Terhesség

Hegsérv császármetszés után: milyen tünetei vannak és hogyan kezelhető?

Mit érdemes tudni a hegsérvről, milyen tünetei lehetnek és hogyan kezelhető?
2023. Január 16.
császármetszés
(Kép forrása: Getty Images)

Császármetszés után legalább minden ötödik anyát érint a hegsérv. „Az utóbbi években sok vizsgálatot végeznek a témában, ezeknek a kutatásoknak az eredményei 20 és 88 százalék közé teszik a hasi szülést követő hegsérv előfordulási arányát” – magyarázza dr. Nagyházi Orsolya szülész-nőgyógyász szakorvos. Mivel pedig a császárfrekvencia az utóbbi években világszerte magasabb a korábbiaknál, évről évre több a potenciálisan érintett anyuka.

A hegsérv oka és tünetei

Az orvosi nyelvezetben niche-ként számontartott hegsérv a császármetszés hegében, a méhizomzat nem megfelelő gyógyulása miatt alakul ki.  „A tünetei nem specifikusak. Leggyakrabban az elhúzódó, barnás, pecsételő vérzés miatt fordulnak hozzánk a betegek” – mondja Nagyházi doktornő. Akár az egész cikluson keresztül is tarthat a „barnázás”. Másoknak sportolást vagy együttlétet követően jelentkeznek ezek a panaszai. „Ezen kívül a dysmenorrhea, vagyis fájdalmas menstruáció is jellemzi a hegsérvet” – mondja a szakember. Szintén előfordulhat a fájdalmas együttlét, mint panasz, valamint a ciklustól függetlenül jelentkező hasi fájdalmak is.

Hosszútávon másodlagos termékenységi probléma is jelentkezhet, mint a hegsérv következménye. Vagyis az az édesanya, aki korábban gond nélkül esett teherbe, azt veszi észre, hogy hosszú ideje tartó próbálkozás után sem fogan meg a következő baba és ezzel fordul a nőgyógyászhoz – beszél a szövődményekről Nagyházi doktornő.

A hegsérv diagnosztizálása

„Amennyiben a fenti tünetek egyikével vagy akár többel keresi fel a császáros édesanya a nőgyógyászt, elsőként egy normál hüvelyiultrahang-vizsgálatot végzünk el. Ha ez esetleg nem adna megfelelő képet a hegről, szükség lehet az úgynevezett méhüreg feltöltéses vizsgálatra, amelynek során katéterezéssel fiziológiás sóoldatot juttatunk a méhüregbe. Az ekkor elvégzett ultrahangvizsgálat már meg tudja mutatni az esetleges hegsérvet, annak alakját. A vágás felett az ép méhizomzat vastagságát mérjük ilyenkor a további kezelési terv optimális kiválasztása céljából – magyarázza dr. Nagyházi Orsolya. Esetenként az ultrahangot követően szükség lehet kismedencei MR vizsgálatra vagy hiszteroszkópiára, amikor egy vékony endoszkópot (kamerát) juttatnak a méhüregbe vizsgálati céllal.  

Kezelés és szövődmények

Amennyiben igazolódik a hegsérv, úgy a kezelési útvonalat a beteg élethelyzetét, esetleges gyermekvállalási szándékát és panaszainak erősségét figyelembe véve javasolja a szakorvos. „Érdekes ugyanis, hogy az igazolt niche-ek esetén az érintett betegeknek mindössze 25-30 százaléka mutat tüneteket” – mutat rá a doktornő. Amennyiben a beteg tervez gyermeket vállalni, úgy a hegsérv műtendő. „Sajnos előfordulhat ugyanis, hogy a következő terhesség a hegben tapad meg, ami viszont egy ki nem hordható várandósságot jelent a fenyegető méhruptúra (a terhes méh falának átszakadása) miatt. Amennyiben nincsen gyermekvállalási szándék, úgy hormonális fogamzásgátlót javasolunk a betegnek. Ez lehet kombinált (ösztrogént és progeszteront tartalmazó) fogamzásgátló, de úgynevezett minipill is szóba jöhet, amely csak progesztogént tartalmaz és ennek köszönhetően olyan hölgyek is szedhetik, akik valamilyen mellékhatás miatt a kombinált fogamzásgátlót nem tudták szedni, vagy szoptatnak, ezért ösztrogéntartalmú gyógyszert nem vehetnek be. Minipill alkalmazása mellett a szövődmények (pl. trombózis) kockázata is lényegesen alacsonyabb. Ezeken kívül pedig lehetőség van progesztogén hormont leadó spirál felhelyezésére is” – tudjuk meg a szakembertől.