Család

Csok plusz: újabb részletekről beszélt az államtitkár

Hornung Ágnes mondott el új részleteket az új csok plusz kamattámogatott hitelről.
2023. November 07.
(Kép forrása: Getty Images)

Jövő évtől vezetik be az új csok plusz kamattámogatott hitelt, aminek részletszabályai várhatóan november közepén érkezhetnek. A portfolio.hu interjújában most Hornung Ágnes családokért felelős államtitkár mondott el néhány eddig nem ismert részletet, amit a 24.hu szemlézett.

Az államtitkár elmondta a portálnak, hogy a csok plusz keretében két gyermek vállalása esetén az eddigi 2,6 millió forintos vissza nem térítendő támogatás és 10 millió forintos hitel helyett most egy nagy összegű, 30 millió forint kedvezményes hitel vehető fel – a vállalt második gyermek megszületésekor ebből 10 millió forint leírásra kerül.

A támogatás csak újonnan vállalt gyermekek esetén igényelhető, ugyanakkor a már meglévő gyermekek számítanak a felvehető hitelösszeg nagyságánál. Tehát egy kétgyermekes család egy újabb gyermek vállalásával igényelheti az 50 millió forintos csok pluszt, írja a portál. A leírásra kerülő összeget tekintve a csok plusz felvétele után másodikként megszületendő gyermek után lehetséges elsőként a 10 milliós tőkeleírás – így ebben az esetben nem vehetők figyelembe a meglévő gyermekek.

Hornung Ágnes arról is beszélt, hogy milyen feltételek vonatkoznak azokra, akik korábban, a mostaninál kisebb összegű csokot vettek igénybe. Ilyen esetben a korábbi gyermekvállalás teljesítése alapján dől el, hogy jogosultak lehetnek-e az új csok pluszra. Alapesetben az előírás az, hogy a csok plusz igénylése előtt a korábbi szerződést le kell zárni és elszámolni a folyósító pénzintézettel.

Ha a korábban vállalt gyermek(ek) már mind megszülettek, vagy eleve csak meglévő gyermekekre kérték a támogatást, csok plusz szerződést kötni csak újabb gyermek(ek) vállalásával van mód. Akik korábban gyermekvállalással igényelték meg a csokot, és legalább egy gyermekük már megszületett, a még várt gyermekekre szintén igényelhetnek csok pluszt – ilyen esetben csak úgy zárható le a régi csok szerződés, hogy a még meg nem született gyermek(ek) után járó részt támogatás-arányosan visszafizetik.

A csok plusz esetében is a feltételek teljesítéséhez az első gyermek megszületésének négy, a másodikénak nyolc, a harmadikénak tíz éven belül kell megtörténnie a hitel folyósítását követően.