Minden évben sokakat érdekel Kevin és a két betörő története, és a Jim Carrey által a címszereplőt megformált A Grincs is már egy ünnepi klasszikus (gondoltad volna, hogy jövőre már huszonöt éves lesz ez a film?). Hoztunk néhány érdekességet ezekről a karácsonyi filmekről, mellettük a Télapuról, a Polar Expresszről, és két romantikus ünnepi kedvencről is.
Kezdjük is az egyik talán legnépszerűbb karácsonyi filmmel, a Reszkessetek, betörők!-kel. A film írója, John Hughes korábban elárulta, hogy egy valódi vakáció adta a film alapötletét. Hughes először utazott Európába a családjával, amikor megfordult a fejében a gondolat, hogy: „Mi történne, ha az egyik gyerek ottmaradna?”. Ezt lejegyezte, majd miután hazaértek az útról, csupán kilenc nap alatt meg is írta a forgatókönyv első változatát, írja a Good Housekeeping. „Vakációra mentem” – mondta el a Time magazinnak 1990-ben –, „és listát írtam mindenről, amit nem akartam elfelejteni. Arra gondoltam: jó lenne, ha a gyerekeimet nem felejteném el. Aztán arra gondoltam: Mi történne, ha otthon hagynám a 10 éves fiamat? Mit tenne?” – idézi a Business Insider.
Azt talán sokan tudják is, hogy a Kevint alakító Macaulay Culkin testvére, öccse Kieran is szerepel a filmben: ő alakítja Fuller unokatesót.
És azt tudtátok, hogy a filmben látható ház nem díszlet, hanem egy valódi családi ház? A csodaszép épület az llinois állambeli Winnetkában található. Ráadásul a ház tulajdonosai a forgatás öt hónapja alatt is a házban laktak. Kevin faháza viszont nem volt ott eredetileg, csupán a film kedvéért építették és a forgatást követően le is kellett bontani, írja a Romper.
A filmben volt még egy olyan emlékezetes részlet, amit csupán ennek a kedvéért készítettek: A Szennyes lelkű angyalok „film”. Ez a valóságban nem létezik, csupán a Reszkessetek, betörők!-bekészült, amelynek egy hasonló „ál-folytatása” látható a Reszkessetek, betörők! második részében. Sokan egyébként egy létező filmnek hitték, írja a Business Insider.
Még egy érdekesség erről a filmről: az egyik legismertebb, „sikolyos” jelenetet valójában nem is így tervezték, csak véletlenül alakult így, ahogy azt a Good Housekeeping írja. A film rendezője, Chris Columbus az Entertainment Weekly-nek mondta el, hogy Kevin borotválkozás utáni jelenetét nem így képzelték, és Culkin azt az instrukciót kapta, hogy ha miután valaki tesz valamit az arcára, ami csíp, azonnal elveszi onnan a kezét, így ezt javasolták neki, és hogy utána sikítson. „De az első felvételnél az arcára csapott, és a kezeit oda tapasztva tartotta, mintha pillanatragasztót kent volna oda, és teljesen mozdulatlanul tartotta, miközben úgy sikoltozott, mint Edvard Munch festménye. Ezért volt olyan érdekes gyerek: senki más nem tette volna ezt” – árulta el.
A Polar Expressz című animációs filmben elhangzik a Kalauztól a 11344 S Edbrooke cím, mint Billy címe. A rendező, Robert Zemeckis a címhez saját gyerekkorából merített ihletet. A film ugyan Grand Rapids-ben játszódik, a cím valójában Chicago Roseland negyedéből származik, ahol állítólag Zemeckis felnőtt, írja a Business Insider.
Az eredeti nyelvű változatban Tom Hanks több karaktert is megszólaltat az animációban. Egyrészt ő a Kalauz, a Mikulás, és néhány további karakter hangja is, mint a Hajléktalan, az Apa és az Ebenezer Scrooge bábu.
