
Kép: Getty Images
Mit jelent a korai petefészek-kimerülés?
A petefészkek már a megszületéskor meghatározott mennyiségű petesejtet tartalmaznak. Az idő előrehaladtával a petesejtek száma csökken, majd elfogynak. A 45 éves kor előtt jelentkező menopauzát nevezzük korai petefészek-kimerülésnek. A korai petefészek-kimerülés nem azonos az elsődleges petefészek elégtelenséggel, utóbbi leggyakoribb oka genetikai rendellenesség. A petefészekben ilyenkor egyáltalán nem, vagy csak nagyon ritkán történik peteérés. A petefészek-kimerülés oka több minden lehet: autoimmun betegség, kromoszóma-rendellenesség, műtéti beavatkozás, kemoterápia, mérgező anyagoknak való kitettség, de genetikai okok is állhatnak a háttérben.
Milyen tünetei vannak a korai petefészek-kimerülésnek?
A korai petefészek-kimerülés tünetei hasonlóak a menopauza tüneteihez, így előfordulhat éjszakai izzadás, hangulatingadozás, ingerlékenység, hüvelyszárazság, libidócsökkenés. Tünet lehet a menstruáció rendszertelenné válása, ám az is előfordul, hogy akkor derül rá fény, amikor sikertelen a fogantatás, azaz az egyik tünete a meddőség. A korai petefészek-kimerülés alacsony ösztrogénszinttel jár, amely fokozza a csontritkulás, valamint a szív-és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát.
Kezelhető a korai a petefészek-kimerülés?
A korai petefészek-kimerülés nem fordítható vissza, hormonkezelésekkel lassítható a folyamat. A kezelés módja és sikeressége attól függ, hogy mi okozza az állapotot és milyen mértékű a kimerültség. A betegség bizonyos stádiumában még visszaállítható lehet a termékenység, ezért nagyon fontos a korai diagnózis.