Baba

Európa szintű harc indul a védőoltásokért

A védőoltások biztonságosak és hatékonyak, ugyanakkor számos uniós tagállamban nőtt az oltóanyagot elutasítók száma.
2019. Szeptember 16.
Európa szintű harc indul a védőoltásokért (kép: iStock)

Az elutasítás ami összefügg azzal, hogy világszerte túl alacsony az oltóanyagok biztonságosságába és hatékonyságába vetett bizalom – közölte az Európai Bizottság.

Vytenis Andriukaitis, az Európai Bizottság egészségügyért és élelmiszerbiztonságért felelős biztosa az Egészségügyi Világszervezettel (WHO) közösen, Brüsszelben rendezett első Védőoltásügyi Világkonferencia margóján tartott sajtótájékoztatóján elmondta, az utóbbi időben világszerte felgyorsult a védőoltással megelőzhető betegségek, köztük a kanyaró terjedése.

Az elmúlt három évben hét ország, köztük négy európai ország vesztette el kanyarómentes státuszát, a kanyarós megbetegedések tavaly kezdődött ugrásszerű növekedése pedig idén is folytatódott. 2019-ben világviszonylatban annyi kanyarós megbetegedést jelentettek, mint 2006 óta soha: a WHO európai régiójában mintegy 90 ezer, világszerte pedig több mint 365 ezer esetet regisztráltak már az év első felében.

Felmérések szerint az Európai Unió lakosainak 48 százaléka véli úgy, hogy a védőoltások gyakran súlyos mellékhatásokat okozhatnak, 38 százalékuk szerint kiváltói lehetnek azon betegségeknek, amelyekkel szemben védelmet kellene nyújtaniuk, 31 százalékuk pedig meg van győződve arról, hogy gyengíthetik az immunrendszert. Ez többek között a digitális és közösségi médiában a védőoltások előnyeivel és kockázataival kapcsolatban egyre inkább terjedő félretájékoztatásnak tudható be – figyelmeztetett.

A bizalomhiány következtében jelentősen csökken az átoltottság, holott a magas átoltottság elengedhetetlen az immunitás biztosításához, hiánya pedig a betegség gyakoribb megjelenéséhez, járványok kitöréséhez vezethet. A WHO a védőoltásokkal szembeni bizalmatlanságot – melynek hátterében főként hamis biztonságérzet, bizalomhiány és kényelmesség áll – globális szinten az egészséget veszélyeztető tíz legfontosabb tényező közé sorolta 2019-ben – tette hozzá az uniós biztos.

Az uniós országok és az Európai Bizottság, valamint a szakmai világszervezetek is elismerik, hogy Magyarország világviszonylatban is élen jár az átoltottságot illetően, és kiemelkedő a lakosság bizalma a magyar védőoltásrendszerben – jelentette ki Horváth Ildikó egészségügyért felelős államtitkár Brüsszelben.

Horváth Ildikó elmondta, komoly elismerésnek örvend, hogy Magyarország élen jár a védőnői hálózat, és a házi-, valamint gyermekorvosi szolgálat által biztosított, anyákkal és családokkal ápolt kapcsolatrendszer kiváló működése terén is.

A magyarok magas átoltottsági szintje biztosítja ugyanis azt, hogy egy betegség nem tud teljes erővel támadni, nem alakulnak ki járványok Magyarországon, mint az több környező ország esetében, a közeljövőben is elfordult – mondta.

“Legfontosabb, hogy az anyák és a családok megértsék, miért fontos a gyermekeik élete és egészségük megőrzése érdekében védettséget biztosítani a védőoltások által” – hangsúlyozta.

Az államtitkár az egészségügyet érintő, interneten terjedő álhírekkel összefüggésben elmondta, a megtévesztések és hazugságok rendkívüli károkat okoznak, fertőző betegségek világméretű terjedésének engedhetnek teret.

Kijelentette, a vakcináció, a védőoltás ügye az emberiség sorskérdése. Felfedezése által ugyanis már nem halnak meg tömegesen betegségek, járványok miatt. Népek és nemzetek sorsa dől el azon, hogy a fertőző betegségekkel szemben mennyire tud egy ország egészségvédelmet, és védettséget biztosítani az embereknek.

Magyarország a hozzáférhető legmagasabb biztonságú, minőségű és hatékonyságú vakcinákat alkalmazza.

E tekintetben Magyarország a “biztonság szigete” Európában. 100 éves ugyanis a kötelező immunizációs program, amelyben közel száz százalék az ingyenesen átoltottak aránya. Ebben szintén világvezető Magyarország. Az Európai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (ECDC) is elismerte Magyarország jó gyakorlatát e tekintetben – tette hozzá Horváth Ildikó.

Kapcsolódó cikkeink:

Forrás: MTI