Túl extra, nehezen érthető, hosszabb a kelleténél, nem tetszik a jelentése, negatív személyre emlékeztet – ilyen és ehhez hasonló indokok állnak általában annak hátterében, hogy egy szülő “kiábrándul” a gyerekének adott névből, ezért is érdemes alaposan átgondolni, mit választunk az utónévtárból!
Veled is megesett, hogy utólag rossz érzéssel gondoltál a gyerekednek adott keresztnév miatt? Akár bevallottad másnak, akár titokban tartottad ezt a kellemetlenséget, jó ha tudod, hogy egyáltalán nem vagy egyedül! Jóval többen gondolják úgy, hogy ha visszamehetnének az időben, jobban megfontolnák a választásukat és másik nevet választanának a gyereküknek, mint ami mellett végül megállapodtak.
A gigacalculator.com által végzett felmérés igazán meglepő eredménnyel zárult: 5000 válaszadó 73%-a mondta azt, hogy szíve szerint lecserélné a gyerekének adott nevet – közülük minden harmadik úgy érezte, hogy a kelleténél kevesebb időt fordított a névválasztásra. De mégis, mivel indokolják leggyakrabban, hogy megbánták a névválasztást?
- Kapcsolódó cikk: Keresztnevek, amik jól illenek a hosszú vezetéknévhez
- A legtöbben arról számoltak be, hogy a gyereknek adott név nem passzol a viselője személyiségéhez, ezért jobb lett volna másikat választani.
- Kevesen maradnak el tőlük azok, akik azért érzik magukat csalódottnak, mert túl könnyelműen álltak a névválasztás kérdéséhez és kompromisszumot kötöttek a párjukkal: igent mondtak az általa választott névre akkor is, ha az nem igazán tetszett. Abban bíztak, hogy idővel majd “megbarátkoznak” az adott névvel, ám ez az esetek nagy részében elmaradt.
- Sok családban még mindig hagyomány a nagymama vagy a nagypapa nevét adni a kicsinek, ez jóval több “névmegbánást” okoz világszerte, mint hinnénk.
- A túl különleges névválasztás elsőre jó ötletnek tűnhet, később azonban sokan változtatnának rajta, ezért mindenképp érdemes óvatosan bánni az extra nevekkel!
- Előfordul olyan is, hogy évek múlva merül fel a névválasztással kapcsolatos aggály: amikor a gyerek óvodába vagy iskolába megy, akkor is csúfolódás, gúnyolódás tárgya lehet, ha szép keresztnevet kapott – a többi gyerek elképesztően kreatív, ha mások ugratásáról van szó, az utónevek pedig kiváló alapot szolgáltatnak erre.
- Kapcsolódó cikk: 10 név, ami boldogságot hoz a gyerekeknek
Hogy lehet megváltoztatni a kiskorú gyerek nevét?
Budapest Főváros Kormányhivatalának tájékoztatása szerint magyar állampolgár születési családi és utónevének megváltoztatását -kérelmére – az anyakönyvi szerv engedélyezheti. Az eljárás díja 10.000 Ft. A születési név megváltoztatására irányuló eljárásban a kérelmező kizárólag a saját vagy kiskorú gyermeke születési nevének megváltoztatását kérelmezheti. A névváltoztatási kérelmet indokolni kell, azaz, a névváltoztatási szándékot megalapozó okokat és körülményeket a kérelemben fel kell tárni.
A névváltoztatási kérelmet az e célra rendszeresített nyomtatványon, személyesen kell benyújtani bármely polgármesteri hivatal anyakönyvvezetőjénél (külföldön élő magyar állampolgár esetén a kérelem bármely hivatásos konzuli tisztviselőnél is előterjeszthető). A nyomtatványt az anyakönyvvezető, illetve a hivatásos konzuli tisztviselő biztosítja.
Kiskorú gyermek családi és utónevének megváltoztatását törvényes képviselője kérheti. A gyermek névváltoztatásához mindkét szülő hozzájárulása szükséges, kivéve, ha a gyermek sorsát érintő lényeges kérdések közé tartozó névváltoztatás tekintetében a szülői felügyeleti jogot kizárólag a kérelmet benyújtó szülő gyakorolja. Ha a gyermek a 14. életévét betöltötte, a névváltoztatáshoz az ő hozzájárulására is szükség van. Ha a szülői felügyeletet gyakorló szülők között nincs egyetértés a névváltoztatás kérdésében (pl. az egyik szülő szeretné a névváltoztatást, a másik szülő azonban ellenzi) a vitás kérdésben a gyámhatóság dönt.