Baba

Más a súlygyarapodás a szoptatott babáknál

Amikor a baba megszületik, veszít súlyából. Ez a súlyvesztés nem haladhatja meg a 10 százalékot. A súlyvesztés megáll a 3-4. napon, majd megkezdődik a gyarapodás. Az igény szerint szoptatott babát nem lehet túletetni.
2022. Április 13.
Más a súlygyarapodás a szoptatott babáknál (kép: Getty Images)

A megszületés utáni súlyesés a 3-4. napon megáll, ekkor megkezdődik a súlygyarapodás a kisbaba a megszületését követő 10-14. napra visszanyeri a születési súlyát. Ökölszabály, hogy a kisbabák féléves korukra megduplázzák, egy éves korukra megháromszorozzák a születési súlyukat. Ugyanakkor mindezt a születési súly is befolyásolja: a nagy súllyal születettek nem feltétlenül háromszorozzák meg a születési súlyukat az első szülinapjukra, míg az alacsonyabb súllyal születettek meg is haladhatják ezt a mértéket.

A hízás mértéke soha nem önmagában vizsgálandó: számít a hossznövekedés, a fejkörfogat növekedése, a tele pelenkák napi száma, a baba színe, kedélye.

Az igény szerint, kizárólag szoptatott babákat nem lehet túletetni, a gyakori szoptatás következtében nem hízik el a baba. Akkor sem, ha látszólag, grammban nézve túl sokat hízik egy-egy héten. Az első hat hónapban egy kisbabának kizárólag anyatere van szüksége, semmi másra, sem vízre, sem teára. Az Egészségügyi Világszervezet ajánlása szerint hat hónapos kor után megkezdődhet a hozzátáplálás, de mellette ajánlott folytatni a szoptatást legalább kétéves korig, vagy azon is túl.

A súlygyarapodás mértéke egyénenként eltérő, mind a mértéke, mind az üteme. Nagyjából ennyit híznak az igény szerint szoptatott babák az első évben:

2-4. hét: 150-200 g/hét

1-3-hónap: 600-900 g/hónap

3-6 hó: 500-800 g/hónap

6-9. hónap: 300-500 g/hónap

9-12 hó: 200-250 g/hónap

Általánosságban elmondható, hogy a szoptatott babák életük első 2-3 hónapjában gyorsabban növekednek, mint tápszeres társaik, 3 és 12 hónapos koruk között pedig lassabban. De lényeges tudnunk, hogy nagy egyéni eltérések lehetnek a babák között és minden esetben az összképet érdemes nézni, nem csak a grammok változását. Ha bizonytalanok vagyunk, akkor ránézhetünk a WHO percentilis görbéjére.

Növekedési ugrásra számíthatunk 3 hetes, 6 hetes, 3 hónapos és 6 hónapos korban. Ennek jelei:

  • kielégíthetetlennek tűnő szopási igény
  • nyűgösködés
  • sírás
  • alvási szokások megváltozása

Fontos, hogy nem ugyanolyan ütemben nő és hízik a baba hónapról hónapra. Az első fél évben a legintenzívebb a súlynövekedés, a második félévben lelassul a súlygyarapodás a mozgásfejlődés megindulása miatt.

(Cikk forrása: anyatejut.blogspot.com, lll.hu)