Az újszülött babák szinte kizárólag az orrukon keresztül lélegeznek, kivéve, ha az orrjárataik valamiért el vannak zárva. Valójában a kisbabáknál nagyjából 3-4 hónapos korukig még nem alakul ki a szájon át légzés reflexe, írja a Healthline. (Hacsak nem sírásról van szó.)
Az alvás közbeni szájlégzés a felső légutak, például az orr vagy a torok bizonyos típusú eldugulása miatt alakulhat ki. Ennek a hátterében lehet valamilyen ártalmatlanabb dolog, például megfázás vagy allergia, de akár valamilyen összetettebb ok is. Idővel a szájon át történő légzés olyan szokás lehet, amit nehéz megtörni.
A szájlégzés nem annyira hatékony, mint az orrlégzés, főként, ha a tüdő oxigénfelvételéről van szó. Az orron keresztüli légzés segíthet kiszűrni a baktériumokat és az irritáló anyagokat, hogy ne jussanak a szervezetbe.
Milyen okai lehetnek a szájlégzésnek?
Váladék
Lehetséges, hogy a baba a száján keresztül kényszerül lélegezni, ha eldugult az orra, például egy megfázás vagy allergia miatt. A babák nem tudják maguktól eltávolítani a váladékot, ezért kompenzálhatnak a szájlégzéssel.
Alvási apnoé
Az alvási apnoé jele is lehet a szájlégzés, ami azt jelenti, hogy valamilyen módon elzáródott a baba felső légútja. A babáknál és a gyerekeknél ezt általában a megnagyobbodott mandulák vagy orrmandulák okozzák. Az egyéb tünetek lehetnek például a horkolás, a nyugtalanság alvás közben, a légzési szünetek, a köhögés, vagy a fulladozás.
Orrsövényferdülés
Előfordulhat, hogy a szájlégzést a baba orrlyukait egymástól elválasztó porc és a csont eltérése okozza. Ez az orron át történő légzés nehézségeit okozza, és gyakori lehet azoknál, akiknek keskeny a felső állkapcsa (ami szintén kapcsolódhat a szájlégzéshez).
Megszokás
Néhány baba megszokhatja, hogy az orrán keresztül lélegzik egy betegség után vagy más okból.
- Kapcsolódó: 5 szuper tipp, ha eldugult a baba orra
Mit lehet tenni, ha a baba nyitott szájjal alszik?
Ha úgy tűnik, hogy a baba nehezen lélegzik, vagy a szájlégzés mellett egyéb tünetei is vannak, javasolt időpontot egyeztetni a gyermekorvossal. Ő segíthet kideríteni, hogy valamilyen, a légutakat elzáró állapotról van-e szó, gyógyszert írhat fel fertőzés esetén, vagy elrendelhet további vizsgálatokat.
Orrdugulás esetén a következőket érdemes otthon kipróbálni:
- Párásítás: a párásabb levegő segíthet az eldugult orrnak. A babák és a kisgyerekek számára a hideg párásító a legmegfelelőbb.
- Orrszívó: kis mennyiségű orrváladék is megnehezíti a baba orrlégzését. Ilyen esetben segíthet az orrszívó használata.
- Sósvizes orrspray: egy kevés sósvizes orrspray segíthet fellazítani a váladékot az orrszívás előtt.
- Hidratálás: ügyeljünk arra is, hogy a baba sok anyatejet, illetve tápszert kapjon, hogy elkerüljük a kiszáradást, illetve a váladék is jobban tud áramlani ilyenkor.
Ha a baba orra más nincs eldugulva, de alvás közben továbbra is szájlégzés tapasztalható nála, javasolt orvoshoz fordulni.
Lehetnek következményei a szájlégzésnek?
Az alvás közbeni szájlégzésnek komoly következményei is lehetnek, és egyéb problémák is kialakulhatnak, ha hosszú távon folytatódik.
A következő mellékhatásai lehetnek:
- duzzadt mandulák
- száraz köhögés
- gyulladt nyelv
- fogproblémák, például fogszuvasodás
- bűzös lehelet
- fogínygyulladás
Lehetséges szövődmények is előfordulhatnak, beleértve a hosszú arc szindrómát. Ez alapvetően azt jelenti, hogy a gyermek alsó arcvonásai aránytalanul megnyúlhatnak. Ilyen esetben például a következőket lehet észrevenni:
- nagyobb áll
- ínyszerű “gumi” mosoly
- nyitott harapás
- összességében keskeny arc
Ezek a tulajdonságok műtéti úton korrigálhatók.
- Kapcsolódó: Horkol a baba – mi okozhatja?
A szájlégzés továbbá csökkentheti a vér oxigénkoncentrációját is, ami idővel fokozhatja olyan problémák kockázatát, mint például a szívproblémák vagy a magas vérnyomás.
Az alvást tekintve azok a babák és gyerekek, akik alvás közben a szájukon keresztül lélegeznek, gyakran nem alszanak olyan mélyen, mint azok, akik az orrukon keresztül lélegeznek.
Lehet kapcsolat a szájlégzés és a figyelemhiányos hiperaktivitási zavarhoz (ADHD) jellemzően társuló tünetek között. Valójában néhány ADHD-val diagnosztizált gyerek ehelyett a szájlégzés miatti alváshiányból eredő problémákkal küzd. Mindkettőnek hasonlóak a jelei.
Cikk forrása: healthline.com