Baba

„Mellimplantátumom van, és gond nélkül szoptatom a babámat” – kismamák mesélnek

Befolyásolja-e az implantátum a kisbaba szoptatását? Érintett édesanyák tapasztalatait gyűjtöttük csokorba, és szakértőt is megkérdeztünk a témával kapcsolatban.
2023. Október 24.
mellplasztika
Fotó: Getty

Az emberiség mindig is olthatatlan vonzalmat érzett a jól körülhatárolható, gömbölyű idomokhoz – írja Natalie Angier amerikai író, tudományos újságíró A nő intim földrajza című könyvében.

Mellünk mérete, alakja és állaga azonban a szülés és szoptatás, a testsúly ingadozásai és a különféle hormonális változások miatt folyvást változik, és a változásokkal sokszor nehéz megbarátkoznunk. Az Amerikai Plasztikai Sebészek Társaságának statisztikáit szerint 2022-ben a zsírleszívás után a mellnagyobbítás volt a legnépszerűbb plasztikai beavatkozás, míg a mellfelvarrás a negyedik helyen végzett a hasplasztika mögött.

Világszerte egyre több nő veszi igénybe a mellplasztikai beavatkozásokat, többnyire azért, hogy melleik formásabbak legyenek, és önbizalmuk, nőiességük kiteljesedhessék. És bár ezt a beavatkozást célszerű a gyermekvállalás és szoptatás utánra időzíteni, hogy a szoptatás miatt esetlegesen megereszkedett mellen már ne kelljen további helyreállító műtétet végezni; vannak, akik a várandósságuk előtt döntenek a műtét mellett, esetleg akkor, amikor a gyerekvállalás gondolata még nem is foglalkoztatja őket.

Ilyenkor felmerülhet a kérdés, hogy okozhat-e bármiféle nehézséget az implantátum szoptatásnál?

Olyan édesanyákkal beszélgettünk, akik jelenleg is sikeresen etetik kisbabájukat.

„Nagyon megviselte az önbecsülésemet és a magánéletemet is”

Az aktív, pörgős életet élő, harminchárom esztendős Petra 2020 óta házas, egy logisztikai vállalat HR-esként dolgozik. Szinte a munkahelyéről érkezett a szülőszobába, hiszen a 38. hétig dolgozott, kislánya egyéves korától pedig ismét munkába állt – egyelőre otthonról látja el feladatait.

Gyermeke – akit első pillanattól fogva igény szerint szoptat – tizenkilenc hónapos. Az édesanyában jócskán volt aggodalom az anyatejes táplálás sikerességével kapcsolatban, hiszen 2008-ban mellnagyobbító műtétje volt.

18 és fél éves voltam, amikor sor került a műtétre. Elsősorban lelki okai voltak a döntésemnek: magas, vékony vagyok, de sajnos mellben nem voltam eleresztve semennyire. Ez nagyon megviselte az önbecsülésem és a magánéletemet ismagyarázta a fiatal nő, akinek a szülei is támogatták lányuk döntését. Egy ismerős ajánlásával kerültem az orvosomhoz, aki végül megműtött. Részletesen elmagyarázott mindent, így azt is, hogy az implantátum nem jelenti azt, hogy Pamela Anderson-i méreteket fogok kapni. Elmondta korrektül, hogy mi az, amit a testalkatom elbír, és mi az, amitől a bőröm nem fog szétrepedni. Az is fontos volt számomra, hogy a végeredmény ne legyen nagyon műhatású – ezt sikerült is elérni, mert sem a formája, sem a nagysága alapján nem szembetűnő – egyébként az izom alá került.

A műtét idején még nem merült fel Petrában kétely vagy aggodalom a szoptatással kapcsolatban, hiszen – saját bevallása szerint – akkor az volt a legfontosabb, hogy lelke és nőiessége rendbe jöjjön.

Amikor viszont várandós lettem, nagyon aggódtam miatta, és rengeteget kutakodtam a témában. Sajnos azonban semmit nem találtam. Mivel az implantátum miatt rendszeresen kell mell ultrahangra járnom, a vizsgálatot végző doktornő megnyugtatott, hogy nagyon profin és szépen lett behelyezve, és szerinte lesz tejem – folytatja tovább a történetét az édesanya, akinek a szülést követő 4-5. nap lövellt be a teje, és azóta is igény szerint szoptatja babáját.

Rengeteg tejem volt és van, de nagyjából három hónaposan beállt a kereslet-kínálat. A szoptatásban semmiféle hátrányt nem tapasztaltam az implantátum miatt, a kislányom nagyon szépen fejlődött, az első 4-5 hónapban havi 1 kilókat hízott. A mai napig nagyon fontos számára a szopizás, és a betegségeket is sokkal könnyebben vészeli át. Azt sem tapasztaltam, hogy a mellem alakja megváltozott volna – jegyezte meg Petra.

