A babák még nem rendelkeznek azokkal az antitestekkel, amelyek a legtöbb megfázásos és gyomor-bélrendszeri fertőzés leküzdésére alkalmasak, ezért valószínűleg gyakrabban lesznek betegek, mint a felnőttek vagy a nagyobb gyerekek. Dr. Mary Anne Jackson gyermekgyógyász elmondta a Parents portálnak, hogy a babák az első életévükben körülbelül 6-12 fertőzést is elkaphatnak, amelyek többsége 7-10 napig tart.
Az első néhány hónapban a 38 °C feletti, végbélben mért testhőmérséklet indokolja, hogy hívd az orvost, és ha a baba 1 hónaposnál fiatalabb, valószínűleg kórházba is kell mennie.
Milyen szakaszai lehetnek a megfázásnak a gyerekeknél?
A megfázás a babánál általában lassan jelentkezik, és nagyjából 9 napig tart. A fertőzési ciklust általában három különálló szakaszra lehet bontani.
Az első három napban, amikor a gyermek még fertőző, a szokásosnál nyűgösebb lehet, kissé csökkenhet az étvágya és belázasodhat. Ha a baba 3 hónaposnál fiatalabb, és a végbélben mért testhőmérséklete 38 °C felett van, azonnal hívd fel a gyermekorvost. Az orrfolyás általában a 2-3. napon jelentkezik, ami jelzi, hogy a gyermek immunrendszere harcol a fertőzés ellen. Az orrváladék ilyenkor tiszta és nem túl sűrű, és folyamatosan folyik.
A megfázás középső szakaszában általában elmúlik a láz, a baba kevésbé nyűgös és többet eszik. Az orrváladék kissé sűrűbb lehet, és a színe világossárgává válhat. Ekkor lehet tapasztalni a klasszikus orrdugulást és orrfolyást. Ebben az időszakban köhögés is kialakulhat.
A megfázás a babáknál is elhúzódhat, és az utolsó három napban az orrváladék még sűrűbb lehet, és kérgessé válhat. A baba ilyenkor valószínűleg már a megszokott módon viselkedik, jól eszik, és a szokásos tevékenységeit folytatja.
Hogyan lehet kezelni a megfázást?
A megfázásnak vagy az influenzának nincs egy gyors megoldása. Az antibiotikumok nem hatásosak a vírusok ellen, a legtöbb vírusellenes készítményt pedig nem lehet a babáknál alkalmazni. A legjobb megoldás, ha valamilyen természetes gyógymódot alkalmazol a baba megfázásának kezelésére, mint az orrváladék leszívása, a hidratálás és a levegő párásítása. (A gyógyszerekkel kapcsoaltban mindig kérd ki a gyermekorvos tanácsát!)
Mikor kell orvoshoz fordulni?
Függetlenül attól, hogy a babának megfázása van vagy más betegsége, a következő esetekben fordulj orvoshoz:
- ha a baba kedvetlen, nem reagál rád, sápadt, vagy ha úgy érzed, valami nem stimmel vele
- ha a köhögése súlyosbodik, vagy légzési nehézségei vannak
- ha a szokásosnál többet sír, húzza a fülét, vagy elutasítja az evést
- ha gyanítod, hogy influenzás, különösen, ha három napnál tovább tartó magas láza vagy köhögése van
- ha 3 hónaposnál fiatalabb és lázas (38 °C vagy magasabb végbélben mért testhőmérséklet)
Meg lehet előzni a megfázást a babánál?
Bár nem mindig lehet megelőzni a vírusfertőzéseket, néhány dolgot tehetsz azért, hogy csökkentsd a baba megbetegedésének valószínűségét.
- Tartsd magadhoz közel a babát. Amikor kimentek, maradjatok 1,5-2 méter távolságra azoktól, akik betegségre utaló jeleket, például köhögést vagy tüsszögést mutatnak. Ha a baba hordozóban van, még inkább közel tudod tartani magadhoz.
- Erre figyelj a rokoni és baráti látogatásokkor. Kérd meg a beteg rokonokat, barátokat, hogy csak akkor látogassanak meg benneteket, ha már a tüneteik megszűntek, és legalább 24 órája lázmentesek (lázcsillapító nélkül).
- Gyakran moss kezet. A kezeinken sok kórokozó lehet, ezért moss gyakran kezet – például amikor kintről bemész a lakásba, etetéskor, vagy pelenkacserekor. A vendégeket is kérd meg mindig, hogy mossanak kezet, mielőtt megfogják a babát.
- Legyen mindig jóltáplált. A tanulmányok szerint a súlyosmegfázás, valamint a fül- és torokfertőzések száma 63 százalékkal csökken azoknál a babáknál, akiket 6 hónapig kizárólag anyatejjel táplálnak. Ezért ha tudod szoptatni a babát, ezt folytasd addig is, amíg a baba beteg, hogy extra antitesteket és immunerősítést kapjon. Nem mindenki tudja szoptatni a babát vagy választja az anyatejes táplálást, de nem számít, hogyan eteted, mindig tartsd hidratáltan és jól táplálva a babát, hogy biztosítva legyen az alapvető tápláléka és a kényelme, amikor megfázik.
- Fertőtlenítsd a felületeket. A kórokozók akár órákig is életben maradhatnak olyan felületeken, mint például az ajtókilincsek, a villanykapcsolók vagy a munkafelületek. Ezért a hideg évszakokban érdemes időnként fertőtlenítővel áttörölni ezeket – különösen, ha valaki beteg –, és ha kimozdultok, akkor is jól jöhet egy csomag fertőtlenítőkendő a pelenkázótáskában.
- Növeld az immunitásod. A saját immunrendszeredet is felpörgetheted vitaminokkal, egészséges étkezéssel, mozgással, és alvással (ez a baba mellett nehéz lehet, de pihenj, amennyit csak lehet), hogy könnyebben leküzdhesd azokat a kórokozókat, amelyeket potenciálisan átadhatnál a babának.
Forrás: parents.com
Nyitókép forrása: Getty Images