A felnőttek többsége attól tart, hogy a képzeletbeli barát felbukkanása azt jelenti, hogy a gyermek magányos, és az elszigetelődése csak fokozódik az új „játszótárs” miatt. A szakemberek szerint erről szó sincs, ráadásul amilyen gyorsan jön, ugyanolyan gyorsan el is tűnik a legtöbb esetben ez a fantáziavilágban létező barát.
Kik barátkoznak képzeletbeli barátokkal?
A gyerekek 3 és 8 éves koruk között még nem mindig érzik kellően a határokat a valóság és a képzelet között, ezért leggyakrabban ebben az életszakaszban számolnak be a hozzájuk közel állóknak arról, hogy egy láthatatlan baráttal kerültek kapcsolatba.
Amint kialakul bennük a képesség arra, hogy határozottan elkülönítsék a valós történéseket a képzeletük szüleményeitől, búcsút intenek élénk fantáziaviláguknak, amiben a nem létező barátaik is megjelennek.
Ezek az elképzelt figurák kedvük szerint alakíthatók, attól függően, hogy milyen érzelmek dolgoznak a gyermekben, s hogy mennyire magasak a velük szemben támasztott elvárások. (Nem ritka, hogy ez a képzelt barát egy igazi bajkeverő, akinek a gyerek próbálja megtanítani a helyes viselkedést, s ha kell, akár meg is bünteti azokért a csínyekért, amiket a fantázavilágban követ el.)
Hogy reagáljunk a képzelt barátokra?
A kicsit semmiképp sem szabad kifigurázni vagy „eltiltani” a képzeletbeli barátjától, ezek semmi jóra nem vezetnek. Ha kell, menjünk bele a játékba, legyünk kedvesek az elképzelt baráttal, de ne tulajdonítsunk neki túlzottan nagy jelentőséget.
Sem haragudni, sem megijedni nem kell, a „Ne viccelj már, nincs is itt senki!” vagy „Ne halljam még egyszer ezt a butaságot!” típusú megnyilvánulásokat mindenképp jobb kerülni!
Ha nevetség tárgyává válik, megszégyenítjük vagy leszidjuk azért, mert egy képzeletbeli baráttal játszik, nemcsak megbánthatjuk, hanem a későbbi bizalmi kapcsolat alapjait is megingathatjuk.
Mit jelent, ha képzeletbeli barátokkal játszik a gyerek?
A válasz láttán valószínűleg sokan fellélegeznek: a képzelt barátok jelenléte a legtöbb esetben jó jel, kiemelkedő kreativitásra és élénk fantáziára utalnak, ami kéz a kézben jár az intelligenciával.
Mikor kell mégis aggódni?
Bár a képzelt barátok jelenléte általában teljesen ártalmatlan jelenség, ha 8-10 éves kor után is „kapcsolatban maradnak vele” a gyerekek és nem tudnak igazi barátokkal játszani, érdemes említést tenni róla egy gyermekpszichológusnak vagy a gyerekorvosnak.
Nyitókép: Getty Images, Forrás: Via