Baba

Megszavazták: most már egyértelmű lesz, hogy kell alkalmazni a CSED-re vonatkozó jogszabályt

Az Utcajogász eredménye csak félsiker, ugyanis nem kártalanítják azokat a családokat, akik a jogszabály téves alkalmazása miatt estek el a nekik járó ellátástól.
2025. Január 07.
baba és mama

Kép: Getty Images

Még 2022-ben kereste meg egy kisgyermekes anya az Utcajogászt, mert a kormányhivatal megtagadta tőle a CSED-et. Mint kiderült, a probléma egyáltalán nem volt új keletű, sok családot érintett, hogy megtagadták tőlük a CSED-et vagy a GYED-et, mert vállalkozásukat szüneteltették. Az Alkotmánybíróság 2016-os határozatában kimondta, hogy a szünetelő vállalkozás és a megszűnő vállalkozás ezen ellátások szempontjából azonosnak tekintendő, a bíróságok ezt sokszor nem vették figyelembe a döntéshozatalkor. Az Utcajogászhoz 2022-től fogva egyre több kisgyermekes család érkezett ugyanezzel a problémával, ezért a szervezet a Kúriához fordult – írja a Jogászvilág az Utcajogász Egyesület közleménye nyomán.

A legfelsőbb bíróság a Fővárosi Törvényszék ítéletét megváltoztatta, a kormányhivatal határozatát megsemmisítette, és új eljárásra kötelezte. Így az ügyfél megkapta a neki járó ellátást, ám a teljes probléma ezzel nem oldódott meg, hiszen a kormányhivataloknak továbbra sem állt jogukban a törvényt a Kúria döntése alapján mérlegelni. Vagyis, akik vállalkozásukat szüneteltetve szerették volna megkapni a CSED-et, azoknak továbbra is a bírósághoz kellett fordulniuk, amely azért volt probléma, mert ezek az eljárások egyrészt feleslegesen terhelték az igazságszolgáltatás szerveit, másrészt – és ez sokkal nagyobb gondot jelentett – sokaknak valószínűleg nem állt módjukban, hogy peres úton kényszerítsék ki a jogszerű döntést.

Tavaly decemberben a Parlament megszavazta az erről szóló módosító javaslatot, azaz a hátrányos vagy nem egyértelmű rendelkezések módosítását. Az Utcajogász azt is szerette volna, ha az állam kártalanítja azokat a családokat, akik a jogszabály téves alkalmazása miatt estek el a nekik járó ellátástól, ezt azonban leszavazták, így kártalanítás nem várható, ám a kormányhivatalok a jövőben megfelelő módon alkalmazzák majd a jogszabályt.

CSED: kinek jár?

A CSED vagyis csecsemőgondozási díj, egy olyan havi rendszerességű juttatás, amely TB-jogviszony alapján jár a jogosultnak. Tipikusan a szülési szabadságon lévő kismamák részére folyósítják távollétük hat hónapos időszaka alatt.

A CSED alapvetően a szülőanya juttatása, de az örökbefogadó szülő is jogosult lehet rá. Apai CSED abban az esetben állhat fenn, amennyiben az anya egészségügyi okokból kifolyólag nem élhet a családdal, vagy ha életét veszti.

A CSED alapfeltétele, hogy a jogosultnak a szülést megelőző 2 év során legalább 365 napnyi TB-jogviszonnyal kell rendelkeznie.

Mikortól jár a CSED?

A CSED-t a szülési szabadság fél éves, avagy 168 napos időszaka alatt folyósíthatják. A CSED legkorábban a szülés tervezett dátumától visszaszámolt 28. naptól, legkésőbb pedig a szülés tényleges bekövetkezésétől vehető igénybe.

A CSED időtartama alatt nem lehet kereső tevékenységet folytatni.

A CSED nettó összege 2025-ben

A CSED alapja az anya bruttó jövedelmének a 100%-a, amely után alapesetben 15% személyi jövedelemadót köteles a jogosult fizetni, azonban ugyanúgy, ahogy a munkabérre, 2023 óta a CSED összegére is érvényesíthető a 30 év alatti anyák szja-mentessége. Mindez azt jelenti, hogy a  CSED időszaka alatt az anya a bruttó fizetésének a 100%-ára válik jogosulttá. A CSED esetében ez az összeg nincs maximalizálva.

(Jogászvilág, Pénzcentrum)