Baba

Mobilozást tiltó rendelettervezet: “Ha lesz ilyen, akkor a tanárokra is vonatkoznia kell”

Egy rendelettervezet szerint az iskolákban a mobiltelefonok és más okoseszközök tiltottak ugyan nem, de használatukban korlátozottak lesznek szeptembertől. Átgondolatlanság vagy nagyon is szükséges lépés?
2024. Augusztus 03.

Jelen pillanatban nincs egységes protokollja annak, hogy hány éves kortól vihetnek be a gyerekek mobiltelefonokat az iskolákba, ott mikor és hogyan használhatják. Az iskolák maguk döntik el, hogyan viszonyulnak a kérdéshez. Van, ahol iskolai szinten egységes a szabályozás, más intézményben az osztályfőnökök döntenek, megint máshol minden tanár mást és mást vár el. Valahol működik mindez, azaz betartható a gyerekeknek, míg máshol állandó konfliktus van abból, hogy a diákok nemcsak a szünetekben, hanem az órán is telefonoznak.

mobilok leadása

Kép: Getty Images

Tiltás? Vegye el a tanár?

A július 19-én a kormany.hu-n megjelent rendelettervezet szerint szeptember elsejétől mint korlátozott tárgyat, az okoseszközöket, különösen a mobiltelefonokat bevihetnék ugyan a diákok az iskolákba, de rögtön a tanítási nap kezdetén le is kellene adniuk a tanároknak egészen az utolsó óra végéig, amikor visszakapnák.  A részletes szabályozás még nem jelent meg, de a tervezetet már bírálta a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) is. Szerintük átgondolatlan és kidolgozatlan a tervezet, mint mondják, ez elvenné az intézményektől a jogot, hogy saját házirendben határozhassák meg, mit lehet és mit nem. A szakszervezet infrastrukturális problémákra is felhívta a figyelmet, így arra is, hogy sok intézményben nagyon nehezen tudnák megoldani több száz eszköz tárolását. Ráadásul a kivitelezést a tanárokra bíznák, azaz nekik kellene betartatniuk a sokak szerint betarthatatlan szabályokat. „Nem gondolom helyesnek, hogy elvegyem a gyerek tulajdonát vagy arra kérjem, hogy adja le nekem” – fogalmazott a Gyerekszobának egy főváros közeli általános iskolában dolgozó osztályfőnök. „Nem szeretem a telefont, a saját gyerekem sem kapott egészen tizenegy éves koráig, akkor sem okosat. A mi iskolánkban nem kell leadni a telefont, hanem a táskában kell tartani kikapcsolt állapotban, és maximum a szünetben szabad elővenni. Sajnos így is sok gyerek mást sem csinál a szünetben, mint nyomogatja a telefonját, ahelyett, hogy enne, kimenne a levegőre, bandázna, tanulna. Nagyjából betartják a tanórai tilalmat, persze mindig akadnak kivételek.”

A rendelet indoklása szerint azért van szükség a korlátozásra, mert az okostelefonok elterjedése akadályozza a tanítást, elvonja a gyerekek figyelmét a tanórákon. Itt nyilván arra gondolhatunk, amikor a gyerekek csetelnek, TikTokoznak, zenét hallgatnak az órán, ugyanakkor egy bizonyos életkortól az okoseszközök használatának megtanítása és alkalmazása a tanuláshoz nagyon is fontos lehet. Ezért sem szerencsés az, hogy egy kalap alá vonjuk a 7 és a 17 évest, ahogy ezt teszi most a rendelettervezet.

Jó, de akkor a tanárokra is vonatkozzon a tiltás!

Tamás (kérésére nevét megváltoztattuk) egy budapesti alapítványi iskolában tanít kamaszokat. Ő azt mondja, alapvetően egyetért a korlátozással, bár náluk semmi ilyesmi nincs. „Nagy különbség van abban a mi iskolánkban, hogy melyik tanár hogy viszonyul a telefonokhoz: valaki engedékenyebb, van, akinél tilos használni és olyan is, akinél használják az órán a tanuláshoz. Igen, előfordul, hogy előveszik az órán. Támogatom, hogy ne legyen telefonhasználat, de alapvetően olyan órát kell tartani, ahol lekötöd annyira a gyerek a figyelmét, hogy ne legyen szüksége másra. Sok gyerek azonban telefonfüggő, ezért az is igaz, hogy hiába jó, érdekes az óra, akkor is van, aki előveszi. Egyáltalán nem baj, ha időt töltenek a telefonjuk nélkül, mert egyébként nincs ilyen tapasztalatuk.” A tizenöt éve tanító Tamás hozzáteszi, ha lesz ilyen rendelet, „akkor annak a tanárokra is vonatkoznia kell legalább olyan szinten, hogy a nyilvános terekben ők se használjanak telefont.” Éppen ezt a kérdést veti fel egyik olvasónk is: „Akkor a jogszabály a tanárokra is vonatkozik? Én tanár vagyok. Nekem az a véleményem, hogy meg kell tanítani a diákokat, hogy ésszel, mikor és hogyan használják. A 21. században élünk. Ne menjünk már visszafelé!”

