Család

„A nehézségek ellenére ő egy napsugár az életünkben” – Williams-szindrómás lányáról mesélt Mohamed Aida

A hétszeres magyar olimpikon, Mohamed Aida kislányának ritka betegsége van. Téves diagnózis után, egyéves korában kapták meg a diagnózist: Olívia Williams-szindrómás.
2025. Február 15.

Mohamed Aidia

Mohamed Aida kislánya ma már 15 éves, de az Anyasorsok podcastban szemmel láthatóan még ennyi év távlatából is megviseli felidézni kislánya első egy évét. A sportoló várandóssága végén állapították meg, hogy a baba nem gyarapodik a megfelelő mértékben. Olívia nyolc hónapra született és a korszülött osztályra került. A baba nem tudta összehangolni a szopást-nyelést-levegővételt, ám téves diagnózist kapott, akkor még senki nem sejtette, hogy genetikai betegséggel született.

Mivel a kislány apukája kanadai, ezért ott is kikérték orvosok véleményét. Olívia már egyéves volt, amikor megkapták a diagnózist: Williams-szindrómával született. „Szörnyűbbnél szörnyűbb dolgokat olvastam, és ember azt gondolja, hogy amit leírnak, akkor az mind érvényes lesz ránk is. Nyilván a jelek hasonlóak voltak, mint amiket leírtak, de tulajdonképpen itt a gyerekek mindenhol más tünetegyüttest mutatnak” – mesélte Mohamed Aida, hozzátette, nagyon nehéz volt, hogy nem lehetett információhoz jutni. Ma már a Ritka Betegségek Országos Szövetségének jószolgálati nagykövete, és igyekszik segíteni a hasonló helyzetben lévő családoknak.

A Williams-szindróma egy ritka genetikai betegség, melynek hátterében a 7. kromoszóma egy bizonyos szakaszának hiánya áll. A Williams-szindróma nem gyógyítható, de az időben megkezdett fejlesztéssel a tünetek enyhíthetők.

A videóban nemcsak a kezdeti nehézségekről beszél Mohamed Aida, hanem arról is, hogy kislánya vidám, pozitív ember, aki mindenhol jól érzi magát, könnyen barátkozik és kapcsolódik másokhoz még akkor, ha vannak nehézségei. „A nehézségek ellenére ő egy napsugár az életünkben” – fogalmazott  Mohamed Aida, aki hozzátette, hogy minden korszaknak megvannak a kihívásai, jelenleg az, hol, milyen iskolában folytathatja tanulmányait Olívia. Magyarországon ugyanis még mindig nagyon nehéz helyzetben vannak azok a gyerekek, akik bármiben eltérnek a többségtől, az integráció, inklúzió keveseknek elérhető. Az édesanya úgy gondolja, hogy nemcsak Olíviának tesz jót, ha a többségi és nem szegregált iskolába jár, hanem a tipikusan fejlődő gyerekeknek is, mert itt kezdődhetne el az érzékenyítés egymás elfogadására.

A Mohamed Aidával készült interjút itt tudod megnézni: