Németországban egy olyan törvény szabályozza a transzneműek helyzetét, ami több mint negyven éves,és a legtöbb szakértő diszkriminatívnak és elavultnak tartja. Ezért tervezetként új szabályozást, úgynevezett önrendelkezési törvényt fogadott el a kormány.
A törvényhozás elé terjesztett tervezet legfőbb eleme, hogy egy egyszerű anyakönyvi hivatali eljárás révén tizennégy éves kortól mindenki önállóan, szabadon határozhatja meg a nemét és a keresztnevét, orvosi vizsgálatra és pszichológusi szakvéleményre sincs szükség. Úgy vélik, mindenki egyéni döntési jogkörébe tartozik, az identitása része, hogy milyen maghatározásokkal érzi magát önazonosnak.
Marco Buschmann szövetségi igazságügyi miniszter a Deutschlandfunk országos közszolgálati rádiónak elmondta: sokaknak „talán furcsának tűnhet, mert nem része a mindennapi életüknek”, de a tudományos kutatások alapján régóta ismert, hogy „vannak emberek, akik nem azonosulnak a biológiai nemükkel”. A vizsgálatok kimutatták, hogy ez az igen ritkán előforduló eltérés a biológiai nem és a szexuális identitás között nem betegség, az állam mégis évtizedekig így kezelte az érintetteket, és megnehezítette az életüket. Az új jogszabály ezen a helyzeten változtatna, kiindulva az alkotmánybíróság álláspontjából, miszerint a szexuális önazonosság megteremtése a személyiség szabad kibontakoztatásának része, amelyet az államnak tiszteletben kell tartania – fejtette ki a miniszter.
Aláhúzta, hogy az önrendelkezési törvény csupán némileg könnyebbé teszi a biológiai nemükkel azonosulni nem tudó emberek életét, a többi emberét pedig egyáltalán nem befolyásolja, így nem is foszt meg senkit semmitől. A törvénynek továbbá „semmi, de egyáltalán semmi köze” a biológiai nem orvosi megváltoztatását célzó beavatkozásokhoz. A nemátalakító műtéteket „nagyon szigorú előírások szabályozzák, különösen, ha kiskorúakról van szó”, és német orvosok nem is végeznek ilyen beavatkozásokat – hangsúlyozta.
Forrás: MTI