Sok újdonsült szülő érezheti azt a frusztrációt, hogy megpróbálja kitalálni babája pontos szükségleteit. Legyen szó szúrós jajgatásról vagy az éhséget jelző kiáltásról, a szülők gyakran kétségbe vannak esve, amíg a baba ki nem mondja az első szavait.
De ne aggódj, van megoldás! A baba jelbeszéd. Ha ismered, hirtelen egy teljesen új világ nyílik meg számotokra.
“A baba beszédkészsége később fejlődik ki, mint a beszélt nyelv megértésének képessége, ez pedig zavart okoz aközött, amit megért (receptív nyelv) és amivel kommunikálni tud (kifejező nyelv)” – magyarázta a Today.comnak Lane Rebelo, a baba jelnyelvi oktatója és a szervezet alapítója.
“A jelbeszéd kifinomultabb eszközöket ad a babáknak, mint pusztán a rámutatás, hogy kifejezzék, amit gondolnak” – mondja Rebelo. “A jelbeszédet használó szülők végül azt tapasztalják, hogy kicsinyeik sokkal többet értenek, mint azt valaha is gondolták volna, amikor elkezdték.”
Mikor kezdjen el a baba jelelni?
A legtöbb csecsemő általában 8-12 hónapos korban kezdheti el. Rebelo azt javasolja, hogy az érdeklődő szülők már 6-8 hónapos korukban kezdjék el a kialakítani a jelbeszédet, de azért, ne aggódj, ha gyermeked idősebb, mivel nincs egy varázsablak, amely becsukódik.
És csakúgy, mint más mérföldkövek esetében, mint az átfordulás, a kúszás és beszéd, a jelnyelv működésének pontos időpontja babánként változik.
- Kapcsolódó cikkünk: Babajelnyelv: a legfontosabb tudnivalók
“A szülők bármikor elkezdhetik tanítani a jelnyelvet a babájuknak” – mondja a szakértő. “Néhány szülő azonnal elkezdi, mások pedig kisbabájuk első születésnapja utánig várnak, amikor rájönnek, hogy ez igazán hasznos lenne a frusztrált kisgyermekük számára!”
“Öt hónapos a legfiatalabb, akit személyesen láttam jelelni” – mondja Rebelo. Más csecsemők csak az első születésnapjuk körül kezdenek visszajelezni, de akkor a jelbeszédük gyorsabban beindulhat.
Hogyan kezdd el a baba jelnyelvének tanítását?
A baba jelbeszédének tanításának első lépése az, hogy egyszerre mondd ki a szót és mutasd a jelet. Például, amikor tejet adsz a babának, mondd azt, hogy “tej”, miközben a jelzést is mutasd.
Párosítsd a jelet a szóval minden alkalommal, amikor kimondod – ne feledd, az ismétlés kulcsfontosságú! Ne csüggedj, ha babád nem int azonnal a tejért. Eltarthat egy ideig, mire rájön, hogy kell mutatni. De amikor megteszi, hirtelen ugrik a kettőtök közötti kommunikáció szintje.
“A legtöbb család hasznos és praktikus jelekkel kezd, mint például a “tej”, “egyél”, “többet” és “minden kész” – mondja Rebelo. “Javaslom, hogy a szülők vegyenek be néhány játékos jelet is, mint a “kutya”, “macska”, “labda”, sőt “fény”, mivel ezek a jelek szórakoztatóak és motiválóak a babák számára. A csecsemők arról akarnak kommunikálni, ami érdekli őket.”
- Kapcsolódó cikkünk: A babajelbeszéd előnyei
A szülők egész nap találhatnak alkalmat arra, hogy jeleljenek a babájukkal, az étkezésektől a parkban való sétákon át az otthoni közös játékig. Tedd elérhetővé a babának a különféle tárgyakat, amelyek ugyanazzal a mozdulattal párosulnak, így megértheti, hogy mi a jele, annak, amit csinál, amit akar.
Vannak-e hátrányai a babajelbeszédnek?
Sok szülő azon tűnődik, hogy a baba jelbeszéde nem késlelteti-e a beszédfejlődést, de a kutatás szerint ennek az ellenkezője is igaz lehet.
“A csecsemők jelnyelvének elsajátítása határozottan nem hátráltatja a beszédfejlődést, sőt, a kutatás azt mutatja, hogy a jelbeszédnek kitett babák korábban beszélnek, és nagyobb a szókincsük”– mondja Rebelo.
Linda Acredolo és Susan Goodwyn orvosok által végzett tanulmány kimutatta, hogy a jelbeszédet használó 11 hónapos csecsemők nagyobb szókinccsel rendelkeznek, és két éves korukra több szót értenek, mint azok, akik nem jeleltek.