„Az implantátumom a szoptatásban sem okoz gondot”

Dóra – aki korábban csecsemő- és kisgyermeknevelőként dolgozott egy bölcsődében – harmincöt esztendős, egy Győr-Moson-Sopron vármegyei településen él férjével és három hónapos kislányával.

mellplasztika

Fotó: Getty

A 2014-ben elvégzett mellnagyobbító műtétjére így emlékszik vissza:

Sosem voltam megelégedve a méreteimmel (75 B), a mellműtétemet pedig hosszas várakozás előzte meg. Akkoriban egyszerre két helyen is dolgoztam a vendéglátásban, itthon és Ausztriában, hogy össze tudjam rá gyűjteni a pénzt. Az orvost kolleganőim ajánlották, nekik is ezen a mosonmagyaróvári klinikán csinálták a mellnagyobbító műtéteiket. A konzultáción a szakember részletesen elmondta, hogy az implantátumokat izom alá teszi be, hogy ne érintsék a tejcsatornák működését, és arra is felhívta a figyelmemet, melyik az a legnagyobb méret, ami még nem okoz gondot például a gerincemnek. Ő egyébként az egészségestől nagyobb implantátum beültetését nem is vállalja. Az új méretem végül 80 C-s lett – avatott be Dóra, akitől megtudtam, hogy élete egyik legjobb döntése volt ez a beavatkozás, ami sokat javított az önbizalmán, és nőként is segített neki kiteljesedni. A műtétet a férje és saját családja is megütközve fogadta, és igyekeztek lebeszélni róla, de ő nem tágított az elhatározása mellől.  

Beszélgetésünk során arról is mesélt, hogy kilenc évvel ezelőtt még egyáltalán nem merült fel benne, hogy az implantátum miként fogja befolyásolni a szoptatást, hiszen hosszú ideig ő maga sem szeretett volna gyermeket. Várandóssága harmadik trimeszterében aztán egy ultrahangos emlővizsgálat során megnyugtatták, hogy mivel az implantátum nem érinti a tejcsatornákat, ez nem lesz akadálya a szoptatásnak; kislánya pedig az első perctől fogva ügyesen táplálkozik.

Az implantátumom nem okoz semmilyen gondot, kezd beállni a kereslet-kínálat, és a mellgyulladást is megúsztam. Az elmúlt három hónap alatt egyelőre nem vettem észre azt sem, hogy a szoptatás megviselte volna a melleimet, bár nagyobbak lettek. Anno az orvos azt is elmondta, hogy ha szoptatni fogok, valószínűleg kelleni fog egy mellfelvarrás, mivel a bőröm meg fog ereszkedni, az implantátumok azonban helyükön maradnak, ami érdekes látványt fog nyújtani – tette hozzá Dóra. 

„A szoptatást elég sok nehézség kísérte, de nem adtam fel” 

Enyedi Viktória férjével, valamint két és fél éves kislányával él Kisvárdán. A harmincöt éves nő, aki gyermeke születése előtt biológusként dolgozott a helyi kórházban, most tervezi a visszatérést korábbi munkahelyére. Viktória főállása mellett személyi edzőként, kismamatorna-oktatóként, pre- és postnatal trénerként is segítette a hozzá fordulókat, emellett pedig személyi edzéseket tartott, ám babája érkezése óta immár online folytatja.

Korábban mellnagyobbító műtéten esett át, mert melleit nagyon megviselte a súlyingadozás.

Ez lelkileg nagyon megterhelő volt, a saját párom előtt is szégyelltem, és nem volt szép – fűzte hozzá az édesanya, aki az interneten és ismerősök által informálódott, mielőtt időpontot egyeztetett a kiválasztott szakemberrel.  

A szoptatás kérdése akkor még nem foglalkoztatott, de az orvosom elmondta, hogy két-három évet kell várnom a műtét után – magyarázta Enyedi Viktória, aki elárulta azt is, hogy bár a tejcsatornák nem sérültek, és az implantátum izom alatt került behelyezésre, a mellbimbói mégis sokáig érzéketlenek voltak. 

A szoptatást elég sok nehézség kísérte, de nem adtam fel.  A császármetszés után az orvosomnak is írnom kellett, mert gondjaim adódtak, de megnyugtatott, hogy nyugodtan fejhetem és masszírozhatom a mellem, csak óvatosan – avatott be kálváriájukba az édesanya, akinek nem igazán tudtak segíteni a kórházban az implantátum miatt, féltek tőle ugyanis, nehogy baja essen.