A Polar Expressz rendezőjének egyik legismertebb filmjei a Vissza a jövőbe trilógia. A filmekre több utalás is van az animációs filmben: egy újságcikk az áruházi Mikulások sztrájkjáról szól, és az ehhez tartozó fényképen lévő táblák között feltűnik olyan feliratú is, hogy „Mondj igent a Lone Pine Mall építésére”. Ez egy utalás a Vissza a jövőbe bevásárlóközpontjának nevére. Emellett pedig az egyik jelenetben feltűnik egy „fluxuskondenzátor” is a vonat mozdonykocsijában, ami a Vissza a jövőbe filmek időgépét, az átalakított DeLorean autót működteti.
Will Ferrell a Mi a manó? című karácsonyi film forgatásakor annyi cukrot evett a People cikke szerint, hogy attól nem tudott jól aludni.
A Télapu című filmben és folytatásaiban Tim Allen öltötte magára a Mikulás jelmezét – ami nem is volt olyan egyszerű feladat. Az NBC CT szerint a színész maszkját, sminkjét és jelmezét négy-öt óra alatt tudták ráadni és elkészíteni a forgatásokon.
Ha már a jelmezek: A Grincs film címszerepét játszó Jim Carrey korábban beszélt arról, hogy nagyjából három és fél órába telt, amire átalakult a karakterré, és egy órába, amire le tudta szedni a maszkot az arcáról. Egyébként meglepően sok időt töltött a zöld szőrős jelmezben, összesen kilencvenkét napot forgatott benne, írja a Romper.
A Grincs egy emlékezetes szereplője a címszereplő kutyája, Max – őt a valóságban nem egy, hanem hat kiskutya alakította. Név szerint ők Kelly, Chip, Topsy, Stella, Zelda és Bo, akik mindannyian keverék, menhelyről mentett kutyák, akiket egy kutyatréner több mint három hónapig tanított. (Valószínűleg sok jutalomfalat is elfogyott közben…)
Még egy érdekesség erről a filmről, hogy néhány jelmez tervezésébe második osztályos iskolások is besegítettek. Rita Ryack jelmeztervező arra kérte őket, hogy segítsenek neki a „Kik” karácsonyi ünnepségén látható jelmezekben. Azok a darabok, amin sok makaróni-tészta és csillámpor van, az ő művük a jelmeztervező szerint.
Ahogy a Good Housekeeping írja, a Holiday című filmben Kate Winslet karakterének csodaszép angol kis kunyhóháza valójában csak a film kedvéért épült fel. A produkciós csapat ugyan talált egy autentikus vidéki házikót, de az túl messze volt a forgatási helyszíntől, így inkább megépítették. Viszont Cameron Diaz karakterének háza a valóságban is létezik: a stáb egy dél-kaliforniai építész, Wallace Neff Mission Revival nevű házának külső részeit filmezte, viszont a belső tereket már stúdióban vették fel.
A Holiday mellett egy másik nagyon népszerű karácsonyi romantikus film az Igazából szerelem, amit valójában nem is karácsonyi filmnek szántak. Richard Curtis rendező amikor először elkezdte a filmet, az nem karácsony idején játszódott, helyette olyat szeretett volna készíteni, ami bármikor megtörténhetne. Viszont nagyon szereti a karácsonyi filmeket, így úgy döntött, hogy karácsonyi filmet készít belőle, írja a Mamamia.
Egyébként a film eredetileg két különálló történet volt, a rendező és a forgatókönyvíró két külön filmet írtak meg. Az egyiket Hugh Grant karakteréről, a miniszterelnök David-ről, a másikat pedig Colin Firth karakteréről, Jamie-ről. Végül arra jutottak, hogy egybegyúrják a kettőt, és inkább készítenek egy filmet a szerelem/szerelem témájáról magáról, és arról, hogy mit jelent.
Két igazán közkedvelt karaktert alakító színész a valóságban rokonok: az először szerelmes kisfiút, Sam-et alakító Thomas Brodie-Sangster és a miniszterelnököt játszó Hugh Grant távolabbi rokonai egymásnak. „Az Igazából szerelemben találkoztam Hugh Grant-tel, aki egy rokonom. Kuzinnak hívott, és összeborzolta a hajam” – árulta el Brodie-Sangster korábban, írja a portál.