Miután egy babát kórházba szállítottak, egy másik baba pedig az életét vesztette, az FDA figyelmeztetést adott ki a szülőknek, hogy ne használjanak a babáknál nyaki úszógumit, írja a Romper.
Az FDA múlt héten kedden adta ki a figyelmeztetést a nyaki úszógumikról, a baba nyaka köré helyezhető felfújható gumigyűrűkről, amelyek látszólag a vízen lebegést segítenék elő. A portál szerint néhány ilyen nyakúszót már kéthetes csecsemők számára is forgalomba hoztak.
“A csecsemő nyak-úszógumik használatának kockázatai közé tartozik a vízbe fulladás vagy fulladás okozta halál, a túlzott megterhelés, és a csecsemő nyakának sérülése. A speciális igényű csecsemők, mint például a spina bifida-val (nyitott gerinccel) vagy az 1-es típusú SMA-val élők, fokozottan ki vannak téve a súlyos sérülések kockázatának” – írja közleményében az FDA.”
“Míg az FDA úgy véli, hogy a nyak-úszógumik miatti halál vagy súlyos sérülés ritka, az egészségügyi szolgáltatóknak, a szülőknek és a gondozóknak tisztában kell lenniük azzal, hogy ezek előfordulhatnak és előfordulnak. Az is lehetséges, hogy egyes eseteket nem jelentettek az FDA-nak.”
Az FDA a figyelmeztetését azt követően adta ki, hogy egy baba az életét vesztette, egy másik kisbaba pedig kórházba került, miután nyak-úszógumit használtak. Az FDA megjegyzi, hogy a babákat egyik esetben sem figyelték folyamatosan a gondviselőik.
A szervezet közleményében azt is írta, hogy míg egyes vállalatok vízi terápiás eszközként forgalmazzák ezeket a baba nyak-úszógumikat, az FDA nem adott “engedélyt vagy jóváhagyást” ezeknek a termékeknek.
Ahogy azt a Romper írja, nem az a mostani volt az első alkalom, hogy a szakértők figyelmeztetnek a nyak-úszógumik miatt. 2017-ben, amikor ezek az eszközök először népszerűvé váltak, Kyran Quinlan, a Rush University Medical Center gyermekgyógyász docense, aki az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia Sérülések, Erőszak és Mérgezés Megelőzési Tanácsának elnöke is volt, a népszerű új eszközöket “potenciális halálcsapdáknak” nevezte.
A portál hozzátette, hogy a nyak-úszógumikat még nem hívták vissza, és nem vonták ki a forgalomból, de a szülőknek érdemes alaposan átgondolniuk, hogy használják-e ezeket.
- Kapcsolódó: Így védd ki a fulladásos gyerekbaleseteket