Shaken Baby Syndrome, SBS/AHT, azaz megrázott gyermek szindróma nem más, mint a fizikai bántalmazás egy speciális formája, mely főként a csecsemőket és a két év alatti kisgyermekeket érinti – írja a gyogyhirek.hu cikke. De nemcsak szándékos, bántalmazó szülői magatartásból adódhat az SBS. A szakcikk szerint állhat a háttérben:
1. véletlen baleset (pl. leesés a pelenkázóasztalról, nem megfelelően használt vagy egyáltalán nem használt autós biztonsági ülés, stb.)
2. helytelen nevelési szokások (pl. a gyermek levegőbe dobálása “szeretgetésből”, vagy a csecsemő sírásának megállítása a teljes test hirtelen megrázásával.)
3. bántalmazás (szándékosan okozott sérülések)
Miért veszélyes ha megrázzuk a gyereket?
A csecsemők testaránya más, mint a felnőtteké. A fejük a testükhöz képest nagy, a nyakizmaik gyengék és az erek fejletlenek, könnyen elszakadnak. A rázáskor a fej úgynevezett “ostorcsapó” mozdulatot ír le, melynek következtében az agyállomány elmozdul, a vénák és az idegszálak megnyúlhatnak, elszakadhatnak. Ennek következménye lehet az agyvérzés, akár bénulás is. A tünetek súlyossága függ a rázás intenzitásától, hosszától, valamint attól is, hogy hol ütődik oda az agyállomány az agykoponyához.
- Kapcsolódó: Ezért ne rázd soha a babát!
Milyen következményei lehetnek a megrázásnak?
Enyhe megrázás esetén mikro agyvérzések alakulhatnak ki, melyek lehet, hogy azonnal nem is okoznak tünetet, azonban a későbbiekben megjelenhetnek tanulási, beilleszkedési nehézségek formájában. Erősebb rázás után, látás/hallás/mozgásszervi sérülés alakulhat ki. Az ismert esetek közel ötödében (19%) a megrázás következtében a gyermekek meghalnak. Azok a gyermekek, akik a megrázást túlélik, 80%-ban hosszú éveken át tartó komplex rehabilitációs kezelésre szorulnak.
Mit tegyünk, ha SBS érte a gyereket?
Azonnal kórházba kell vinni a gyermeket, mert az állapota sürgős ellátást igényel.
Száz százalékban megelőzhető
Nem kell rázni a gyermeket, ez a legkönnyebb megelőzés. Érdemes arról beszélni, hogy a rázás, mint bántalmazás sokszor azért következik be, mert a baba sokat sír, a szülő pedig ideges, tehetetlen lesz, kiborul. Jó, ha minden szülő, felnőtt megérti, hogy a csecsemő csak és kizárólag a sírás által tud kommunikálni. Bármilyen baja van, bármit szeretne, sír. A sírásnak sok fajtája van, ha figyelünk, kiismerhetjük, hogy melyik sírás, mit jelent. A szülővé válás egy folyamat, a babát és magunkat is tanuljuk, de érdemes készülni is rá. Például azzal, hogy megtanulunk olyan technikákat, amelyekkel megnyugtathatjuk a babát. Vegyük fel, sétáljunk vele, szoptassa meg az anya, de soha nem rázzuk meg!
Forrás: gyogyhirek.hu