„Nem kitiltani kell, hanem megtanítani, hogy tanórán nem illik a telefonnal babrálni.”

Egy magyarországi reformpedagógiai intézményben létezik  egy működő gyakorlat, amely nem a gyerekeknek ír elő tiltást, hanem azt mondja, a mi iskolánkban nincs telefonálás. Nem kell leadni senkinek semmit, egyszerűen nem lehet elővenni és használni a telefonokat, sem szünetben, sem az órán. Ebben az iskolában a tanárok, sőt a szülők sem vehetik elő a telefonjukat. Mert az alapelv az, hogy senki ne mobilozzon az iskolában. A tanárok maximum a tanáriban használják, a szülők az iskola falain kívül. Ha valamilyen sürgős helyzet miatt a gyereknek fel kell hívnia a szülőt, akkor van egy erre kijelölt hely, a használatához pedig engedélyt kell kérni. Azt azonban hozzá kell tenni, hogy az ide járó gyerekek nem nagyon használnak telefont iskolán kívül sem, a többségnek nincs is okostelefonja egészen nyolcadikig. “Ebbe az iskolába olyan családok gyerekei járnak, akik úgy gondolják, hogy az általános iskolában nincs szükség okoseszközökre. Veszélyesnek, de még inkább feleslegesnek tartjuk a használatukat. Nem nehéz betartani a gyerekeknek ezt a szabályt, mert döntő többségük ötödikben kap “butatelefont”, amikor elkezdenek egyedül közlekedni, okost pedig nyolcadik után” – meséli egy szülő. “Ezek a családok otthon sem a telefonjaikat nyomogatják, egyszerűen nem ebben nő fel a gyerek, nem ezt látja. Az iskolában senkinek nincs a kezében telefon, a napközis tanárnak sem, a konyhásnak sem, a tanárnak, sőt a gyerekekért jövő szülőknek sem. Senki nem telefonál az épületben.”

A gyerekek talán azért is függnek ennyire a telefonjuktól, mert mi, felnőttek is egész nap a hírfolyamot, a közösségi platformokat görgetjük, elővesszük az étteremben, amíg arra várunk, hogy kihozzák a megrendelt ételt, ránk kell szólni a színházban, hogy kapcsoljuk ki a telefonjainkat. Nem mutatunk jó példát, de azt elvárjuk, hogy a gyerekek – akiknek olykor már pár évesen a kezükbe nyomjuk a tabletet, hogy időt nyerjünk – udvariasan és okosan használják.

Ahogy egy olvasónk fogalmazott: „Nem kitiltani kell, hanem megtanítani, hogy tanórán nem illik a telefonnal babrálni. A 2000-es évek elején a gimiben már nekem is volt mobilom, ahogy jó néhány osztálytársamnak, igaz azok a telefonok sms-en és híváson kívül talán fm rádiót tudtak megszólaltatni, de valahogy nem “mertük” órán elővenni, mert tudtuk, tiszteletlenség.”

Az iskolai telefonhasználat tiltása már több országban felmerült. Franciaországban 2018 óta törvény szabályozza, hogy az általános iskolákban maximum kikapcsolt állapotban lehet a gyerekeknél az okoseszközük. Áprilisban Szlovákia döntött úgy, hogy az általános iskolák alsó tagozatának első három évfolyamában teljesen, a felsőbb évfolyamokban pedig néhány kivétellel betiltják a mobiltelefonok használatát a tanulók számára. De valamilyen tiltás van Hollandiában, tervezik Nagy-Britanniában és szigorítanák a finnek is. Az UNESCO 2023-as jelentése azt javasolja, hogy az okostelefonok tantermi használatát tiltsák meg a diákoknak. A szervezet szerint az adataik mutatják, hogy az okostelefon-használat növekedése rontja a tanulmányi eredményeket.