Terhesség

Felépülés császármetszés után: mire számíthatunk az első napokban és hetekben?

Mire lehet számítani a császármetszést követő napokban? Hogyan zajlik a regeneráció, és mivel tudjuk segíteni ezt a folyamatot?
2022. Június 14.
Felépülés császármetszés után: mire számíthatunk az első napokban és hetekben? (Fotó: Getty Images)

A Cleveland Clinic szerint a császármetszés utáni felépülés körülbelül 6 hétig tart, de lehetnek ebben egyéni eltérések. A hason ejtett bemetszés gyógyulása heteket vehet igénybe. Ez idő alatt ajánlott kerülni a babánál nehezebb dolgok emelését, a megerőltető testmozgást és a szexet, hogy a test gyógyulni tudjon.

Mire lehet számítani a császármetszés után?

A szülés után valószínűleg három napig a kórházban kell maradni, de a hazaérkezés után is nyugalomra és pihenésre van szükség.

A Today’s Parent portál szerint a szülés utáni első 12 órában már arra bíztatják az édesanyát, hogy sétáljon, ezzel enyhítve a hasüregben felhalmozódott gázok mennyiségét, és hogy egyen valamilyen könnyebb ételt, amint képesnek érzi magát erre.

2 nappal a műtét után már általában lehet a szokásos módon zuhanyozni. Lehetséges, hogy a bélmozgás nem a szokványos közvetlenül a műtét után, ezért az orvos székletlágyítót javasolhat. Emellett segíthet a rostban gazdag étrend és a megfelelő mennyiségű vízfogyasztás.

Nathalie Pambrun szülésznő elmondta a portálnak, hogy érdemes előre készülni egy “kényelmes fészekkel” otthon, a hazatérésre. Ez tartalmazhat például kellékeket a pelenkázáshoz, rágcsálnivalót, vizet, szoptatós párnát, könnyen elérhető közelségben telefont. Aki kétszintes házban lakik, annak érdemes lehet mindkét emeleten tartani egy ilyen “fészket”, hogy ez is segítsen csökkenteni a lépcsőzések számát. A családtagokat, a barátokat is meg lehet kérni arra, hogy segítsenek be a háztartási feladatokba, és a baba körüli teendőkbe ebben az időszakban.

Az 1. héten, hazaérkezés után is fontos a pihenés, és az emelés, fordulás, és minden olyan mozdulat kerülése, ami nyomást gyakorolhat a hegre. “Ezek az izmok igencsak gyengék a bemetszés miatt. Ez kellemetlen lehet” – mondta el a Cleveland Clinic-nek Dr. Erin Higgins szülész-nőgyógyász.

Fontos ügyelni arra, hogy a heg tiszta és száraz legyen. Az orvossal érdemes egyeztetni arról, hogy a fájdalom csillapítására milyen gyógyszert biztonságos szedni. Van, akinek kényelmes a haskötő használata is, ami további támogatást nyújthat a varratok megterhelése ellen.

A császármetszés után is normális a gyermekágyi vérzés, bár gyengébb lehet, mint a hüvelyi szülés utáni. A vérzés akár 4-6 hétig is eltarthat a szülés után, és az első néhány nap lehet a legnehezebb. Javasolt orvoshoz fordulni, ha óránként egy betét átázik, vagy ha vérrögök is előfordulnak.

A könnyű mozgás, a séta továbbra is fontos, ami segít elkerülni a vérrögképződést is.

A következő hetekben is figyelni kell a figyelmeztető tünetekre, amelyek esetén fontos orvoshoz fordulni. Ilyen tünetek lehetnek:

  • túlzott fájdalom
  • a heg elfertőződése
  • rendellenes váladékozás
  • erős vérzés
  • mellkasi fájdalom
  • légszomj
  • láz
  • fájdalom vagy duzzanat a lábakban

A Today’s Parent portál szerint a császármetszés után 4-6 héttel a fájdalom valószínűleg már minimálisabb, ha nem is múlik el még teljesen, így valószínűleg már megerőltetőbb tevékenységekbe is bele tud kezdeni az édesanya. Azonban ezekkel kapcsolatban fontos kikérni az orvos véleményét is, és csak akkor elkezdeni, ha az szerinte is rendben van.

A császármetszés utáni 6. héten kerül sor valószínűleg még egy orvosi ellenőrzésre. Nem szabad elfelejteni, hogy a gyógyulás üteme egyénileg eltérő lehet, ezért fontos beszámolni az orvosnak minden tünetről – teljesen normális és rendben van, ha valakinek több időre van szüksége a felépüléshez.

Figyelem! A cikkben található információ tájékoztató jellegű, a császármetszés utáni felépüléssel kapcsolatban kérd ki orvosod véleményét!

Források: todaysparent.comhealth.clevelandclinic.org