A karácsony előtti időszak egyik legizgalmasabb eleme a gyerekek számára az adventi naptár nyitogatása. A csokik, édességek, apró játékok mellett valójában a várakozás és a meglepetés öröme az, ami annyira különlegessé teszi mindezt. Lehet, hogy eszedbe jutott már, hogy a finomságok és apróságok mellett élményeket vagy akár meséket is rejthet az adventi kalendárium. Ez utóbbi különösen jó arra, hogy együtt, közösen hangolódjatok az ünnepre. Az esti mesélés sokat segít abban, hogy a gyerekek le tudjanak lassulni, meg tudjanak nyugodni – és ti, szülők is vissza tudjatok venni a tempóból, és a családra tudjátok irányítani a figyelmeteket – a mindennapok pörgése közepette. Az adventi időszak meghittségéhez, melegségéhez sokat hozzátehetnek az ügyesen kiválasztott mesék. Hogy mit is érdemes ilyenkor mesélni, arról Zalka Csenge Virág nemzetközi mesemondót, a Világszép Gyermekvédelmi Alapítvány szakmai munkatársát kérdeztük.
Világszép karácsony – 24 mese ünnepről, szeretetről, varázslatról címmel jelent meg a Világszép Alapítvány legújabb meséskötete, amely az adventi időszak minden napjára tartalmaz egy különleges, eddig még sehol máshol nem olvasható népmesét. Hogyan született a könyv?
A Világszép Alapítvány egyik programja a mesemondó program, amelynek én vagyok a szakmai vezetője. Önkéntesekkel dolgozunk azon, hogy gyermekotthonokban élő gyerekeknek vigyük el a mesélés, a mesehallgatás élményét. Az ehhez rendelkezésünkre álló mesetár darabjait én gyűjtöttem és gyűjtöm folyamatosan. Ezekből válogattunk már évek óta adventi mesetárat, mesenaptárat. Idén először pedig a mesék gyönyörű könyv formájában, Bertóthy Ágnes illusztrációival kaptak ünnepi megjelenést.
Mi alapján válogattad a meséket?
A mára már több mint 900 mesét tartalmazó mesetárunk a világ minden tájáról származó népmeséket tartalmaz, ennek egy kis szelete ez a kötet. A válogatáskor az volt a cél, hogy 6 éves kortól legyenek érdekesek a mesék, mindegyik történet „jó sztori” legyen, amit együtt lehet olvasni advent minden estéjén. Sokféle, a világ sok tájáról származó, magyarul eddig nem elérhető meséket igyekeztem válogatni, hogy ezeket is hozzáadhassuk az adventi kánonhoz.
Milyen meséket érdemes olvasni a gyerekeknek az adventi időszakban?
A mesekönyvben is vannak történetek, amik konkrétan a téli ünnepekhez, a karácsonyhoz, Mikuláshoz kapcsolódnak, ezek különösen érdekesek ilyenkor a gyerekeknek. De izgalmasak lehetnek a télhez, hóhoz, hideghez, bekuckózáshoz kötődő történetek is.
És fontos helyük van az év legsötétebb időszakában a fényről, a fény fontosságáról szóló történeteknek. Érdemes még ilyenkor, karácsony előtt a jószívűségről, adakozásról, önzetlenségről is mesélni, vagy akár beszélgetni arról, hogyan segíthetünk a rászorulókon, miért jó adni, ajándékozni, segíteni.
És persze igazán jó mesék az adventre hangolódáshoz a szeretetről, jószívűségről, családról szóló, szívet melengető történetek.
A kötet meséi népmesék – miért fontos ez? Miért fontos, hogy népmesét meséljünk a gyerekeknek?
Azt vallom, hogy a népmese élő műfaj, élő szöveg. Nincs kötött szövegük, szájhagyomány útján terjedtek, minden mesemondó estéről estére máshogy mondta őket. Erre biztatom azokat is, akik mesélik, felolvassák őket: nyugodtan térjenek el a leírt szövegtől, használják a saját szavaikat, fogalmazzák át úgy, ahogyan nekik tetszik ahogy nekik komfortos. Nem muszáj minden egyes népmesei fordulatnak benne lenni, sokkal fontosabb maga a történet, és az, hogy vigyük bele a mesélésbe a saját stílusunkat, szavainkat.
Mitől lesz igazán jó a mesélés? Mennyire fontos, hogy „eljátsszuk”, „előadjuk” a mesét?
Egyáltalán nem az előadásmód az, ami számít. A mesélés bensőségességét az adja, hogy a gyerek a fókuszált figyelmünket kapja – olyan minőségi időt, olyan kapcsolódást, ami teljes mértékben az övé. Nem a mese „elszavalása” a lényeg, hanem hogy a gyerek érezze, hogy neki mesélünk, neki szólnak a szavaink, rá figyelünk ilyenkor, semmi másra. Meséljünk úgy, ahogy nekünk jó, ahogy természetesen jön. Mindenki másképp mesél a habitusától, stílusától függően – ez így van a mi önkénteseinkkel is. Egy-egy gyerekotthonba 8-10 mesemondó jár rendszeresen, ennek köszönhetően a gyerekek találkozhatnak mindenféle stílusú és vérmérsékletű mesélővel. A mesélésben nem a stílus a fontos, hanem az önazonosság. A lényeg a figyelem, az idő, a történet, a közös élmény – a meséléssel olyasmit adunk a gyerekeknek, ami nagyon értékes, és egyre kevesebb van belőle: kapcsolódást és jelenlétet, szeretetteli odafigyelést.
A Világszép Gyermekvédelmi Alapítvány csodás mesekönyve, a Világszép karácsony online mesetár formájában is megvásárolható, a nyomtatott könyv meséit tartalmazza. Emellett egyedi adventi mesenaptár is készült: a kalendárium különlegességét a kézhez kapott és a digitális interaktív naptár együttesen adja, az ablakok mögött egy-egy mese, illetve apró meglepetés lelhető fel. Az adventi mesecsomagok itt érhetők el, megvásárlásukkal gyermekotthonokban élő gyerekeket támogathatunk.