1. Az ágyból elsőre kikelni legalább nagy fájdalommal jár
Érdemes először oldalra fordulni és úgy felülni, nem hasizomból próbálkozni. Ha a kórházban fájdalomcsillapítót kínálnak, nyugodtan fogadjuk el.
2. Császármetszés után a szoptatás egy kicsit nehezebb
Méghozzá azért, mert nehéz olyan pozíciót találni, ami kényelmes. Sokan a hónaljtartást preferálják, mások a szoptatós (vagy sima) párnára esküsznek. Ha nehézségekbe ütközöl, akkor se add fel, kérd szoptatási tanácsadó segítségét.
3. A vécén nehézségekbe ütközhetsz
Égni és/vagy csípni fog, amikor először mész vécére, de az is lehet, hogy a kapott katéter miatt sosem fogod úgy érezni, hogy teljesen sikerült kiürítened a húgyhólyagod. Szerencsére néhány napon belül rendeződik a helyzet.
Székrekedéssel is találkozhatsz: részben a terhességi hormonok miatt. A csípő ringatózása segíthet ezen, ahogy a magas rosttartalmú ételek fogyasztása is, például a szilva, a sárgabarack, a lenmag. Valamint, ha sok folyadékot iszol.
4. Lehetséges, hogy a császáros heg egyik fele duzzadtabb és érzékenyebb lesz
A császármetszés egy komoly hasi műtét. A heg körüli idegek regenerálódása azonban akár egy évig is eltarthat. Néha előfordul, hogy a heg egyenetlenül gyógyul, így az egyik oldalon duzzadtabb és érzékenyebb is lehet a seb. Évek alatt sokat fog halványulni, ám sajnos előfordulhat, hogy teljesen nem tűnik el. A seb körül viszketést és érzéketlenséget is tapasztalhatsz. Hosszú idő, mire elmúlik.
5. Szigorú pihenésre lesz szükséged
Amíg a seb teljesen be nem gyógyul, kerülnöd kell a nyújtózkodást, hajolgatást, elfordulást, rázkódást, és a babádnál nehezebb dolgok emelgetését. Az első két hétben felejtsd el a mosott ruhák cipelését, a porszívózást, a mosogatógép kipakolását is. Lesz egy kis újszülötted, akiről épp elég feladat lesz gondoskodnod, úgyhogy a házimunkát nyugodtan hagyd meg a család többi tagjának.