
Fotó: GettyImages
Azért mert újdonsült szülők vagytok, nem kell lemondanotok a korábbi életetekről és a családi hagyományokat sem kell parkolópályára tenni. Természetesen változnak a dolgok, hiszen most már a baba az első, az ő igényei a legfontosabbak, de a gyerekek remekül tudnak alkalmazkodni. Ha húsvétkor útnak indulnátok, hogy meglátogassátok a nagyszülőket és a rokonokat, semmi akadálya, csak legyetek felkészültek és gondoljátok végig a sarkalatos pontokat.
Utazás babával
Időzítsetek jól: Ha a babának már kialakult a napirendje, akkor érdemes alvásidőben útra kelni, így ha szerencsétek van – és 1-2 órát utaztok csak – akkor lehet, hogy átalussza az egészet.
Tartsatok pihenőt: Ha hosszabb útra indultok, akkor nagyjából 1,5-2 óránként iktassatok be egy rövidebb pihenőt, amikor ki tudtok szállni az autóból, hogy átmozgassátok magatokat. Ekkor belefér a pelekacsere is és meg is szoptathatod a picit.
Legyen minden kéznél: A legfontosabbakat tartsd a közelben. Legyen nálatok a kedvenc játéka/szundikendője, rágóka, könyv, víz és egy meleg takaró, nehogy megfázzon a klíma miatt.
Tippek altatáshoz
Egy csecsemő altatása néha még otthon is kihívás tud lenne, ezért ha bárhova elutaztok, próbáld a lehető legjobban lemásolni a megszokott körülményeket és rutint. Ez biztonságérzetet ad majd a babádnak és könnyebben alkalmazkodik az újdonságokhoz.
A saját dolgai: Valószínűleg a rácsos ágyat nem viszitek magatokkal, de az alvás összes többi kellékét érdemes becsomagolni a bőröndbe. Ha használtok babafészket, párnát, takarót, hálózsákot, alvós állatkát, akkor ezeket vigyétek magatokkal a nagyszülőkhöz is.
Megfelelő környezetet: Bárhol is vagytok, teremtsetek nyugodt légkört az esti altatáshoz, ahol nem zavarja meg a kicsit a családi összejövetel nyüzsgése. Használjatok fehér zajt vagy altatós zenét, ha egyébként is ez a megszokott és illóolajat is párologtathattok, hogy ismerősek legyenek az illatok is.
Rutin: A helyszín ugyan változik, de a napirend ne boruljon a pici számára. Az esti rutin sorrendjét és időpontját is érdemes tartani, ha nem szeretnéd, hogy aztán mindenki kialvatlan és nyűgös legyen.
Étkezés
Ha a babád még kizárólag anyatejet vagy tápszert fogyaszt, akkor viszonylag könnyű dolgod van. Minden ehhez szükséges kelléket vigyetek magatokkal és már csak egy csendes helyre van szükség, ahol megetetheted igény szerint.
Ha elkezdtétek a hozzátáplálást, akkor vigyetek magatokkal bébiételt vagy beszéld meg a nagyszülőkkel/rokonokkal, hogy mivel készülhetnek a baba számára. Valószínűleg örömmel segítenek ebben.
Ezeket kerüld el a húsvéti rokonlátogatás alatt
Habár a gyerekek valóban nagyon rugalmasak és általában jól alkalmazkodnak, ne feledkezzünk el róla, hogy egy csecsemő számára még minden új. Az ismeretlen helyszín, a sok új és hangos arc, az illatok, ízek mind-mind nyugtalanná tehetik.
A szülőnek kell ismernie a legjobban gyereke habitusát, így ha tudod, hogy tart az idegenektől, akkor ne add kézről kézre, hiába szeretné a másodunokatestvér és a nagyi sógora is megfogni a picit.
Mindig csak az életkorának megfelelő ételeket kóstoltassuk meg vele. Nem, nem azért néz olyan tágra nyílt szemekkel az asztalnál az 5 hónapos baba, mert rákívánt a füstölt sonkára és a cukormázzal bevont répatortára. A nézeteltérések elkerülése végett, jobb, ha ezt a rokonok előtt is hangsúlyozod.
Húsvét lévén előfordulhat, hogy előkerülnek a kölnik, de ha egy mód van rá, kérjetek meg mindenkit, hogy idén hanyagolják ezt a szokást. A sok erőteljes illattól még a felnőttek feje is megfájdulhat, biztosan a picinek sem tesz jót, ráadásul az érzékeny bőrét irritálhatja is.
Ha megfelelően felkészültök és szem előtt tartjátok a baba igényeit, akkor remek hosszú hétvégét tölthettek el a családotokkal.