Az EU tagállamai 2011 óta kötelesek fokozatosan kivonni a forgalomból 55, különösen károsnak minősített növényvédő szert – írja a Telex. A Pesticide Action Network (PAN Europe) friss tanulmánya szerint azonban ahelyett, hogy csökkentek volna ezek a szerek, még nőtt is a káros anyagokkal szennyezett gyümölcsök mennyisége.
Nálunk főleg, a 2019-es hivatalos adatközlés szerint a Magyarországról származó cseresznyék 50 százalékában mutattak ki ilyen helyettesítendő hatóanyagokat, amiben semmi meglepő nincs, mert Magyarország engedélyezte az EU-n belül a legtöbbet, 50-et a listán szereplő 55 anyagból.
Az európai trend az, hogy a 12 legmérgezőbb peszticidet azonnal tiltsák be és az 55 nagyon káros peszticidet 2030-ig teljesen vonják ki.
A PAN Europe új jelentése azonban rámutat, hogy nemhogy nem érték el azt a célt, hogy helyettesítsék ezen anyagokat, hanem ezek a legkárosabb növényvédő szerek egyre nagyobb mértékben találhatók meg az európai élelmiszerekben.
Az Európában termesztett gyümölcsfajták elemzése szerint 9 év alatt 53 százalékkal nőtt a növényvédőszer-hatóanyagok legkockázatosabb kategóriájával szennyezett minták gyakorisága. 2019-ben
- majdnem minden harmadik gyümölcsmintában kimutathatóak voltak ezek a hatóanyagok
- a cseresznyék fele volt szennyezett
- az almák egyharmada volt szennyezett
Nálunk különösen rossz a helyzet, a PAN Europe elemzése szerint a 2019-ben a Magyarországról származó cseresznye 50 százalékában, a fejes saláta 38 százalékában, az alma 34 százalékában és az uborka 32 százalékában lehetett kimutatni a legveszélyesebb hatóanyagok maradványait.
Forrás: Telex.hu