Baba

Mit rejt a pelus? Ilyen a normális babaszéklet

Szerencsére a legtöbb kisbaba székletével nincs semmi gond, a biztonság kedvéért azonban megmutatjuk, milyen az a szín és állag, ami normális.
2024. Augusztus 02.

Az első és legfontosabb: semmiképp ne arra számíts, hogy a pelus olyan székletet rejt, amilyen a felnőtteké! Teljesen rendben van, sőt, az van rendben igazán, ha attól eltér az, amit a kicsik „produkálnak”.

Ilyen a normális babaszéklet

Mit árul el a babaszéklet színe?

A széklet emészthetetlen rostokból, elpusztult baktériumokból, fehérjéből, zsírból, vízből, sóból és epéből tevődik össze. Az epe olyan sárgásbarna folyadék, melyet a máj választ ki és a belekbe kerül, elsősorban ez felelős a széklet színéért. (Az epében található bilirubin a vér bomlásának mellékterméke, koncentrációja határozza meg az epe színét. Minél több van belőle, annál sötétebb.)

Születéskor a csecsemők bélrendszere még steril, de egy héten belül a belek (és így a kaka is) telítődik különböző egészséges baktériumokkal.

A kizárólagosan szoptatott csecsemők széklete akár minden nap más színű lehet, ez attól függ, éppen mit evett az édesanyjuk. A tápszeres csecsemők széklete minden nap egyforma, hiszen ők minden nap ugyanazt az ételt kapják.

  • A babák és kisgyerekek székletének állaga lehet puha, mint a vaj, lehet pépes, de túró vagy joghurt állagú is. Az anyatejes babák széklete mustársárga színű, magvas vagy túrós állagú.
  • A tápszeres babák széklete olyan, mint a puding. Koruktól függetlenül ha azt tapasztalod, hogy a gyermeked széklete egybeáll, hosszúkás (mint a macska széklete) vagy olyan, mint a nyúlbogyó (kavicsos), akkor székrekedése van. Ha olyan vastag, mint egy hüvelykujj, és szinte görgetni is tudnád, az is székelési problémát jelez.
  • Hogy milyen gyakran kakil a baba, sokkal kevésbé fontos, mint ahogy azt az újdonsült szülők gondolják, feltéve ha nincsenek egyéb tünetek, amik arra utalnak, hogy szenved a kicsi. (Hasfájós nyűgösség, lábhúzogatás, sírás stb.)
  • Előfordulhat, hogy egy anyatejes baba naponta négyszer is kakil, de az is, hogy csak hetente egyszer. Az is lehetséges, hogy az anyatejes babánál 7-10 napig nincs kaka. Ha ezalatt az idő alatt nem tapasztalod, hogy a kicsinek ez problémát okoz – azaz jó a közérzete -, akkor nem kell aggódni. 10 nap után már érdemes konzultálni a gyermekorvossal.
  • Tápszeres babánál napi szintű “elvárás” a széklet.
  • Ha túl sokszor van a babának széklete, az azért nem jó, mert valószínűleg nem hasznosulnak jól a tápanyagok a szervezetében. Ha túl ritkán kakil, vagyis székrekedése van, az erősen életminőség-romboló. A széklet gyakoriságánál azonban sokkal fontosabb, hogy milyenek a külső jellemzői.

Mit árul el a széklet szaga?

A széklet szaga (kicsiknél és nagyoknál egyaránt) azt tükrözi, mennyi ideig volt a belekben. Minél tovább voltak a baktériumok a bélben, annál erősebb. A túl savanyú, bűzös széklet valamilyen allergiára utalhat. Az anyatejes babák széklete nem annyira büdös, a tápszeres babáké is csak enyhén szagos. A hozzátáplálás megkezdésekor azonban ez megváltozik. Ha még nem tartotok ott, és mégis bűzös a babád széklete, forduljatok gyermekorvoshoz!

Mikor hívd az orvost?

  • Ha a széklete fehér (ez azt jelzi, hogy nem termel elég epét a szervezete), ha fekete (ezt azt jelenti, hogy vér van a gyomrában vagy vékonybelében, de ha vasat szed, az is okozhat fekete székletet), vagy ha vörös (ami arra utal, hogy a vastag- vagy vékonybelében van vér)
  • Ha a gyermeked üvölt a fájdalomtól vagy vérzik székelés közben
  • Ha a széklete nyálkás (ez valamilyen fertőzésre, intoleranciára utal)
  • Ha a széklete drámaian megváltozik valamilyen új étel elfogyasztása után (ez ételallergiát jelez)
  • Ha a gyermeked széklete még 1 éves korában is nagyon folyós (hasmenése van, ha naponta ötször vagy többször van híg széklete)

Nyitókép: Getty Images