Gyerek

A fantázia szerepe. Hova tűnik felnőttkorban?

Csodalények, emberi tulajdonságokkal felruházott állatok, képzeletbeli barátok, kiszínezett történetek – a gyermeki fantáziavilág szereplői, kellékei.
2023. Június 05.
FOTÓ: GETTY IMAGES
FOTÓ: GETTY IMAGES

Bármennyire is hihetetlen az élénk fantázia nélkülözhetetlen az egészséges fejlődéshez, a későbbiekben pedig az életben való későbbi helytálláshoz is. Hogyan erősíthetjük a gyermekek pszichológiai immunrendszerét?

Jó-e ha a gyermek álomvilágban él? De még mennyire, hogy jó! A gyerekek fantáziája csodákra képes, ennek köszönhetően bármilyen világot álmodhatnak maguk köré. És ez valójában nagyon is örömteli, hiszen a fantáziálás elengedhetetlen a személyiség fejlődése szempontjából. Így nem kérdés, hogy nagyon fontos feladat a gyermek fantáziájának fejlesztése. A gyermekkori fantáziálásnak többféle hatása is van. Így például növeli a kreativitást, színesíti a személyiséget, fejleszti a szociális készségét, kitartóvá tesz, és nem utolsó sorban önállóságra nevel. De hogyan lehetséges mindez? Elég ha csak arra gondolunk, hogy a gyermek ilyenkor elképzel jeleneteket, karaktereket, kipróbálhatja magát olyan szerepekben, ami a valóságban nem lenne kivitelezhető. Az így szerzett tanulságokat, tulajdonságokat viszont már kamatoztathatják a való életben is.

A fantázia és a személyiség fejlődése

A személyiségfejlődés nem egy tudatos folyamat – valamennyi inger, tapasztalat meghatározó lehet. A két hónapos baba már elkezd kapcsolatot teremteni a külvilággal, és ehhez az érintést használja leginkább – ezért fontos például, hogy sokat legyen ölben a baba. Majd tíz hónaposan már rájön, hogy hatással van a környezetére, az éntudata éppen kialakulóban van ilyenkor. Az identitás és a főbb személyiségjegyei másfél éves korra rögzülnek. A fantázia ezután kap szerepet, amikor már értelmezni tudja a meséket, történeteket és képes összefüggéseket látni.

De hogyan is működik a gyermekkori fantázia? Jó, ha tudjuk, hogy a gyermek négy-öt éves korában lesz képes arra, hogy elkülönítse a képzelt valóságot a külső világtól. Mindaddig viszont nagyon élénken fog működni a fantáziálás. Egy néhány hónapos baba még a monoton, ismétlődő játékot is nagyon élvezi. Később már egyre inkább az olyan szerepjátékok kerülnek előtérbe, amelyekben a felnőttek tevékenységeit – például főzés, takarítás, szerelés – lehet utánozni. Mindehhez a saját környezetükből merítenek ihletet, egyre bonyolultabb fantáziálás segítségével szőve bele játékaikba az átélt élményeket. A fantázia emellett menedéket is jelenthet, ahogy a csodálatos állatok, emberfeletti tulajdonságokkal bíró lényekben való hit is fontos örömforrás a számukra. A fantáziálás által kapnak lehetőséget érzelmeik feldolgozására, még át nem élt helyzetek megismerésére, ijesztő és érthetetlen történetek megértésére, vagy adott esetben a belső biztonságérzetük fenntartására.

Mese, és még több mese

A család a legfontosabb közeg a gyermek számára két éves korig. Így nem kérdés, hogy ebben az időszakban a szülők lehetnek a legnagyobb hatással a gyermek fejlődő személyiségére. A fantázia kiteljesedését pedig többféleképpen is lehet segíteni. Sok játékra, és még annál is több mesére van szükség.

