Baba

Szoptatás: betegség is akadályozhatja a tejtermelődést

Előfordul, hogy betegség áll a szoptatás útjába - megakadályozza a tej termelődését. Hogyan derül ki ez, és mi a teendő ilyenkor? Laktációs szaktanácsadót kérdeztünk.
2021. Szeptember 21.
Szoptatás: betegség is akadályozhatja a tejtermelődést (fotó: Getty Images)

Sok édesanya küzd azzal a problémával, hogy a szoptatási időszak valamelyik szakaszában kevésnek érzi a tejét. Mielőtt az okoknak utánajárnánk, a szoptatási tanácsadó szerint meg kell különböztetnünk a valóban nem elegendő tejmennyiségre utaló jeleket az édesanya viszonylagos érzéseitől.

“Sokszor panaszkodnak arról az édesanyák az első hetek elmúltával, hogy már nem feszül úgy a mellük, gyakrabban ébred, és nem gyarapszik olyan gyorsan a kisbabájuk” – mondja Ilyés Annamária védőnő, laktációs szaktanácsadó.

“Ebből még nem kell arra következtetni, hogy kevés lenne az anyatej. A tejbelövelléshez képest és a hónapok múltával természetes, hogy az anya melle puhább lesz, és a kisbaba sem olyan ütemben hízik, ezek azonban nem utalnak a tej mennyiségére. Erre vonatkozólag a napi pisis-kakis pelenkák száma megbízhatóbb tájékoztatást ad. Számos oka lehet annak, amikor valóban kevés az anyatej. A tejtermelés sok hormon kiegyensúlyozott munkájának eredménye. A szülés utáni első hetekben leginkább hormonvezérelt ez a folyamat, később egyre inkább a baba szopása tartja fenn. A különböző akadályok között bizonyos betegségek is előfordulhatnak.”

Anatómia okok

“Ritkán, a nők 2-3 százalékánál áll fenn olyan ok, ami a kizárólagos szoptatást lehetetlenné teszi” – folytatja Ilyés Annamária. “Száz nőből tehát átlagosan 2-3 nem rendelkezik azzal a mirigyállománnyal, ami a tejtermeléshez szükséges. A mirigyállomány hiánya lehet teljes vagy részleges, az utóbbi is csak kevés tej termelésére elegendő, tehát kiegészítés mindenképpen szükséges lesz. A nők döntő többsége tehát anatómiailag és élettanilag képes szoptatni.”Kevés az anyatej? Ezek nem mérvadó jelek:

“Puha a mellem” – A kereslet-kínálat egyensúlyának kialakulása után feszülő érzés nélkül, puha mell is elegendő tejet ad le.

“Gyakrabban megéhezik a kisbabám” – A csecsemő étvágya, szükséglete, emésztésének gyorsasága nem állandó tényező. Egy-egy fejlődési ugrás idején megnőhet az igénye, gyakoribb szoptatással ez kielégíthető, illetve serkenthető is a tejtermelődés.

“Nem gyarapszik olyan gyorsan” – A hónapok előrehaladásával a fejlődési görbe íve laposabb lesz, ez az egészséges folyamat.

Elmaradt tejbelövellés

“Ha a szülés jelentős vérveszteséggel járt, a szervezet az életmentő funkciókat részesíti előnyben. Amikor a vérveszteség olyan mértékű, hogy az az anya életét veszélyezteti, előfordulhat, hogy nem indul be a tejtermelődés. Ez szélsőséges eset.”

Csökkent tejtermelődés

“A tejtermelésben akadályt jelenthet a cukorbetegség, ha az a várandóság alatt nem volt karbantartva, de ez más, egyéb problémákat is okoz már a várandósság alatt is, mindenképpen kezelést igényel. Csökkenti a tejtermelődést a kezeletlen pajzsmirigybetegség, és előfordulhat, hogy ez a betegség a várandósság alatt alakult ki, így a kismama nem tud róla. Számos egyéb tünete – súlyváltozás, étvágy változása, hajhullás, ingerlékenység – a várandósságnak, illetve a szülés utáni hormonális változásoknak is betudható bizonyos mértékig, a panaszokkal azonban javasolt orvoshoz fordulni.A mellgyulladás általában csökkenti a tejtermelést, hiszen ez a mirigyek túltelítődését jelenti, ami üzenet a mirigyeknek, hogy kevesebbet termeljenek. Ebben az esetben sem szabad abbahagyni a szoptatást, részben a túltelítődés megszüntetéséért, másrészt a tejtermelés fenntartásáért.”

Akut betegségek

“Az anya emésztőrendszeri fertőzése, influenzája vagy más akut betegsége, ami állapotát legyengíti, átmenetileg csökkenheti a tej mennyiségét, az anya akár érzékelheti úgy is, hogy teljesen elapadt a teje. Fontos tudni, hogy a tej elapadása nem egyik napról a másikra történik, több hetes és visszafordítható folyamat. Nem kell felfüggeszteni a szoptatást az anya betegsége alatt sem, a legtöbb esetben a csecsemő a gyakori mellre tevéssel megnyugtatható, szükség esetén etetőpohárból adjunk kiegészítést. Amennyiben gyógyszer szedése szükséges, választható olyan orvosság, ami nem zárja ki a szoptatást. Bár látszólag nem, vagy kevesebb tejet ad az anyamell ezekben a beteg napokban, az inger folyamatos fenntartásával vissza tud állni a tejtermelődés.”

Alapbetegségek kezelése

“Ha az anyának a várandósságot megelőzően már ismert betegsége volt, vagy a várandósság alatt alakult ki valamilyen betegsége, gyógyszerelését a várandósság, majd a szoptatás alatt újra be kell állítani. IBCLC laktációs szaktanácsadó orvos jogosult és tud megbízható tájékoztatást adni a szoptatás alatti gyógyszerszedésről. Krónikus betegség esetében már előre érdemes felvenni vele a kapcsolatot. Minden édesanyának azt javaslom, hogy ha úgy érzi, kevés a teje, laktációs szaktanácsadó segítségét kérje, és ne elégedjen meg a rokonok tanácsaival” –  fejezi be Ilyés Annamária.Szaktanácsadó: Ilyés Annamária védőnő, IBCLC laktációs szaktanácsadó

tejserkento.hu