyelmeztet, ha a szoba túlságosan felmelegszik vagy lehűl.
Kényelmes volt, hogy egy értesítés után a videón meg tudtam róla bizonyosodni, valóban felébredt Lili, vagy csak álmában nyöszörgött, forgolódott. Ha pedig esetleg felsírt, de nem tudtam rögtön szaladni hozzá, a kétirányú csatornának hála, a kamerán keresztül tudtam hozzá szólni, énekelni neki, hogy addig is megnyugodjon, amíg odaérek.
Gondolatban plusz pontot adtam az Owlet Kamera tervezőinek, amiért teljesen halk és szinte láthatatlan megfigyelőt alkottak. A korábbi bébikameráinkra általában előbb-utóbb felfigyeltek a lányok, mert pici LED világított, mikor bekapcsolt, illetve zümmögő hangot is kiadott, és ilyenkor mondanom sem kell, vége volt az alvásnak.
Az Owlet kamerájánál viszont ki lehet kapcsolni a jelzőfényt, és abszolút csendes, szóval éjjel sem zavaró. Apróság, de nagyon hasznos funkció! Egyébként azt is finomhangolhatjuk, hogy milyen intenzív hangokra, mozgásra és milyen gyakran küldjön értesítést, vagy akár teljesen ki is kapcsolhatjuk őket.
Aludj csak, én naplózom!
Az Owlet Care app nemcsak jelen időben monitorozza a babát, hanem alvásnaplót is készít, ami szintén nagy segítség. Az alvás-ébrenlét idejét szerintem mindenképp hasznos vezetni, legalábbis az első 1-2 évben, hogy lássuk, hogyan alakul a napi rutin, esetleg kiszűrjük, milyen tényezők befolyásolják a csecsemőnk pihenését.
Az első lányomnál manuálisan pötyögtem be a telefonomba, a másodiknál erről már sokszor elfeledkeztem, most pedig nagy könnyebbség, hogy az Owlet bölcs bagolyként ezt automatikusan elvégzi helyettem. Sőt, nemcsak azt naplózza, hogy mikor és milyen hosszan szundizott a csöppség, hanem a pulzoximetriás mérésekből azt is kiolvassa, mikor volt mélyalvási fázisban, mikor ébredt meg, és mennyi ideig tartott, amíg álomba szenderült. Érdekes volt megfigyelnem például, hogy napközben sokkal nyugodtabban és mélyebben aludt, mint éjjel. Ennek okát még kutatom…
És hogy az ígéretéhez hűen tényleg nyugodtabbá varázsolja a mindennapokat az Owlet? Visszaemlékeztem arra az időre, mikor az első kislányunkat hazahoztuk a kórházból, és egy darabig minden hangosabb szuszogásra felkaptam a fejemet. Ezt az izgalmat tuti enyhíti az Owlet innovatív technológiája, hiszen kényelmes módon bármikor, bárhol megbizonyosodhatunk róla, hogy a baba pulzusa, oxigénszintje rendben van.
A tesztelés utolsó napján pedig megtapasztalhattam, hogy nem csak újszülötteknél vagy első gyerekeseknél jön jól az okos zokni és kamera. Sajnos Lili egy hónapja kruppos lett, akkor kórházban is voltunk, és most este ismét köhögött, mellé pedig nehezen vette a levegőt. Persze az Owlet Smart Sock nem orvostechnikai eszköz (amire fel is hívják a szülők figyelmét), de megnyugvást adott, hogy a bagoly végig vele virrasztott, és mutatta, hogy rendben van a légzése.