Nem kérdés, hogy a mese – látott és hallott formája is – az egyik legjobb módja a fantázia fejlesztésének. Az a jó, ha sokféle téma és mondanivaló kerül terítékre, ahogy az is hasznos, ha beszélgetünk a történetekről, a szereplőkről. A mesékből tanulni is lehet, ráadásul úgy, hogy közben észre sem veszi a gyermek, hogy éppen új dolgokat, problémamegoldási módokat sajátít el. Meg lehet ismerni különböző kultúrákat, vagy olyan helyekre kalandozni, ahol még nem jártunk. És ha már játék, jöhet bármilyen, de a szerepjátékok különösen fontosak lehetnek. A gyermek könnyedén beleélheti magát mások helyzetébe, annak a bőrébe bújhat, akiébe csak akar, fejlesztve ezzel is a későbbi empatikus képességét.

Nem vész el, csak átalakul

De meddig számít normálisnak a fantáziavilág és a valóság összemosása, a kiszínezett történetek, a képzelt lények, személyekhez való kötődés? A gyermek egy bizonyos korban – általában iskolásként, azaz hét éves kor körül ez bekövetkezik – már pontosan tudatában lehet annak, hol a határ a fantáziavilág és a való élet történései között. Tudja, hogy ami a képzeletében létezik, az nem a valóság. De akkor sem kell aggódni, ha a kitalált lények, a képzeletbeli barátok még ilyenkor is “jelen” vannak. Teljesen normálisnak mondható akkor, ha az érintettek tisztában vannak azzal, hogy barátjuk nem valódi, hanem a képzeletük szüleménye. Ezek helyét majd úgyis egyre inkább átveszik a kortársak, a hús-vér barátok. Jó tanácsként érdemes megfogadni, hogy mindaddig amíg tart ez az időszak, szülőként is érdemes ebben nyitottan részt venni. Fontos, hogy a gyermek érezze, hisznek neki, mert csak így vonja be a felnőtteket a „saját világába”. A gyermeki fantázia levetkőzése nem egyik pillanatról a másikra következik be, inkább egy folyamat részeként fog átalakulni ez a kettős tudat. (Aggódni csak akkor kell, ha a gyermek figyelmét például kizárólag egy képzeletbeli társ köti le, vagy nem képes valós kapcsolatokat kialakítani.)

Ezt a fajta képzeletbeli világot felnőttként – bár akkor is van helye a fantáziának, csak más formában – már nehéz lenne megvalósítani, de a fantáziálásnak hála, a gyermekkorban megszerzett képességek nagyon is fontosak lesznek felnőttként. Ennek köszönhetjük többek között a kreativitást, a problémamegoldó képességet, a nyitott gondolkodásmódot, az elfogadást. Ha gyermekkorban szárnyalt a képzeletünk, mindez valószínűleg felnőtt emberként is alkalmassá tesz minket arra, hogy képesek legyünk folyamatosan tanulni, fejlődni, és nem utolsósorban sikeresnek lenni.

Ovis reggelek a Disney csatornán

Mickey egér játszótere

Mickey óvodás korú gyermekek új generációját tanítja szórakoztató módon a játszóházában, ahol barátaival (Goofy, Donald, Minnie, Daisy és Pluto) együtt várják a nézőket. Egyszerű matematikai és problémamegoldó készségeket fejlesztve interaktív, szórakoztató kalandra invitálja a gyermekeket és szüleiket.

Marvel: Póki és csodálatos barátai

Póki összeáll Szellempókkal (Gwen Stacey) és Miles Morales-szel, ők alkotják a pókcsapatot, hűséges segítőjük pedig TRACE-E, a pókrobot. Ha Póki mégis olyan helyzetben találja magát, hogy kevés a pókcsapat ereje, akkor egy Bosszúálló haver siet a segítségére. A szuperhősök együtt vagy külön, de megmentenek mindenkit.

Bluey

Vicces és őszinte jelenetek a Pásztor kutyacsalád modern életéből, amelyek segítenek megérteni, hogy a fantáziadús játék hogyan segíti a gyermekek egészséges fejlődését. Bluey, az ausztrál pásztor kölyökkutya határtalan fantáziával rendelkezik, kishúgával, Bingóval együtt fedezik fel a világot és bújnak felnőtt szerepekbe is.

Elérhető június 5-től minden hétköznap reggel 06:55-től. (X)