Hazaérve aztán eléggé bekeményedtek a melleim, de szerencsére már a kórházban egyeztettem időpontot egy szoptatási tanácsadóval, aki nélkül nem tudtam volna ilyen sokáig szoptatni.

Sajnos ezután is sorra jöttek a nehézségek, kislánya állandóan elaludt a szoptatás alatt, nem szívott úgy, ahogy kellett volna, ami mellgyulladáshoz és tejlázhoz vezetett, Viktóriának pedig antibiotikumot is kellett szednie.

A mellszívóra nem volt rendes tejleadó reflexem, fejni pedig hiába próbáltam, csak nagyon kevés tej jött. Végül a gyerekorvos javaslatára megnézettem egy dévényes szakemberrel, aki kétszer megmasszírozta az arcizmait. Úgy tűnt, ez segített, mert javult a helyzet.

Sajnos azonban a tápszeres pótlás miatt cumizavar alakult ki a babánál, akit édesanyja nagy munkával tudott csak visszaszoktatni a cicire.

Sok sírás és nehézség volt, de megérte. A kislányomat igény szerint szoptattam, most, hogy bölcsis lett, azonban már csak az esti elalvásnál van cicin, illetve éjszaka és reggel kap anyatejet, ha kéri. Így éreztem jónak a bölcsőde miatt – mondta Viktória, aki tapasztalt némi változást a mellei alakjában a szoptatás hatására, ennek azonban szerinte elsősorban az lehet az oka, hogy kislánya immár csak komfortszopizik, így a tejmennyiség is csökkent.

Borzasztó sok tévhit kering

A 31 esztendős Bianka a szépségiparban dolgozik, jelenleg Pomázon él férjével és kislányával. Mellnagyobbító műtétjére azért került sor, mert a korábbi versenyszerű sportolást megsínylették mellei. Több orvost is felkeresett, végül a barátnője orvosa mellett döntött, aki elsősorban a nő természetes szépségét szerette volna hangsúlyozni, így egy 360 cm3-es implantátumot javasolt.

A családom eleinte nem támogatott, mondván ez mégis csak egy műtét, és ha nincs szüksége rá az embernek, akkor minek teszi ki magát egy altatásnak. Aztán elfogadták a döntésem – mesélte az édesanya, aki alapvetően nem aggódott, de orvosának jelezte, hogy szeretne a későbbiekben kisbabát.

A szoptatás nála sem indult zökkenőmentesen, mellgyulladással és tejkővel is meg kellett küzdenie, de egy szoptatási tanácsadó segítségével áthidalták a nehézségeket, és azóta is igény szerint szoptat.

7 hónapja szoptatok lassan, és semmi változást nem tapasztaltam. Valamennyit nyilván ereszkedett a mellem, de nem egy-két éve készültek – tette hozzá Bianka, aki tudatosan igyekezett odafigyelni a szoptatásra.

A szakértő szerint veszélytelen

Az implantátummal való szoptatás egyáltalán nem ellenjavallt, és a baba számára sem rejt kockázatokat – szögezi le kérdésemre dr. Sztahovits Petra neonatológus, laktációs szaktanácsadó, aki azt is hangsúlyozza, hogy meg kell vizsgálni, milyen okból kapta az édesanya az implantátumot.

dr Sztahovits Petra

Dr. Sztahovits Petra – fotó magánarchívum

Ha ugyanis valakinél mellnagyobbítás történt, akkor nagyon gyakran felmerül a háttérben egy olyan eltérés, ami miatt eleve kevesebb az emlőmirigy-állománya, és ezért nehézkesebb lehet majd a szoptatás is; mellkisebbítés esetén pedig a bimbóudvar áthelyezése okozhat problémákat.

A műtéti módszerek és eljárások során ma már arra törekednek az orvosok, hogy a nők szoptatási képességét ne befolyásolják, így például az implantátumot nem az emlőmirigyek, hanem általában a mellizom és az emlőszövetek közé helyezik be. Emellett arra is figyelnek, hogy ne ejtsenek bemetszést a bimbóudvar körül, mert az ott esetlegesen átvágott idegek nagyon lassan tudnak regenerálódni, ami a tejleadó reflexet is befolyásolhatja.

Ilyenkor azt tapasztalhatjuk, hogy a mell megduzzad, de mivel érzéketlen ez a terület, ezért zavar keletkezik a visszacsatolásban, és a tejleadó reflex nem tudja leadni a megtermelt tejet – magyarázza a doktornő.

Alapvetően azonban implantált mellel sincs akadálya a szoptatásnak, és ilyen esetben is nyugodtan fejhetjük, masszírozhatjuk melleinket, ha szükséges – tette hozzá dr. Sztahovits Petra.