Baba

Valentin-napi szerelemtérkép

A házasság világnapja idén éppen február 14-re, a szerelmesek ünnepére esik.
2016. Február 12.

Ebből az apropóból exkluzív szerelemtérkép készült, amely megmutatja, hogy a legfrissebb adatok szerint hányan döntöttek úgy itthon, hogy kimondják a boldogító igent. A tendencia szerint 2015 első három negyedévében több mint 4000-rel több házasságot kötöttek, mint az azt megelőző év azonos időszakában. Míg a magyar férfiak döntő többsége 30-34 éves korában nősül, a legtöbb nő fejét 25-29 éves korában kötik be.

A házasság nem ment ki a divatból: itthon egyre többen kötik össze hivatalosan is az életüket. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) 2014-es adatai szerint meglepően magas a hazai házasodók átlagéletkora (nők: 33,1 év, férfiak: 36,3 év), ehhez azonban az is hozzájárul, hogy sokan nem először állnak anyakönyvvezető elé.

Nálunk a férfiak átlagéletkora 32,5 év az első házasságkötéskor, míg a nőké 29,7. Összehasonlításképpen: 1990-ben ez a férfiak esetében még csak 24,7, a nőknél pedig 22 év volt. Ez az időpont egyébként egyre későbbre tolódik az egész világon, ám az egyes országok között jelentős eltérések lehetnek. A legkésőbb, általában 30 éves kor felett jelenleg az észak-, illetve nyugat-európai országokban élők házasodnak.

Van ideális életkor a házasságra?

A nők általában mindenhol fiatalabb korukban házasodnak, mint a férfiak. Ez nálunk sincs másképp, a magyar férfiak többsége 30-34 éves korában nősült 2014-ben: a 20-29 éves korosztály mindössze két megyében, Szabolcs-Szatmár-Beregben és Békésben előzte meg az említett csoportot. A nők esetében minden megyében a 25-29 éves korosztály mondta ki a legtöbb boldogító igent. Ez a tendencia bizonyos szempontból szerencsésnek is mondható, hiszen egy friss amerikai kutatás szerint azoknak, akik nem szeretnének elválni (legalább az első 5 évben), 28 és 32 éves koruk között érdemes megházasodniuk. A férfi és a nő házasságkötéskori átlagos életkora közötti különbség 2014-ben itthon 3,2 év volt.

Nem meglepő, hogy Magyarországon a legtöbb – közel 8000 – házasságot Budapesten kötötték, ahol a férfiak átlagos életkora 37,5, míg a nőké 34,4 év volt: mindkét nem esetében ez a legmagasabb országosan.

A házasságok számát tekintve Budapestet Pest megye követi (közel 4700 házasság), ez után Borsod-Abaúj-Zemplén megyében kötötték a legtöbb frigyet: több mint 2400 pár. A legkevesebben Nógrádban érezték úgy, hogy készek megállapodni, itt mindössze 658 esküvőnek örülhetett a násznép. A legalacsonyabb átlagéletkorú (nők: 30,9, férfiak: 34,1) házasságkötőkkel Szabolcs-Szatmár-Bereg megye büszkélkedhet.

Az idősebb korosztályból is sokan érezték úgy, hogy érdemes belevágni: országszerte közel 2700 ötven év feletti nő és közel 4000 férfi kötött életre szóló szövetséget. A pontos adatokat nézd meg a szerelemtérképen:

Valentin-napi szerelemtérkép