A baba első szavait néhány hónap vokalizálás és verbális kísérletezés előzi meg, a morgásoktól kezdve a gagyogásokon át, a magánhangzók és mássalhangzók különböző kombinációjáig. 8 hónapos korában a baba már elkezdhet összepárosítani olyan hangokat, mint a “ma-ma”, anélkül, hogy feltétlenül tudná, ez mit jelent. Azonban mikor ezek a hangok valódi szavakká állnak össze, az egy varázslatos fejlődési mérföldkő.
- Kapcsolódó: Képesek beazonosítani a szavakat az újszülöttek
Mikor kezd el beszélni a baba?
Nagyjából 9-14 hónapos kora között kezdi el kifejezni magát az első értelmes szavakkal a baba, de néhány kisgyermek csak 18 hónapos kora körül kezd el felismerhető szavakat mondani. De vannak babák, akik már 7 hónaposan elkezdenek kommunikálni néhány szóhanggal (ma-ma, pa-pa, pá-pá, dá-dá, stb.) vagy egyszerű szóval.
Hogyan tanul meg beszélni a baba?
A nyelv elsajátítása a befogadó nyelvvel kezdődik, az egyes szavak jelentésének megértésével. A baba születésétől kezdve figyelmesen hallgatja a körülötte lévők beszédét, a hangokat, szavakat, és elkezdi rendszerezni ezek jelentését. Nagyjából 6 hónapos kora körül valószínűleg már megért bizonyos szavakat, például a saját nevét, a körülötte élő ismerősök és az őt körülvevő tárgyak nevét. Miután néhány hónap után megérti az egyedi szavakat a mindennapi hangzavarból, elkezd kísérletezni a saját hangjával, így kerül napról-napra egyre közelebb az első szavai kimondásához.
Hogyan segítheted a babát?
- A legjobb módja a baba beszédének ösztönzésére, ha sokat beszélsz hozzá. Mesélj neki a napodról, mindig mondd el, éppen mit csinálsz, például miközben pelenkázod, felöltözteted, sétáltok vagy főzöd az ebédet.
- A tárgyak és az emberek nevét is mindig mondd ki, ne rövidítsd a nevüket névmásokkal.
- Olvass a babának, és a képes könyvekben mutass rá a tárgyakra, állatokra, emberekre, és nevezd meg őket.
- Amikor beszélsz hozzá, beszélj lassan és tisztán, és koncentrálj mindig egy-egy szóra. Például a képeskönyvnél mindig egyszerre egy szót mondj, amikor mesélsz neki arról, mit csinálsz, világosan, egyszerűen magyarázz – ez segít neki az egyes szavakra összpontosítani és megérteni azokat.
- Énekelj dalokat és mondókázz, az egyszerű dallamok és ritmusok is segítik a nyelvtanulást.
- Az ismétlés is nagyon hasznos, ne egyszer, hanem többször mondd ki az emberek, tárgyak nevét, újra és újra énekeld el ugyanazokat a dalokat, mondókázd ugyanazokat a versikéket, ez is segíti erősíteni a megértést, hogy egy adott hang, hangsor egy adott dologhoz kapcsolódik.
- Tegyél fel kérdéseket neki, és hallgasd meg, ha a maga módján válaszol.
- Amikor hangokat vokalizál, mosolyogj rá, lépj vele kapcsolatba, lássa, hogy hallgatod, figyeled. Ez bátorítja, így biztosan izgatottan újra próbálkozik.
Amiért nem kell aggódnod
A beszédtanulást tekintve széles a kör, mi tekinthető normálisnak. Egy gyermek ugyanúgy elkezdhet 7 hónaposan szóhangokat mondani, ahogy csak 18 hónaposan is. Minden gyermek a saját tempójában fejlődik.Forrás: whattoexpect.com