Terhesség

Gyakori kérdések, amelyek minden kismamában felmerülnek császár előtt

Sok baba születik császármetszéssel - vannak, akik programozott, tervezett császárral szülnek, míg másoknál sürgősségi műtétre van szükség. Érthető, hogy a legtöbb kismamában felmerülnek kérdések a császármetszéssel kapcsolatban.
2021. Szeptember 11.
Gyakori kérdések, amelyek minden kismamában felmerülnek császár előtt (Fotó: Getty Images)

Most néhány gyakoribbat válaszolunk meg ezek közül.

Hogyan zajlik majd a műtét?

Ugyan attól függően, hogy miért történik a császármetszés, változhat valamennyire a folyamat, de általában a műtét során a következőkre lehet számítani. A legtöbb esetben helyi érzéstelenítéssel történik a császármetszés, amely a test alsó részét elzsibbasztja, így az anya ébren maradhat a műtét idején. A leggyakrabban spinális és epidurális érzéstelenítést alkalmaznak, de bizonyos sürgős esetekben általános anesztéziára kerülhet sor.

Ezután a műtéti területet eltakarják egy speciális drapériával, így az édesanya nem látja a folyamatot. Ezt követően az orvos egy nagyjából 10 cm hosszú bemetszést ejt az alhason, általában a bikinivonal magasságában, majd az orvos újabb metszést végez a méh alsó részén.

Miután ez megtörtént, a magzatvizet leszívják, és világra segítik a babát. Nem valószínű, hogy a műtét során az anya fájdalmat érez, de a baba kiemelésekor nyomást, feszítést, rángatást érzékelhet. A köldökzsinór elvágása után a méhlepényt is kiemelik, ellenőrzik a reproduktív szerveket, majd a műtét végén összevarrják a méhet, majd a hasi metszést és a bőrt.

A császármetszés általában, komplikációmentes esetben 30-40 percig tart.

Hogyan tudom megkönnyíteni a felépülést?

A császármetszés után jellemzően néhány napot kell kórházban tartózkodni, ahol fájdalomcsillapítókat kap az édesanya. A kórházban töltött idő alatt nem végig feküdni kell, ellenkezőleg, a szövődmények megelőzésére javasolni szokták, hogy az anya keljen fel, amint lehetséges, és sétáljon időnként, ezzel is segítve a szövődmények megelőzését.

A császármetszés egy nagy hasi műtét, így a testnek időre van szüksége a gyógyuláshoz. Kezdetben nehezebben mehetnek bizonyos tevékenységek, melyekhez fokozatosan kell visszatérni – legyen szó akár a lépcsőzésről, autóvezetésről, a házimunkák elvégzéséről, a testmozgásról, a szexről, stb. -, és a baba körüli teendők során is szükség lehet segítségre.

A gyógyulás időszakában a seb majd a heg ápolásával is foglalkozni kell. A sebet tisztán kell tartani, rendszeresen cserélni a kötést, és nyomon követni a gyógyulásának a folyamatát. Ha nem gyógyul megfelelően a seb, esetleg elfertőződött, arra többek között a seb vörössége, duzzanata, az erős vagy súlyosbodó fájdalom, a seb váladékozása, a láz hívhatja fel a figyelmet. Ilyen esetben fel kell keresni a kezelőorvost.

Fontos, hogy ebben az időszakban minél többet pihenjen az édesanya, kerülje a megerőltető testmozgást, és ne emeljen a babánál nehezebb dolgokat. Tanácsos azonban rendszeresen sétálni, ami segíthet csökkenteni a vérrögök kialakulásának kockázatát is. A gyermekágyi időszak alatt lehet célzott, regenerálódást segítő mozgást végezni, amelyben érdemes gyógytornász segítségét kérni.

A pihenés és a rendszeres, kisebb intenzitású mozgás mellett érdemes a megfelelő táplálkozásra, a kiegyensúlyozott étrendre is fókuszálni, ami segít megerősödni. Fontos a vízbevitelre is figyelni – extra folyadékra van szükség a szoptatáshoz is, továbbá ez segíthet a székrekedés megelőzésében.

Milyen lesz, hogyan fog kinézni a hegem?

A császármetszés sebe a gyógyulás után heget képez, amely nagyjából 10-15 cm hosszú, és általában a bikinivonal magasságában helyezkedik el. A heg először vörös vagy rózsaszínes, majd a vörösség fokozatosan csökken, idővel elhalványodik. A heg általában vékony és lapos, de attól függően, hogyan gyógyul, lehet kissé kidomborodó is.

Lehet szoptatni császármetszés után is?

Természetesen a császármetszés után is lehet szoptatni a babát – az, hogy ezt milyen hamar lehet elkezdeni, attól függ, hogy van a baba és hogy érzi magát az anya. Eleinte nehezebb, kényelmetlenebb lehet a szoptatás a császármetszés sebe miatt, ezért érdemes olyan szoptatási pozíciókat kipróbálni, amelyek kisebb nyomást gyakorolnak a bemetszés helyére. Ilyenek lehetnek például az oldalt fekvő testhelyzet, a futball labda tartás, a bölcső- vagy kereszttartás. Nem mindenkinek válik be ugyanaz a szoptatási testhelyzet, ezért érdemes többet kipróbálni.

Forrás: whattoexpect.com

babaszoba.hu

nhs.uk

babaszoba.hu

healthline.com

verywellfamily.com

whattoexpect.com