Évente kétszer, minden márciusban és októberben át kell állítanunk az óráinkat – március végén kezdődik a nyári, októberben pedig a téli időszámítás. Az adott hónap utolsó vasárnapján, így 2022-ben március 27-én kell átállítani az óráinkat, méghozzá 1 órával előre: hajnali 2 óráról kell majd 3 órára állítani a mutatókat.
A nyári időszámítás ezzel veszi kezdetét, és október 30-án, vasárnap ér majd véget.
Ahogy a nyári időszámítás Wikipédia szócikke írja, Magyarországon 1916-tól alkalmazták először a nyári időszámítást, majd 1958 és 1979 között szünetelt a használata, de 1980-ban villamosenergia-megtakarítási céllal ismét bevezették. Azóta, hogy a 20. század elején, először bevezették a nyári időszámítást, folyamatos vita zajlik az előnyeiről és a hátrányairól.
Az Európai Parlament 2019-ben döntött az óraátállítás eltörléséről, és ekkor két évet adott a tagállamoknak arra, hogy megegyezzenek, hogy a téli vagy a nyári időszámítást teszik-e véglegessé – írja a 24.hu. Azonban azóta még nem született végleges döntés, így egyelőre még biztosan lesz óraátállítás – és a portál szerint minden bizonnyal még jövőre és 2024-ben is.
Az óraátállítás sokakat megvisel, és akár hetekig is eltarthat, amire sikerül hozzászokniuk a változáshoz. Ahogy a JóAlvás Központ oldalán olvasható, mivel az alvásidőnkből így elvesztünk egy órát, és ez az átállás akár hetekig is eltarthat, ebben az időszakban fáradékonyabbak, ingerültebbek lehetünk, csökken a szervezetünk reakcióideje.